Co je to workcamp > Inexsda.cz

Co je to workcamp

Workcamp je 2-3 týdenní dobrovolnický projekt, kde spolu pracuje a tráví volný čas skupina dobrovolníků z různých koutů světa. Je to jedinečná příležitost poznat různé země a jejich kulturu, podpořit svou prací veřejně prospěšný projekt, naučit se nové věci a poznat zajímavé lidi.


NEJČASTĚJŠÍ OTÁZKY A ODPOVĚDI


x

KDO MŮŽE VYJET
NA WORKCAMP ?

Věříme, že zúčastnit se může každý! Jako dobrovolník/nice bys měl/a být ochoten/a se aktivně zapojit do všech částí dobrovolnického projektu – práce, volnočasových aktivit, vaření apod. a stát se tak součástí skupiny. Důležitá je flexibilita a ochota přizpůsobit se místnímu prostředí a podmínkám.


Věk


Nejčastěji na workcampu potkáš dobrovolníky mezi 18-26 lety. Stále častěji však na projekty vyražejí také mladší a starší zájemci. Dochází tak k setkáním napříč generacemi, což může být pro všechny účastníky/nice velmi zajímavá zkušenost.

 • 18+ nejvíce workcampů je otevřených od 18 let a pokud není v popisu projektu uvedeno jinak, není maximální věk stanoven
 • -18 projekty mohou být buď pouze pro nezletilé (tzv. TEEN-workcampy 14 – 17), nebo pro širší věkovou skupinu včetně nezletilých (např. 16 – 26). Pro účast na těchto workcampech musí dobrovolník/nice zaslat souhlas rodiče nebo zákonného zástupce.

TIP PRO PŘIHLÁŠENÍ: Jako nezletilý/á se můžeš hlásit na workcamp pro plnoleté, pokud ti v době jeho konání již bude 18 let.


V nabídce jsou také specializované projekty pro:


rodiny
lidi se speciálními potřebami


Jazyk


Není důležité hovořit plynně anglicky, ale hlavně nebát se mluvit. Workcamp je skvělá příležitost jak se rozmluvit. Doporučujeme komunikativní znalost angličtiny, není-li specifikováno jinak. Někdy může být vyžadována dobrá znalost angličtiny (když se jedná o výuku AJ pro děti) nebo znalost místního jazyka (nejčastěji francouzštiny, němčiny, španělštiny).


CO BUDEŠ
NA WORKCAMPU
DĚLAT?

Pracovat, trávit volný čas, vařit, poznávat okolí, místní obyvatele i ostatní dobrovolníky. Obvykle se pracuje 6 hodin denně, 5 dní v týdnu. Práce většinou nepředpokládá zvláštní kvalifikaci nebo předchozí zkušenosti a je neplacená. Důležitá je především tvoje motivace.


Zaměření workcampů je pestré:

 • stavební, renovační, archeologické práce
 • sociální – práce s handicapovanými lidmi nebo s dětmi z uprchlických táborů
 • práce v přírodě či na farmách
 • aktivity v kulturní oblasti jako organizace hudebních festivalů


TIP PRO PŘIHLÁŠENÍ: Zamysli se, proč na projekt chceš jet, jaká je tvá motivace, čím na projektu jako účastník/nice přispěješ. Na workcamp můžeš odjet také ve dvojici s kamarádem/kou, nebo jako skupina.


VOLNÝ ČAS,
STRAVA
A UBYTOVÁNÍ

Workcampy nabízí prostor pro společnou zábavu, návštěvy zajímavých míst v okolí a kulturní aktivity s ostatními dobrovolníky nebo místními obyvateli. Návrhy na program pro volné chvíle může dávat místní partner, ale není to jeho povinnost, neváhej tedy přijít se svými nápady.

 • Strava a ubytování jsou zajištěné hostující organizací

Nejčastěji si dobrovolníci jídlo vaří společně ze surovin zakoupených z peněz projektu, někdy je zajištěno hostitelskou organizací v místní jídelně či restauraci. Ubytování je většinou skromné, v prostorách místní školy, tělocvičny, kulturního domu, v ubytovnách nebo ve stanech. V některých případech je potřeba vzít si s sebou vlastní spacák a karimatku. Někdy je ubytování zajištěno v hostitelských rodinách.


TIP PRO PŘIHLÁŠENÍ: Přemýšlej o svých limitech a preferencích co se ubytování a stravy týká. Sdílej s námi v přihlášce jakékoliv potřeby, speciální dietu, alergie apod., aby se hostitelská organizace mohla na tvůj pobyt připravit.


KAM A JAK
NA WORKCAMP?

Spolupracujeme s více než 140 partnerskými organizacemi po celém světě a díky tomu máš možnost vyrazit na workcamp do jedné ze 70 zemí světa.


V nabídce najdeš kolem 2000 workcampů a ty chceš vyjet jet na jeden z nich – jak si vybrat?

 • přečti si popis práce a informace o projektu
 • vyber si projekt, který rád/a svým časem a energií podpoříš a práce tě bude 2-3 týdny bavit
 • vyber si zemi, kam je pro tebe možné se dopravit – finančně dostupné i organizačně zvládnutelné
 • dej pozor na požadavky organizátorů – jazyk projektu, extra poplatek, motivační dopis, výpis z rejstříku trestů či jiné dokumenty
 • přihlášku vyplň anglicky
 • seznam se s Podmínkami účasti, které jsou smlouvou mezi tebou a INEX-SDA
 • přihlášku odešli a zaplať registrační poplatek


TIP PRO PŘIHLÁŠENÍ: Do přihlášky si vyber 1-5 workcampů a seřaď je podle preference (aby na prvním místě byl tvůj favorit). Pokud na první projekt nejsi přijat/a, přihlašujeme tě na druhý, třetí atd., dokud přihláška není úspěšná.


FINANČNÍ
NÁKLADY

Abys mohl/a vyrazit na workcamp, bude potřeba tvá finanční spoluúčast. Náklady můžeš snížit tím, že zvolíš např. levnější způsob dopravy. Na workcamp do sousední země můžeš vyrazit třeba na kole nebo využij možnosti spolujízdy.

 • Registrační poplatek (viz. informace níže)
 • Náklady na cestu na projekt a zpět
 • Pojištění
  Dobrovolníci si zařizuješ sám/a. Jedná se o pojištění léčebných výloh a odpovědnost za škodu na majetku a zdraví pro danou zemi, kde se projekt koná a na celou dobu jeho trvání včetně cesty tam a zpět. Dobrovolník/nice nám před odjezdem posílá kopii smlouvy nebo vyplněný formulář Prohlášení o zajištění pojištění.
 • Vízum a očkování
  Jsou-li potřeba, si zajišťuje dobrovolník/nice sám/a a na vlastní náklady. Více informací o vízové povinnosti v jednotlivých zemích najdeš na stránkách Ministerstva zahraničních věcí, informace o povinném a doporučeném očkování v očkovacích centrech, např. www.ockovacicentrum.cz.


TIP PRO PŘIHLÁŠENÍ: Zamysli se nad praktickými věcmi – kdy a kolik máš času a jaké jsou tvé finanční možnosti s ohledem na náklady (doprava, pojištění atd.). Vyhledej si cenu a způsob dopravy předem, ať víš, co tě čeká a zda je to v tvých možnostech. Tipy na dopravu můžeš najít například přes stránky a aplikaci Rome2Rio.


REGISTRAČNÍ
POPLATEK

Zpracování přihlášky na workcamp je podmíněno zaplacením registračního poplatku. Přihlášku nemůžeme vyřizovat, dokud k ní neobdržíme poplatek.

 • Evropa, USA, Kanada, Arménie, Austrálie, Japonsko, Jižní Korea, Rusko, Turecko
  poplatek: 2 200 Kč za první projekt
 • Země spadající do Cyklu globálního dobrovolnictví: Střední a Jižní Amerika, Afrika, Asie, Oceánie a Blízký východ (s výjimkou těchto zemí: Japonsko, Jižní Korea, Rusko a Turecko, viz výše)
  poplatek: 2 500 Kč za první projekt (součástí poplatku je 300 Kč za předodjezdová příprava)
 • Každý další projekt v daném kalendářním roce 1 100 Kč
 • ČR
  poplatek 500 Kč za každý projekt


Způsob platby

 • bankovním převodem na č.ú. 2100114178/2010 u Fio banky, Praha 1 – variabilní symbol = rodné číslo. (bez r.č. nebude platba identifikována!)
 • v hotovosti v naší pražské kanceláři

Registrační poplatek je platný v rámci jednoho kalendářního roku.


Storno poplatky


Při zrušení účasti po přijetí na projekt podléhá přihláška storno poplatkům uvedených v podmínkách účasti.

 • 25 % z registračního poplatku, pokud dobrovolník zruší svou účast více než 6 týdnů (43 dnů) před začátkem projektu;
 • 50 % z registračního poplatku, pokud dobrovolník zruší svou účast 3 – 6 týdnů (22-42 dnů) před začátkem projektu;
 • 100 % registračního poplatku, pokud dobrovolník zruší svou účast méně než 3 týdny (21 dnů) před začátkem projektu a během projektu.

200,-Kč z každého poplatku je nevratná vstupní administrativní částka.


JAK FUNGUJE
PŘIHLAŠOVÁNÍ

 • Po odeslání on-line přihlášky s výběrem workcampů obdržíš automatický e-mail s dalšími instrukcemi.
 • Poté, co o tebe obdržíme registrační poplatek a všechny potřebné dokumenty, pošleme tvou přihlášku partnerské organizaci v zahraničí, která rozhodne o tvém přijetí.
 • Na projekty tě přihlašujeme postupně podle pořadí, v jakém je máš seřazené. Nepřihlašujeme tě na všechny projekty najednou, ale skončíme na tom, na který jsi přijat/a.
 • Vyřízení přihlášky zabere 1 – 20 dní v závislosti na úspěšnosti žádosti u zahraniční organizace a rychlosti jejich odpovědi. Poté tě e-mailem informujeme, zda a na jaký projekt jsi byl/a přijat/a.
 • Po přijetí na projekt je potřeba potvrdit účast a dostaneš také podrobnější informace ke svému workcampu – tzv. infosheet.
 • Pokud nejsi přijat/a na žádný workcamp z přihlášky, můžeš si vybrat nové projekty z aktuální nabídky, nebo ti vrátíme 2 000 Kč z registračního poplatku.

ZKUŠENOSTI
DOBROVOLNÍKŮ

Přečti si zkušenosti našich dobrovolníků na našem blogu nebo ve zpravodaji Cesta světem.


INFORMAČNÍ
SETKÁNÍ

Chystáš se na workcamp poprvé? Přijď na informační setkání pro nové dobrovolníky.


KONZULTAČNÍ
HODINY

PRAHA – kancelář INEX-SDA, Varšavská 30
Pondělí: 10:00 – 12:00, 14:00 – 16:00
Středa: 10:00 – 12:00, 14:00 – 16:00


Doplňující dotazy můžeš zaslat na adresu workcamp@inexsda.cz.


Novinky

Kontakt

T: +420 222 362 713
A: Varšavská 30, Praha 2
E: inexsda@inexsda.cz
Workcampy: workcamp@inexsda.cz
CHCEŠ BÝT STÁLE V OBRAZE?

odebírej newsletter
FANDÍŠ NAŠIM AKTIVITÁM?

Podpoř nás

Partneři

Tyto webové stránky používají soubory cookies. Pomáhají k jejich funkčnosti a umožňují analýzu návštěvnosti. Více informací o jejich použití a nastavení