Vedoucí workcampu

Chceš se stát leaderem? České workcampy potřebují své vedoucí, kteří povedou mezinárodní skupinu dobrovolníků.

Zajímá tě to a chceš to s námi probrat?

Zaujala tě možnost vedení workcampu? Napiš nám na sebe email a Janča se ti ozve.

Jdeš už najisto?

Už máš rozhodnuto, že chceš tenhle rok vést? Ať už to bude tvůj několikátý workcamp, na kterém budeš jako leader, nebo jedeš poprvé, protože cítíš, že chceš výzvu a udělat něco nejen pro sebe – tady je zkratka:

Ještě se rozmýšlíš a potřebuješ víc informací? Pak čti dál. 🙂

Co znamená vést workcamp?

Workcamp

Workcamp je dobrovolnický projekt, kde spolu pracuje, tráví volný čas, poznává okolí a místní obyvatele mezinárodní skupinka dobrovolníků. Obvykle se pracuje 6 hodin denně, 5 dní v týdnu. Práce většinou nepředpokládá zvláštní kvalifikaci nebo předchozí zkušenosti a je neplacená. Důležitá je především tvoje motivace.

Role leadera

Každý workcamp má jednoho až dva vedoucí. V České republice tomu není jinak. Více než 30 českých workcampů potřebuje přes 60 vedoucích, kteří jsou členy týmu, jen mají pár úkolů navíc. Vedoucí komunikuje s týmem smysl a detaily pracovních aktivit, koordinuje volný čas a stará se o motivaci a energii skupiny. Dá se říci, že se snaží o to, aby byl spokojený organizátor workcampu s prací týmu a tým byl spokojený s průběhem workcampu.

Zaměření workcampu

České workcampy dělíme do čtyřech kategorií dle zaměření pracovní činnosti. I to může být pro tebe důležitý faktor, až se budeš rozhodovat o tom, který workcamp by tě nejvíce lákalo vést.

– Pomáhám komunitě

Dobrovolníci se podílí na úpravách veřejného prostoru, pořádání místních festivalů nebo dětských dnů nebo obnovují místní pamětihodnosti. Pracují jak v malých obcích, tak i ve větších městech. Projekty vytváří mnohé příležitosti k setkávání dobrovolníků a místních lidí a jsou velmi pestré, pokud jde o téma i lokalitu.

– Pomáhám památkám

Podporujeme obnovu nebo rozvoj různých druhů památek od hradů a zámků přes židovský hřbitov až po muzeum v přírodě. Dobrovolníci pomáhají nejen se stavebními a renovačními pracemi, ale i s organizací akcí nebo s údržbou parků. Projekty nabízí možnost dozvědět se o obecném tématu památkové péče i o historii konkrétní památky.

– Pomáhám lidem

Ve spolupráci se sociálními pracovníky pomáhají účastníci workcampu v sociálně vyloučené lokalitě, v domově pro seniory nebo na táborech pro děti se zdravotním postižením. Zároveň workcampy podporují neziskovky působící v sociálních službách i jinak – renovací komunitního centra, prací v sociálním podniku zaměřeném na biozemědělství atd. Tyto projekty umožňují nahlédnout pod pokličku fungování sociálních služeb v ČR.

– Pomáhám přírodě

Podporujeme projekty v CHKO či v různých ekocentrech, tvorbu naučných stezek v přírodě nebo přírodní stavitelství. Součástí je nejen praktická péče o přírodu, ale i environmentální vzdělávání a další aktivity. Projekty se konají většinou v lese nebo v jiných přírodních lokalitách.

Volný čas

Workcampy nabízí prostor pro společnou zábavu, návštěvy zajímavých míst v okolí a kulturní aktivity s ostatními dobrovolníky nebo místními obyvateli. Návrhy na program pro volné chvíle může dávat místní partner, ale není to jeho povinnost, neváhej tedy přijít se svými nápady.

Strava a ubytování

Strava a ubytování jsou zajištěné. Někdy dobrovolníci vypomáhají při vaření. Ubytování je většinou skromné, v prostorách místní školy, tělocvičny, kulturního domu, v ubytovnách nebo ve stanech. V některých případech je potřeba vzít si s sebou vlastní spacák a karimatku. Někdy je ubytování zajištěno v hostitelských rodinách.

Proč se stát vedoucím workcampu?

Jako vedoucí workcampu máš skvělou možnost vyzkoušet si roli leadera v mezinárodní skupině a setkat se tak s lidmi z různých koutů světa a odlišných kultur. Zároveň jako dobrovolník pomůžeš místní organizaci a dozvíš se více o tom, čemu se věnuje. V neposlední řadě je role leadera skvělou příležitostí k seberozvoji a získání nových zkušeností. Pracovat můžeš třeba na své angličtině nebo také na organizačních a komunikačních dovednostech.

Experience History in Osik
Friendly Hospitality House, Skalka
Castle Veselí
Nature in Teen Hands, Liberec

Pro koho vedení workcampu je?

Vedoucím workcampu s INEXem může být každý kdokoli, komu byl 18 let a má znalost angličtiny na komunikativní úrovni. Předchozí zkušenost jako účastník workcampu není podmínkou, nicméně je výhodou. Proto doporučujeme nejprve vyjet na workcamp do zahraničí nebo se zapojit jako účastník v České republice.

Jeden workcamp obvykle vedou dva lidé, takže se můžeš přihlásit ve dvojici s kamarádem či kamarádkou.

Co o zkušenosti říkají účastníci?

Petr je ostřílený dobrovolník, který má za sebou už spoustu zkušeností a letos bude podruhé campleadrem na českém workcampu. V tohmhle podcastu ti řekne svůj příběh dobrovolnictví v Čechách i v zahraničí a o cestě, která vedla k tomu, že se stal vedoucím workcampu. Jaké radosti a starosti prožíval a proč je tahle zkušenost tak úžasná příležitost? Poslouchej a dozvíš se. 🙂

Finanční náklady

Poplatek za přihlášení se do vzdělávacího cyklu činí 800 Kč. Ten nám zašli na náš účet a do poznámky uveď „vedouci_prijmeni“. Číslo účtu 2100114178/2010 Fio banka

V ceně je zahrnuto:

  • školení vedoucích včetně ubytování a stravy,
  • školení zdravovědy,
  • možnost účasti na vzdělávacích seminářích v České republice a v zahraničí,
  • doprava prostředky hromadné dopravy na workcamp,
  • ubytování, strava a kapesné,
  • vzdělávací materiály,
  • průběžná podpora ze strany INEXu
  • 25% sleva na registrační poplatek na případny workcamp v zahraničí ve stejný rok.

Cena nezahrnuje cestovné na školení a semináře v ČR.

Jak se přihlásit?

Nové vedoucí přípravujeme v rámci tzv. vzdělávacího cyklu pro vedoucí workcampu, jehož stěžejní částí je víkendové školení vedoucích se všemi důležitými tématy, kterými tě provedou zkušení vedoucí workcampů a školitelé INEXu. A právě přihlášením do vzdělávacího cyklu a zaplacením účastnického poplatku se na vedení workcampu přihlásíš.

1. Víkendové školení vedoucích

Co všechno mě v roli vedoucí/ho čeká a pomůže mi nějaká příručka? Co je to partnerský a inkluzivní leadership? Jak předcházet konfliktům ve skupině a správně motivovat? Co říct novinářům o mezinárodním dobrovolnictví? O čem je vůbec český zákon o dobrovolnické službě? Na tomto víkendu hledáme odpovědi na tyto a další otázky.
Důležitou součástí víkendového školení je také výběr workcampů. Je to právě tady, kde se v dialogu dohodnete, který workcamp povedete.

Školení aktuálně probíhají pouze na individuální bázi, po domluvě.

2. Zdravověda

I když na workcampu nemáš roli zdravotníka, můžeš se zúčastnit tohoto zážitkového kurzu a být připraven/a zareagovat na drobná zranění, úžeh nebo alergickou reakci někoho ze skupiny. I pokud to nevyužiješ na workcamp, jsou to znalosti, které se ti můžou v životě hodit a někomu můžou zachránit život. Kurz se každoročně koná v červnu v Praze.

3. Workcamp v roli vedoucí*ho

Rolí leadera není být šéf, ale týmový hráč, který pracuje, dodržuje společně stanovená pravidla a učí se přistupovat k ostatním bez předsudků. Oproti zahraničním dobrovolníkům se toho ale můžeš naučit mnohem víc. Budeš spravovat malý rozpočet, organizovat práci, motivovat skupinu a trpělivě překládat českou realitu.

Ačkoli výběr workcampu proběhne až na zmiňovaném víkendovém školení, už teď můžeš nahlédnout do databáze českých workcampů. Uděláš si tak představu o jejich náplni a o tom, které by tě nejvíce lákaly.

4. Evaluační/ponávratové setkání vedoucích

Jak jsme si workcamp užili, co jsme se v roli lídrů naučili a jak tuto zkušenost využít dál? Víkend plný inspirace, zážitků a sebereflexe ve společnosti dobrovolníků se stejnou zkušeností bude slavnostním uzavřením celého cyklu. Setkání se každoročně koná v září.

Termín ponávratového setkání

9.-11. září 2022, Domašov

5. Vzdělávací semináře v České republice a v zahraničí

Ve spolupráci s našimi zahraničními partnery také nabízíme přes 10 různých zahraničních školení (např. Jak pracovat s hatery, genderová témata, lektorské dovednosti, pokročilé dovednosti v práci s dětmi a mládeží). V rámci cyklu máš možnost zúčastnit se zdarma či s finanční podporou min 1 školení v ČR a min 1 školení v zahraničí dle aktuální nabídky, o které se můžeš informovat během školení nebo emailem na campleaders@inexsda.cz.

Víkendové školení vedoucích, školení zdravovědy (pokud jsi neabsolvoval/a jinde) a vedení workcampu v ČR jsou povinnou součástí vzdělávacího cyklu vedoucích. Ponávratové setkání a vzdělávací semináře jsou volitelné.

Přihláška

Nejčastější dotazy

Nemáš jasno v tom kolik času ti celý cyklus zabere? Zajímá tě, jak se tvoří dvojice workcampů? Nebo chceš vědět, jak může vedoucí ovlivnit podobu workcampu? To vše a mnoho dalšího ti zodpoví tato sekce. Pokud tu přesto odpověď nenajdeš, napiš nám na campleaders@inexsda.cz.

Kontakt

Jana Hejkrlíková
campleaders@inexsda.cz
+420 608 744 146

Donoři