Scroll to top

Vedoucí workcampu

Chceš se stát leaderem? České workcampy potřebují své vedoucí, kteří povedou mezinárodní skupinu dobrovolníků a dobrovolnic.

Chceš se stát vedoucí*m?

Zajímá tě vedení workcampu? Chceš výzvu? Vyzkoušet si vedení mezinárodní skupiny, vylepšit své znalosti a dovednosti, zažít něco nazapomenutelného? Další seznam důvodů proč do toho jít najdeš na téhle stránce.
Letos už všechny workcampy proběhly, ale jestli do toho chceš jít, zenech nám kontakt a jako první se dozvíš info o další sezóně.

Ještě se rozmýšlíš a potřebuješ víc informací? Pak čti dál. 🙂

Co znamená vést workcamp?

Workcamp

Workcamp je dobrovolnický projekt, kde spolu pracuje, tráví volný čas, poznává okolí a místní obyvatele mezinárodní skupinka dobrovolníků*ic. Obvykle se pracuje 6 hodin denně, 5 dní v týdnu. Práce nepředpokládá zvláštní kvalifikaci nebo předchozí zkušenosti a je neplacená. Důležitá je především tvoje motivace.

Role leadera

Každý workcamp má jednoho až dva vedoucí. V České republice tomu není jinak. Více než 30 českých workcampů potřebuje přes 60 vedoucích, kteří jsou členy týmu, jen mají pár úkolů navíc. Vedoucí komunikuje s týmem smysl a detaily pracovních aktivit, koordinuje volný čas a stará se o motivaci a energii skupiny. Dá se říci, že se snaží o to, aby byl spokojený*á organizátor*ka workcampu s prací týmu a tým byl spokojený*á s průběhem workcampu.

Zaměření workcampu

České workcampy dělíme do čtyřech kategorií dle zaměření pracovní činnosti. I to může být pro tebe důležitý faktor, až se budeš rozhodovat o tom, který workcamp by tě nejvíce lákalo vést.

– Pomáhám komunitě

Dobrovolníci*ice se podílí na úpravách veřejného prostoru, pořádání místních festivalů nebo dětských dnů nebo obnovují místní pamětihodnosti. Pracují jak v malých obcích, tak i ve větších městech. Projekty vytváří mnohé příležitosti k setkávání dobrovolníků*ic a místních lidí a jsou velmi pestré, pokud jde o téma i lokalitu.

– Pomáhám památkám

Podporujeme obnovu nebo rozvoj různých druhů památek od hradů a zámků přes židovský hřbitov až po muzeum v přírodě. Dobrovolníci*ice pomáhají nejen se stavebními a renovačními pracemi, ale i s organizací akcí nebo s údržbou parků. Projekty nabízí možnost dozvědět se o obecném tématu památkové péče i o historii konkrétní památky.

– Pomáhám lidem

Ve spolupráci se sociálními pracovníky*icemi pomáhají účastníci*ice workcampu v sociálně vyloučené lokalitě, v domově pro seniory nebo na táborech pro děti se zdravotním postižením. Zároveň workcampy podporují neziskovky působící v sociálních službách i jinak – renovací komunitního centra, prací v sociálním podniku zaměřeném na biozemědělství atd. Tyto projekty umožňují nahlédnout pod pokličku fungování sociálních služeb v ČR.

– Pomáhám přírodě

Podporujeme projekty v CHKO či v různých ekocentrech, tvorbu naučných stezek v přírodě nebo přírodní stavitelství. Součástí je nejen praktická péče o přírodu, ale i environmentální vzdělávání a další aktivity. Projekty se konají většinou v lese nebo v jiných přírodních lokalitách.

Volný čas

Workcampy nabízí prostor pro společnou zábavu, návštěvy zajímavých míst v okolí a kulturní aktivity s ostatními dobrovolníky*icemi nebo místními obyvateli. Návrhy na program pro volné chvíle může dávat místní partner*ka, ale není to jeho*jí povinnost, neváhej tedy přijít se svými nápady.

Strava a ubytování

Strava a ubytování jsou zajištěné. Někdy dobrovolníci*ice vypomáhají při vaření. Ubytování je většinou skromné, v prostorách místní školy, tělocvičny, kulturního domu, v ubytovnách nebo ve stanech. V některých případech je potřeba vzít si s sebou vlastní spacák a karimatku. Někdy je ubytování zajištěno v hostitelských rodinách.

Proč se stát vedoucí*m workcampu?

Jako vedoucí workcampu máš skvělou možnost vyzkoušet si roli leadera*ky v mezinárodní skupině a setkat se tak s lidmi z různých koutů světa a odlišných kultur. Zároveň jako dobrovolník*ice pomůžeš místní organizaci a dozvíš se více o tom, čemu se věnuje. V neposlední řadě je role leadera*ky skvělou příležitostí k seberozvoji a získání nových zkušeností. Pracovat můžeš třeba na své angličtině nebo také na organizačních a komunikačních dovednostech.

Experience History in Osik
Friendly Hospitality House, Skalka
Castle Veselí
Nature in Teen Hands, Liberec

Pro koho vedení workcampu je?

Vedoucí*m workcampu s INEXem může být kdokoli, komu bylo 18 let a má znalost angličtiny na komunikativní úrovni. Předchozí zkušenost jako účastník*ice workcampu není podmínkou, nicméně je výhodou.

Jeden workcamp obvykle vedou dva lidé, takže se můžeš přihlásit ve dvojici s kamarádem či kamarádkou.

Co o zkušenosti říkají účastníci?

Petr je dlouholetý dobrovolník, který má za sebou už spoustu zkušeností. V tohmhle podcastu ti řekne svůj příběh dobrovolnictví v Čechách i v zahraničí a o cestě, která vedla k tomu, že se stal vedoucím workcampu. Jaké radosti a starosti prožíval a proč je tahle zkušenost tak úžasná příležitost? Poslouchej a dozvíš se. 🙂

Finance

Záloha za přihlášení se do vzdělávacího cyklu činí 800 Kč. Tu nám zašli na náš účet a do poznámky uveď „vedouci_prijmeni“. Číslo účtu 2100114178/2010 Fio banka
Peníze se ti vrátí po odvedení workcampu a dodání věškerých dokumentů.

V ceně je zahrnuto:

  • školení vedoucích včetně ubytování a stravy,
  • školení zdravovědy,
  • možnost účasti na vzdělávacích seminářích v České republice a v zahraničí,
  • doprava prostředky hromadné dopravy na workcamp,
  • ubytování, strava a kapesné,
  • vzdělávací materiály,
  • průběžná podpora ze strany INEXu,
  • 25% sleva na registrační poplatek na případny workcamp v zahraničí ve stejný rok.

Cena nezahrnuje cestovné na školení a semináře v ČR.

Školení vedoucích

Nové vedoucí přípravujeme v rámci tzv. vzdělávacího cyklu pro vedoucí workcampu, jehož stěžejní částí je víkendové školení vedoucích se všemi důležitými tématy, kterými tě provedou zkušení vedoucí workcampů a školitelé INEXu. A právě přihlášením do vzdělávacího cyklu a zaplacením účastnického poplatku se na vedení workcampu přihlásíš.

1. Víkendové školení vedoucích

Co všechno mě v roli vedoucí*ho čeká a pomůže mi nějaká příručka? Co je to partnerský a inkluzivní leadership? Jak předcházet konfliktům ve skupině a správně motivovat? Co říct novinářům o mezinárodním dobrovolnictví? O čem je vůbec český zákon o dobrovolnické službě? Na tomto víkendu hledáme odpovědi na tyto a další otázky. Školení probíhá od pátečního večera do nedělního odpoledne.
Důležitou součástí víkendového školení je také finální potvrzení výběru workcampu, který povedeš. Je to právě tady, kde si k sobe najdeš spoluvedoucí – pokud ho*ji už nemáš. Nehodí se ti termín? Ozvi se nám a domluvíme se individuálně.

Termíny na rok 2025 zatím nemáme. Zanech kontakt a dozvíš se je jako první.

Online školení

Nezvládáš vyrazit na školení? Jako novinku nabízíme i online školení, kde se naučíš všechna témata, jako na víkendovém školení a navíc i další, která se nám do offline školení nevejdou. 🙂 Podívej se do hlouby na témata skupinová dynamika a leadership, výzvy a konfliky, komunikace, soicální inkluze a spoustu dalších. Čas a intenzita studia je jen na tobě.

Handbook pro vedoucí workcampů

Abychom tě co nejlépe připravili a podpořili na tvé campleaderovské cestě, spolu s našimi zahraničními partnerskými organizacemi jsme pro tebe připravili handbook, ve kterém najdeš nejen zajímavé a užitečné informace týkajících se témat genderu, nekonfliktní komunikace, , ale také například tipy na aktivity, evaluaci, reflexi a tipy na řešení složitějších situací na workcampu včetně práce s účastníky s traumatem.

2. Zdravověda

I když na workcampu nemáš roli zdravotníka, můžeš se zúčastnit tohoto zážitkového kurzu a být připraven*a zareagovat na drobná zranění, úžeh nebo alergickou reakci někoho ze skupiny. I pokud to nevyužiješ na workcamp, jsou to znalosti, které se ti můžou v životě hodit a někomu můžou zachránit život.

Termín na rok 2025 ještě není venku

3. Workcamp v roli vedoucí*ho

Rolí leadera není být šéf, ale týmový hráč, který pracuje, dodržuje společně stanovená pravidla a učí se přistupovat k ostatním bez předsudků. Oproti zahraničním dobrovolníkům se toho ale můžeš naučit mnohem víc. Budeš spravovat malý rozpočet, organizovat práci, motivovat skupinu a trpělivě překládat českou realitu.

4. Evaluační/ponávratové setkání vedoucích

Jak jsme si workcamp užili, co jsme se v roli lídrů naučili a jak tuto zkušenost využít dál? Víkend plný inspirace, zážitků a sebereflexe ve společnosti dobrovolníků se stejnou zkušeností bude slavnostním uzavřením celého cyklu. Setkání se každoročně koná v září.

Termín ponávratového setkání

27. – 29. září 2024, Kaprálův mlýn

5. Vzdělávací semináře v České republice a v zahraničí

Ve spolupráci s našimi zahraničními partnery také nabízíme přes 10 různých zahraničních školení (např. Jak pracovat s hatery, genderová témata, lektorské dovednosti, pokročilé dovednosti v práci s dětmi a mládeží). V rámci cyklu máš možnost zúčastnit se zdarma či s finanční podporou min 1 školení v ČR a min 1 školení v zahraničí dle aktuální nabídky, o které se můžeš informovat během školení nebo emailem na campleaders@inexsda.cz.

Víkendové školení vedoucích, školení zdravovědy (pokud jsi neabsolvoval*a jinde) a vedení workcampu v ČR jsou povinnou součástí vzdělávacího cyklu vedoucích. Ponávratové setkání a vzdělávací semináře jsou volitelné. Pokud se ti nehodí ani jeden termín víkendového školení, dohodneme se individuálně. V případě, že se hlásíš po termínu víkendového školení, pořešíme to individuálně.

Přihláška

Přihlášení do cyklu pro vedoucí workcampu na rok 2025 ještě není venku. Pojď s námi do toho, zanechej nám kontakt a ozveme se hned jak bude nové info a zatím se můžeš tešit se na svůj nový nezapomenutelný zážitek.

Nejčastější dotazy

Nemáš jasno v tom, kolik času ti celý cyklus zabere? Zajímá tě, jak se tvoří dvojice vedoucích workcampů? Nebo chceš vědět, jak může vedoucí ovlivnit podobu workcampu? To vše a mnoho dalšího ti zodpoví tato sekce. Pokud tu přesto odpověď nenajdeš, napiš nám na campleaders@inexsda.cz.

Kontakt

Martin Rataj
campleaders@inexsda.cz
+420 222 362 715

Donoři

The activity is part of the annual programme of the informal network IGnet funded by the European Union.