INEXup

Prostor pro iniciativu dobrovolníků a aktivních lidí, v němž poskytujeme podporu pro realizaci jejich nápadů. Inspiruj se nebo se přidej.

Co je to INEXup?

Zajímá tě dobrovolnictví a chceš se v něm posunout dál? Sníš o vlastním projektu a chceš si ho s podporou zkušené organizace vyzkoušet zrealizovat nebo tě láká být součástí smysluplného projektu, který už někdo vymyslel? Chceš být v kontaktu s podobně naladěnými lidmi a rozvíjet své dovednosti? Pak je INEXup právě pro tebe.

Platforma INEXup byla spuštěna v září 2018 a jedná se o startupový a vzdělávací program, který podporuje dobrovolníky v jejich záměru realizovat vlastní projekt. Program INEXup nahradil platformu Dobrovolnického klubu (DoK), která fungovala 7 let. I program INEXup má za cíl vytvářet příležitosti pro setkávání, sdílení a podporu dobrovolníků. Navíc byl do programu INEXup zahrnut i cyklus vzdělávacích seminářů s tématy projektové logiky, projektového managementu a týmových rolí. Každá projektová skupina má svého mentora, s kterým je projekt společně plánován, realizován a vyhodnocován. Jednotlivé skupiny v průběhu celého roku plní úkoly, které je posouvají a rozvíjí tak celý projekt dále. Program je časově ohraničený jedním rokem a je jen na tobě, jestli si zkusíš jednorázový projekt nebo budeš na svém projektu pracovat i po skončení programu.

Proč se zapojit?

Začátky mohou být těžké a proto je užitečné, když budeš mít podporu zaběhlé organizace jako je INEX a také můžeš dostávat tipy od členů již existujících projektů v rámci programu INEXup. Často stojí dobrému nápadu v cestě k realizaci jen obavy a nejistota. A právě v tom může INEXup pomoci. Pomůže projekty odstartovat, zaškolí jejich koordinátory a provede je minimálně prvním rokem existence projektu. Přečti si, co všechno INEXup začínajícím projektům poskytuje.

Co ti INEXup nabízí?

Vzdělávání
– zorganizujeme cyklus seminářů na tři základní témata (s možností rozšíření):
– Projektová logika – fáze projektu, cíle, plánování
– Projektový management – vedení projektu a týmu, time management
– Týmové role – motivace, silné a slabé stránky, rozložení rolí v týmu
Mentor
– provede vás procesem učení a pomůže zformovat si cíle, ujasnit motivaci, překonat
problémy, reflektovat
Materiální zázemí
– možnost využití zasedačky v sídle INEXu pro potřeby schůzky, workshopu
atd., možnost tisku, možnost zapůjčení projektoru, flipchartu atd.
Propojení s komunitou
– setkáváme se osobně na INEXpubech (neformální setkání INEXí
komunity), a virtuálně pomocí aktivní FB skupiny za účelem efektivního networkingu a sdílení
best practices
Grantový kalendář
– pravidelně aktualizovaný přehled grantových příležitostí
Propagace
– propagujeme na webu a sociálních sítích INEXu aktivity a potřeby projektových
skupin (včetně potřeby nových členů)
Certifikát
– na závěr získáte certifikát o absolvování programu se seznamem získaných kompetencí
během programu

Co se očekává od tebe?

Hodnoty projektu
– projekt by měl být neziskový a obecně prospěšný, v souladu s hodnotami INEXu
Počet lidí
– minimální počet lidí ve skupině by měl být 3
Vlastní blog / projektový deník
– budete zaznamenávat všechno, čím jste si prošli pomocí pravidelných příspěvků
Účast na zahájení programu
– „INEXpub“
Účast na seminářích
– měli byste absolvovat min. 2 semináře
Blog
– mininmálně 2 články ke sdílení na INEX blog (ze života INEXup)
Report
– report z jedné akce, které se jako skupina zúčastníte
Schůzky
– měli byste mít pravidelné schůzky a zápisy z nich

Jak se zapojit?

Možnosti zapojení jsou dvě. Buď tě zaujal jeden z existujících projektů a chceš se k němu přidat nebo máš nápad na projekt vlastní a chceš ho založit. V tom případě je ideální najít si do začátku parťáky nebo parťačky. I s tím ti ale můžeme pomoci.

V obou případech můžeš sledovat naše facebookové stránky, kam dáváme aktuality. Několikrát do roka děláme tzv. INEXpub, kde se potkávají členové existujících projektů s novými zájemci.

Zájemci o zapojení do programu INEXup, přihlaste se do 7. listopadu 2019. Teoreticky je možné se zapojit do konce roku, je ale lepší, když si projdete celý program od konce října. Pokud se chcete zapojit jindy v průběhu roku, kontaktujte jeden z existujících projektů.

1. Možnost – Chci založit vlastní projekt

Pokud máš zájem realizovat vlastní nápad, bude pro tebe nejlepší buď se účastnit výše zmíněné události INEXpub, která se uskuteční 6. listopadu nebo nám napiš na inexup@inexsda.cz.

Můžeš se inspirovat projekty, které byly v minulosti úspěšně realizovány. Nahlédni do přehled projektů, které INEXup zastřešoval od roku 2011.

2. Možnost – Chci se připojit k existujícímu projektu

Pro účastníky programu

Pro všechny členy projektových skupin je k dispozici facebooková skupina, která slouží ke sdílení nápadů, problémů, dobrých praxí či tipů na zajímavé akce a dalšího mezi účastníky INEXupu i staršími projekty.

Kontakt

Bára Kiss
inexup@inexsda.cz