INEXup

Prostor pro iniciativu dobrovolníků a aktivních lidí, v němž poskytujeme podporu pro realizaci jejich nápadů. Inspiruj se nebo se přidej.

Do vzdělávacího programu INEXup se můžeš opět přihlašovat. Po dvouleté pauze spouštíme nový cyklus na podzim 2022!

Co je to INEXup?

Zajímá tě dobrovolnictví a chceš se v něm posunout dál? Sníš o vlastním projektu a chceš si ho s podporou zkušené organizace vyzkoušet zrealizovat nebo tě láká být součástí smysluplného projektu, který už někdo vymyslel? Chceš být v kontaktu s podobně naladěnými lidmi a rozvíjet své dovednosti? Pak je INEXup právě pro tebe.

Platforma INEXup byla spuštěna v září 2018 a jedná se o startupový a vzdělávací program, který podporuje dobrovolníky v jejich záměru realizovat vlastní projekt. Program INEXup nahradil platformu Dobrovolnického klubu (DoK), která fungovala 7 let. I program INEXup má za cíl vytvářet příležitosti pro setkávání, sdílení a podporu dobrovolníků. Navíc byl do programu INEXup zahrnut i cyklus vzdělávacích seminářů s tématy projektové logiky, projektového managementu a týmových rolí. Každá projektová skupina má svého mentora, se kterým je projekt společně plánován, realizován a vyhodnocován. Jednotlivé skupiny v průběhu celého roku plní úkoly, které je posouvají a rozvíjí tak celý projekt dále. Program je časově ohraničený jedním rokem a je jen na tobě, jestli si zkusíš jednorázový projekt nebo budeš na svém projektu pracovat i po skončení programu.

Proč se zapojit?

Začátky mohou být těžké, a proto je užitečné, když budeš mít podporu zaběhlé organizace jako je INEX a také můžeš dostávat tipy od členů již existujících projektů v rámci programu INEXup. Často stojí dobrému nápadu v cestě k realizaci jen obavy a nejistota. A právě v tom může INEXup pomoci. Pomůže projekty odstartovat, zaškolí jejich koordinátory a provede je minimálně prvním rokem existence projektu. Přečti si, co všechno INEXup začínajícím projektům poskytuje.

Co ti INEXup nabízí?

Vzdělávání
Zorganizujeme cyklus seminářů na tři základní témata (s možností rozšíření):
– Projektová logika – fáze projektu, cíle, plánování
– Projektový management – vedení projektu a týmu, time management
– Týmové role – motivace, silné a slabé stránky, rozložení rolí v týmu

Mentora*ku
Provede vás procesem učení a pomůže zformovat si cíle, ujasnit motivaci, překonat
problémy, reflektovat.

Materiální zázemí
Možnost využití zasedačky v sídle INEXu pro potřeby schůzky, workshopu atd., možnost tisku, možnost zapůjčení projektoru, flipchartu atd.

Propojení s komunitou
Setkáváme se osobně na INEXpubech (neformální setkání INEXí komunity), a virtuálně pomocí aktivní FB skupiny za účelem efektivního networkingu a sdílení best practices.

Grantový kalendář
Pravidelně aktualizovaný přehled grantových příležitostí, které můžeš využít k získání financí pro svůj proejekt.

Propagace
Propagujeme na webu a sociálních sítích INEXu aktivity a potřeby projektových skupin (včetně potřeby nových členů*ek).

Certifikát
Na závěr získáš certifikát o absolvování programu se seznamem získaných kompetencí
během programu.

Co se očekává od tebe?

Hodnoty projektu
Projekt by měl být neziskový a obecně prospěšný, v souladu s hodnotami INEXu.

Počet lidí
Optimální počet lidí ve skupině jsou alespoň 3 (ale není podmínkou).

Vlastní blog / projektový deník
Budete zaznamenávat čím jste si v projektové skupince prošli pomocí pravidelných příspěvků.

Účast na zahájení programu
Zahajovací „INEXpub“

Účast na seminářích
Měl*a bys absolvovat min. 2 semináře.

Blog
Minimálně 2 články ke sdílení na INEX blog (ze života INEXup).

Schůzky
Měli byste mít pravidelné schůzky a zápisy z nich

Jak se zapojit?

Možnosti zapojení jsou dvě. Buď tě zaujal jeden z existujících projektů a chceš se k němu přidat nebo máš nápad na projekt vlastní a chceš ho založit. V tom případě je ideální najít si do začátku parťáky nebo parťačky. I s tím ti ale můžeme pomoci.
Pokud nemáš jasno, která možnost ti více sedne, ale cítíš, že INEXup by mohl být něco pro tebe, přihlas se tak jako tak a stav se alespoň na úvodní setkání. Možná potkáš někoho, kdo tě nadchne pro svůj nápad, nebo třeba lidi, kteří jsou na tom stejně jako ty a společně něco vymyslíte.

V každém případě se neboj vyplnit formulářnezávaznou přihláškou a přijít na první setkání, kde nejlépe zjistíš, co a jak. Když se přihlásíš, o všem tě budeme průběžně informovat a nic důležitého ti neunikne. Pokud chceš být více v obrazu, můžeš také sledovat naše facebookové stránky, kam dáváme aktuality. Několikrát do roka děláme tzv. INEXpub, kde se kromě širší INEXí komunity potkávají i členové existujících projektů s novými zájemci.

Pokud se chceš zapojit jindy v průběhu roku, kontaktuj jeden z existujících projektů.

1. Možnost – Chci založit vlastní projekt

Pokud máš zájem realizovat vlastní nápad, bude pro tebe nejlepší vyplnit přihlášku, kde budeš mít prostor nám o svém nápadu napsat víc.

Můžeš se inspirovat projekty, které byly v minulosti úspěšně realizovány. Nahlédni do přehled projektů, které INEXup zastřešoval od roku 2011.

2. Možnost – Chci se připojit k existujícímu projektu

V rámci INEXup-u vznikly projekty, které zůstaly aktivní i léta po absolvování svého INEXup ročníku. Některé z nich jsou dokonce otevřené přijímaní nových kolegů*yň. Pokud tě nějaký z nich zaujal a vidíš svou cestu INEXup-em v spolupráci s ním, můžeš to zaznačit při vyplňování přihlášky

Pro účastníky programu

Pro všechny členy projektových skupin je k dispozici facebooková skupina, která slouží ke sdílení nápadů, problémů, dobrých praxí či tipů na zajímavé akce a dalšího mezi účastníky INEXupu i staršími projekty.

kdy to znovu startuje?

Přijď s námi oslavit návrat INEXupu! Poslechni si o projektech, které probíhají a do kterých se můžeš přidat a pokud nápad na nějaký nový sdílej ho a nadchni na něj i ostatní.

INEXup restart
6. října od 18:30, Moment bistro Praha

Kontakt

Jakub Kiššík
inexup@inexsda.cz
+420 222 362 713