Scroll to top

Jak se dostat na workcamp?

Tipy a triky od INEXího týmu

Chystáš se na workcamp, plánuješ cestu a nevíš jak na to? Sepsali jsme ti naše osobní cestovatelské tipy. Při plánování své cesty nepřemýšlej jen nad tím jak ušetřit peníze, ale také mysli na naší planetu.
Pokud míříš někam po Evropě, zvaž cestu vlakem, autobusem a nebo třeba sdíleným autem. Tyhle možnosti jsou o dost víc enviro-friendly než let.
Naplánuj si své dobrodružství udržitelně!

Více o udržitelném cestování se dozvíš tady:

Kde hledat jízdenky?

Rozhodl*a jsi se na svůj workcamp jet vlakem nebo autobusem? Alča, Ansley a Jana ti sepsali své tipy. 

 • Flixbusrozsáhlá síť autobusových spojů po celé Evropě.
 • Regiojetrozsáhlá síť autobusových i vlakových spojů po celé Evropě.
 • https://www.omio.cz/ – najdi všechny možnosti spojů do cílové destinace.

U přeshraničních vlakových jízdenek porovnej u různých provozovatelů vlaků (Deutsche Bahn, České dráhy, OBB train – Rakousko, atd.) nejen ceny, ale i dostupnost. U skupinových jízdenek mají někteří provozovatelé různé možnosti a rozdílné cenové kategorie.

Při cestování vlakem přes hranice je užitečné mít aplikaci provozovatele vlaku ze země, do které cestuješ (i když sis koupil*a jízdenku u jiného provozovatele). Obvykle ti poskytne přesnější informace o zpoždění a případných přestupech, pokud přestupuješ na jiný vlak.

Jak si zarezervovat letenky? 

Je destinace tvého workcampu daleko? Nemůžeš jet po zemi, ale musíš vzduchem? Nevíš jak a kde letenky nejlépe sehnat, nebo kde si porovnat jejich ceny?

Alča, Jana, Kuba, Markét a Nikol ti tady sepsali své vyzkoušené tipy.

 • Pokud hledáš letenku, nastav si anonymní režim a hledej v něm, nejlepší je najít si letenku na jednom zařízení a na druhém si ji koupit. 
 • Vyhledávač na skyscanner ti najde letenky od různých leteckých společností, porovná ti jejich cenu i délku letu.
 • Další vyhledávače ti najdou nízkonákladové spoje:  https://www.azair.cz/, momondo.cz, honzovyletenky.cz, https://levnocestovani.cz/  a https://www.cestujlevne.com/, vždy zkus prohledat více portálů a snad najdeš to, co hledáš.
 • Samotnou letenku je ale většinou lepší koupit přímo od letecké společnosti, protože agentury si dost často účtují poplatky třeba za rezervaci. I když jednou za čas se stává, že třeba https://www.pelikan.cz/cs má v rámci nějaké akce letenku výhodnější, než samotná společnost, tak vždy koukni a porovnej, ať ti to vyjde výhodněji.
 • https://www.kiwi.com/cz/ Pokud přesedáš na jiné letadlo nespolupracující aerolinky a máš málo času na přestup, může se ti vyplatit booknout si letenky přes společnost, která ti je prodá jako jednu letenku. Je to sice dražší, ale společnost ti “zaručí “, že přestup stihneš.
 • Když nemůžeš najít letenku z Prahy, zkus se kouknout i na okolní letiště, třeba ve Vídni, Bratislavě, Mnichově nebo ve Wroclavi…
 • Když kupuješ letenku přes https://www.ryanair.com/cz/cs, v prvním kroku vyber nejlevnější letenku s nejlevnějším tarifem, kde je jen batůžek, a kufřík přidej až nakonec, vyjde to levněji.
 • Interkontinentální letecká společnost Scoot létá z Berlína například na Filipíny, do Singapuru nebo do Austrálie. Pokud chceš procestovat země Asie, zabrouzdej na stránky letecké společnosti Air Asia

Jestli jsi našel*la skvělou cenu letenek, je lepší kupovat rychle. Většinou tato cena vydrží maximálně několik hodin, u error letenek (error letenka je označení pro chybně nahranou letenku za velmi nízkou cenu) max. několik minut.

Další tipy, které by se ti při hledání mohly hodit.

Hledáš, jak se na workcamp vůbec dostaneš? Alča, Marek a Jana ti doporučují fajn portály, kde vyhledat spolujízdu autem nebo kde si naplánovat celou cestu do vysněného cíle.

 • https://www.rome2rio.com nabídne ti možnou cestu odkudkoli, kamkoli a vyhledá ti všechna možná spojení.
 • Jedeš do Slovinska? Zvažuješ spolujízdu? Tady si jí můžeš zkusit najít  https://prevoz.org.
 • https://www.blablacar.cz/? Spolujízda kdekoli po světě.
 • Zvažuj podle kurzu někdy může vyjít lépe nakupup letenky/ jízdenky v cizí měně. Samozřejmě záleží na tom, jak velké kurzové rozdíly jsou mezi měnami v daný den.

Grilování (nejen) vedoucích v Praze, 23.5.

Už tradičně se sejdeme u dobrého jídla a pití. Popovídáme si o vedení workcampů v Česku, co to přesně znamená, co díky tomu můžeš zažít, ale také o všem ostatním. Akce je pro INEXí zaměstance a zaměstnankyně, stážisty*ky, aktivní dobrovolníky a dobrovolnice i všechny ty, kteří na workcampu byli už před delší dobou, nebo neopak ty, kteří nad tím teprve přemýšlí. Těšíme se na tebe!