Scroll to top

INEXup

Prostor pro iniciativu dobrovolníků a aktivních lidí, v němž poskytujeme podporu pro realizaci jejich nápadů. Inspiruj se nebo se přidej.

Co je to INEXup?

Zajímá tě dobrovolnictví a chceš se v něm posunout dál? Sníš o vlastním projektu a chceš si ho s podporou zkušené organizace vyzkoušet zrealizovat nebo tě láká být součástí smysluplného projektu, který už někdo vymyslel? Chceš být v kontaktu s podobně naladěnými lidmi a rozvíjet své dovednosti? Pak je INEXup právě pro tebe.

Platforma INEXup byla spuštěna v září 2018 a jedná se o startupový a vzdělávací program, který podporuje dobrovolníky*ice v jejich záměru realizovat vlastní projekt. Program INEXup nahradil platformu Dobrovolnického klubu (DoK), která fungovala 7 let. I program INEXup má za cíl vytvářet příležitosti pro setkávání, sdílení a podporu dobrovolníků*ic. Navíc byl do programu INEXup zahrnut i cyklus vzdělávacích seminářů s tématy projektové logiky, projektového managementu a týmových rolí. Každá projektová skupina má svého*ou mentora*ku, se kterým*ou je projekt společně plánován, realizován a vyhodnocován. Jednotlivé skupiny v průběhu celého roku plní úkoly, které je posouvají a rozvíjí tak celý projekt dále. Program je časově ohraničený jedním rokem a je jen na tobě, jestli si zkusíš jednorázový projekt nebo budeš na svém projektu pracovat i po skončení programu.

Proč se zapojit?

Začátky mohou být těžké, a proto je užitečné, když budeš mít podporu zaběhlé organizace jako je INEX a také můžeš dostávat tipy od členů*ek již existujících projektů v rámci programu INEXup. Často stojí dobrému nápadu v cestě k realizaci jen obavy a nejistota. A právě v tom může INEXup pomoci. Pomůže projekty odstartovat, zaškolí jejich koordinátory*ky a provede je minimálně prvním rokem existence projektu. Přečti si, co všechno INEXup začínajícím projektům poskytuje.

Co ti INEXup nabízí?

Vzdělávání
Zorganizujeme cyklus seminářů na tři základní témata (s možností rozšíření):
– Projektová logika – fáze projektu, cíle, plánování
– Projektový management – vedení projektu a týmu, time management
– Týmové role – motivace, silné a slabé stránky, rozložení rolí v týmu

Mentora*ku
Provede vás procesem učení a pomůže zformovat si cíle, ujasnit motivaci, překonat
problémy, reflektovat.

Materiální zázemí
Možnost využití zasedačky v sídle INEXu pro potřeby schůzky, workshopu atd., možnost tisku, možnost zapůjčení projektoru, flipchartu atd.

Propojení s komunitou
Setkáváme se osobně na INEXpubech (neformální setkání INEXí komunity), a virtuálně pomocí aktivní FB skupiny za účelem efektivního networkingu a sdílení best practices.

Grantový kalendář
Pravidelně aktualizovaný přehled grantových příležitostí, které můžeš využít k získání financí pro svůj proejekt.

Propagace
Propagujeme na webu a sociálních sítích INEXu aktivity a potřeby projektových skupin (včetně potřeby nových členů*ek).

Certifikát
Na závěr získáš certifikát o absolvování programu se seznamem získaných kompetencí
během programu.

Co se očekává od tebe?

Hodnoty projektu
Projekt by měl být neziskový a obecně prospěšný, v souladu s hodnotami INEXu.

Počet lidí
Optimální počet lidí ve skupině jsou alespoň 3 (ale není podmínkou).

Vlastní blog / projektový deník
Budete zaznamenávat čím jste si v projektové skupince prošli pomocí pravidelných příspěvků.

Účast na zahájení programu
Zahajovací „INEXpub“

Účast na seminářích
Měl*a bys absolvovat min. 2 semináře.

Blog
Minimálně 2 články ke sdílení na INEX blog (ze života INEXup).

Schůzky
Měli byste mít pravidelné schůzky a zápisy z nich

Jak se zapojit?

Možnosti zapojení jsou dvě. Buď tě zaujal jeden z existujících projektů a chceš se k němu přidat nebo máš nápad na projekt vlastní a chceš ho založit. V tom případě je ideální najít si do začátku parťáky nebo parťačky. I s tím ti ale můžeme pomoci.
Pokud nemáš jasno, která možnost ti více sedne, ale cítíš, že INEXup by mohl být něco pro tebe, přihlas se tak jako tak a stav se alespoň na úvodní setkání. Možná potkáš někoho, kdo tě nadchne pro svůj nápad, nebo třeba lidi, kteří jsou na tom stejně jako ty a společně něco vymyslíte.

V každém případě se neboj vyplnit formulářnezávaznou přihláškou a přijít na první setkání, kde nejlépe zjistíš, co a jak. Když se přihlásíš, o všem tě budeme průběžně informovat a nic důležitého ti neunikne. Pokud chceš být více v obrazu, můžeš také sledovat naše facebookové stránky, kam dáváme aktuality. Několikrát do roka děláme tzv. INEXpub, kde se kromě širší INEXí komunity potkávají i členové existujících projektů s novými zájemci.

Pokud se chceš zapojit jindy v průběhu roku, kontaktuj jeden z existujících projektů.

Další INEXpub proběhne:

…brzy ti dáme vědět 🙂

1. Možnost – Chci založit vlastní projekt

Pokud máš zájem realizovat vlastní nápad, bude pro tebe nejlepší vyplnit přihlášku, kde budeš mít prostor nám o svém nápadu napsat víc.

Můžeš se inspirovat projekty, které byly v minulosti úspěšně realizovány. Nahlédni do přehled projektů, které INEXup zastřešoval od roku 2011.

2. Možnost – Chci se připojit k existujícímu projektu

V rámci INEXup-u vznikly projekty, které zůstaly aktivní i léta po absolvování svého INEXup ročníku. Některé z nich jsou dokonce otevřené přijímaní nových kolegů*yň. Pokud tě nějaký z nich zaujal a vidíš svou cestu INEXup-em v spolupráci s ním, můžeš to zaznačit při vyplňování přihlášky

Pro účastníky programu

Pro všechny členy projektových skupin je k dispozici facebooková skupina, která slouží ke sdílení nápadů, problémů, dobrých praxí či tipů na zajímavé akce a dalšího mezi účastníky INEXupu i staršími projekty.

Kontakt

Jana Hejkrlíková
inexup@inexsda.cz
+420 731 168 929

Víkendové školení vedoucích workcampů, 14.-16.6.

Chceš zlepšit své leadership dovednosti? Přidej ruku k dílu tam, kde je to třeba, zapracuj na osobním rozvoji, poznej v létě lidi z celého světa a odnes si nezapomenutelný zážitek. Staň se vedoucí*m workcampu v České republice!