Krátkodobé workcampy

Workcamp je až třítýdenní dobrovolnický projekt, kde spolu pracuje a tráví volný čas skupina dobrovolníků z různých koutů světa. Je to jedinečná příležitost poznat různé země a jejich kulturu, podpořit svou prací veřejně prospěšný projekt, naučit se nové věci a poznat zajímavé lidi.

Kdo může vyjet na workcamp?

Věříme, že zúčastnit se může každý! Jako dobrovolník/nice bys měl/a být ochoten/a se aktivně zapojit do všech částí dobrovolnického projektu – práce, volnočasových aktivit, vaření apod. a stát se tak součástí skupiny. Důležitá je flexibilita a ochota přizpůsobit se místnímu prostředí a podmínkám.

V nabídce jsou také specializované projekty pro:

Rodiny

Rodinných workcampů se mohou účastnit rodiče, prarodiče, tety, strýčkové či jiní příbuzní s dětmi. Vhodný věk dětí bývá uveden v popisu projektu. Na workcampu jsou děti v rozumné míře a vhodným “hravým” způsobem zapojeny do pracovních činností. Stejně jako u běžných workcampů, skupina žije, pracuje i stravuje se společně. Za děti na rodinných workcampech se neplatí registrační poplatek INEXu. V minulém roce se pořádaly projekty např. v Turecku, Estonsku, nebo Francii. Popisy workcampů se zobrazí ve vyhledávání při volbě filtru zaměření “family”.

Lidé se speciálními potřebami

Věříme, že všichni by měli mít stejnou možnost účastnit se dobrovolnických projektů, poznávat a učit se na nich. Jsi dobrovolník se specifickými potřebami, postižením, či jiným druhem znevýhodnění, nebo organizace, která s těmito skupinami pracuje? Kontaktuj nás na info@inexsda.cz či telefonem na 222 362 713 před přihlášením na projekt pro konzultaci a výběr vhodného projektu. V případě potřeby poskytujeme podporu při výběru projektu, dbáme na veškerou přípravu k účasti i plánování cesty. V některých případech můžeme zajistit alespoň částečné finanční pokrytí. Přečti si více o naší kampani Dobrovolnictví pro všechny.

Věk

Nejčastěji na workcampu potkáš dobrovolníky mezi 18-26 lety. Stále častěji však na projekty vyražejí také mladší a starší zájemci. Dochází tak k setkáním napříč generacemi, což může být pro všechny účastníky/nice velmi zajímavá zkušenost.

 • 18+ nejvíce workcampů je otevřených od 18 let a pokud není v popisu projektu uvedeno jinak, není maximální věk stanoven
 • -18 projekty mohou být buď pouze pro nezletilé (tzv. TEEN-workcampy 14 – 17), nebo pro širší věkovou skupinu včetně nezletilých (např. 16 – 26). Pro účast na těchto workcampech musí dobrovolník/nice zaslat souhlas rodiče nebo zákonného zástupce.

TIP PRO PŘIHLÁŠENÍ: Jako nezletilý/á se můžeš hlásit na workcamp pro plnoleté, pokud ti v době jeho konání již bude 18 let.

Jazyk

Velká většina workcampů je v angličtině. Není vůbec důležité hovořit plynně anglicky, ale hlavně nebát se mluvit. Workcamp je skvělá příležitost jak se rozmluvit. Doporučujeme komunikativní znalost angličtiny, není-li specifikováno jinak. Nebudeš tedy potřebovat žádný jazykový certifikát ani doklad o dosažené jazykové úrovni. Někdy může být vyžadována dobrá znalost angličtiny např. když se jedná o výuku AJ pro děti.

Některé workcampy mohou být i v jiných jazycích např. v němčině, ruštině, francouzštině nebo španělstině. Tato informace je vždy uvedena v popisu konkrétního projektu.

Co budeš na workcampu dělat?

Pracovat, trávit volný čas, vařit, poznávat okolí, místní obyvatele i ostatní dobrovolníky. Obvykle se pracuje 6 hodin denně, 5 dní v týdnu. Práce většinou nepředpokládá zvláštní kvalifikaci nebo předchozí zkušenosti a je neplacená. Důležitá je především tvoje motivace.

Zaměření workcampů je pestré:

 • stavební, renovační, archeologické práce
 • sociální – práce s dětmi, seniory nebo handicapovanými lidmi
 • práce v přírodě či na farmách
 • aktivity v kulturní oblasti jako organizace hudebních festivalů

TIP PRO PŘIHLÁŠENÍ: Zamysli se, proč na projekt chceš jet, jaká je tvá motivace, čím na projektu jako účastník/nice přispěješ.

Volný čas, strava a ubytování

Workcampy nabízí prostor pro společnou zábavu, návštěvy zajímavých míst v okolí a kulturní aktivity s ostatními dobrovolníky nebo místními obyvateli. Návrhy na program pro volné chvíle může dávat místní partner, ale není to jeho povinnost, neváhej tedy přijít se svými nápady.

 • Strava a ubytování jsou zajištěné hostující organizací

Nejčastěji si dobrovolníci jídlo vaří společně ze surovin zakoupených z peněz projektu, někdy je zajištěno hostitelskou organizací v místní jídelně či restauraci. Ubytování je většinou skromné, v prostorách místní školy, tělocvičny, kulturního domu, v ubytovnách nebo ve stanech. V některých případech je potřeba vzít si s sebou vlastní spacák a karimatku. Někdy je ubytování zajištěno v hostitelských rodinách.

TIP PRO PŘIHLÁŠENÍ: Přemýšlej o svých limitech a preferencích co se ubytování a stravy týká. Sdílej s námi v přihlášce jakékoliv potřeby, speciální dietu, alergie apod., aby se hostitelská organizace mohla na tvůj pobyt připravit.

Kam a jak na workcamp?

Spolupracujeme s více než 140 partnerskými organizacemi po celém světě a díky tomu máš možnost vyrazit na workcamp do jedné ze 70 zemí světa.

nabídce najdeš kolem 2000 workcampů a ty chceš vyjet jet na jeden z nich – jak si vybrat?

 • přečti si popis práce a informace o projektu
 • vyber si projekt, který rád/a svým časem a energií podpoříš a práce tě bude 2-3 týdny bavit
 • vyber si zemi, kam je pro tebe možné se dopravit – finančně dostupné i organizačně zvládnutelné
 • dej pozor na požadavky organizátorů – jazyk projektu, extra poplatek, motivační dopis apod.
 • přihlášku vyplň anglicky
 • seznam se s Podmínkami účasti, které jsou smlouvou mezi tebou a INEXem
 • přihlášku odešli a zaplať registrační poplatek

TIP PRO PŘIHLÁŠENÍ: Do přihlášky si vyber 1-6 workcampů a seřaď je podle preference (aby na prvním místě byl tvůj favorit). Pokud na první projekt nejsi přijat/a, přihlašujeme tě na druhý, třetí atd., dokud přihláška není úspěšná.

Finanční náklady

Abys mohl/a vyrazit na workcamp, bude potřeba tvá finanční spoluúčast. Náklady můžeš snížit tím, že zvolíš např. levnější způsob dopravy. Na workcamp do sousední země můžeš vyrazit třeba na kole nebo využij možnosti spolujízdy.

 • Registrační poplatek (viz. informace níže)
 • Náklady na cestu na projekt
 • Pojištění
  Jedná se o pojištění léčebných výloh a odpovědnost za škodu na majetku a zdraví pro danou zemi, kde se projekt koná. Dobrovolník/nice nám před odjezdem posílá kopii smlouvy.
 • Vízum a očkování
  Pokud jedeš na projekt do země, kde je potřeba vízum nebo očkování, zařizuješ si je sám/sama. My ti však se vším poradíme a pomůžeme. Více informací o vízové povinnosti v jednotlivých zemích najdeš na stránkách Ministerstva zahraničních věcí, informace o povinném a doporučeném očkování v očkovacích centrech, např. www.ockovacicentrum.cz.

TIP PRO PŘIHLÁŠENÍ: Zamysli se nad praktickými věcmi – kdy a kolik máš času a jaké jsou tvé finanční možnosti s ohledem na náklady (doprava, pojištění atd.). Vyhledej si cenu a způsob dopravy předem, ať víš, co tě čeká a zda je to v tvých možnostech. Tipy na dopravu můžeš najít například přes stránky a aplikaci Rome2Rio.

Registrační poplatek

Zpracování přihlášky na workcamp je podmíněno zaplacením registračního poplatku. Přihlášku nemůžeme vyřizovat, dokud k ní neobdržíme poplatek.

 • Evropa, USA, Kanada, Arménie, Austrálie, Japonsko, Jižní Korea, Rusko, Turecko
  poplatek: 2 200 Kč za první projekt
 • Země spadající do Cyklu globálního dobrovolnictví: Střední a Jižní Amerika, Afrika, Asie, Oceánie a Blízký východ (s výjimkou těchto zemí: Japonsko, Jižní Korea, Rusko a Turecko, viz výše)
  poplatek: 2 500 Kč za první projekt (2200Kč poplatek za projekt + 300 Kč víkendová předodjezdová příprava)
 • Každý další projekt v daném kalendářním roce 1 100 Kč
 • Workcamp v ČR
  poplatek 1000 Kč za každý projekt

Způsob platby

 • bankovním převodem na č.ú. 2100114178/2010 u Fio banky, Praha 1 – variabilní symbol = rodné číslo. (bez r.č. nebude platba identifikována!)
 • v hotovosti v naší pražské kanceláři

Registrační poplatek je platný v rámci jednoho kalendářního roku.

Storno poplatky

Pokud budeš na projekt přijat/a, hostitelská organizace počítá s tvou účastí. Pokud by se však stalo, že z nějakého důvodu budeš muset účast na workcampu zrušit, vrátíme ti část registračního poplatku zpět. Přihláška podléhá storno poplatkům uvedených v podmínkách účasti.

 • 25 % z registračního poplatku, pokud dobrovolník zruší svou účast více než 6 týdnů (43 dnů) před začátkem projektu;
 • 50 % z registračního poplatku, pokud dobrovolník zruší svou účast 3 – 6 týdnů (22-42 dnů) před začátkem projektu;
 • 100 % registračního poplatku, pokud dobrovolník zruší svou účast méně než 3 týdny (21 dnů) před začátkem projektu a během projektu.

200 Kč z každého poplatku je nevratná vstupní administrativní částka.

Pokud nebudeš moct vyjet na workcamp ze zdravotních důvodů, domluvíme se na postupu individuálně.

Jak funguje přihlašování?

 • Po odeslání on-line přihlášky s výběrem workcampů obdržíš automatický e-mail s dalšími instrukcemi.
 • Poté, co o tebe obdržíme registrační poplatek a všechny potřebné dokumenty, pošleme tvou přihlášku partnerské organizaci v zahraničí, která rozhodne o tvém přijetí.
 • Na projekty tě přihlašujeme postupně podle pořadí, v jakém je máš seřazené. Nepřihlašujeme tě na všechny projekty najednou, ale skončíme na tom, na který jsi přijat/a.
 • Vyřízení přihlášky zabere 1 – 20 dní v závislosti na úspěšnosti žádosti u zahraniční organizace a rychlosti jejich odpovědi. Poté tě e-mailem informujeme, zda a na jaký projekt jsi byl/a přijat/a.
 • Po přijetí na projekt dostaneš podrobnější informace ke svému workcampu – tzv. infosheet.
 • Pokud nejsi přijat/a na žádný workcamp z přihlášky, můžeš si vybrat nové projekty z aktuální nabídky, nebo ti poplatek vrátíme.

TIP PRO PŘIHLÁŠENÍ: Na workcamp můžeš odjet také ve dvojici s kamarádem/kou, nebo jako skupina.

Nejčastější otázky a odpovědi

Pokud máš nejasnosti ohledně workcampů, nahlédni do nejčasteji kladených otázek.

Zkušenosti dobrovolníků

Přečti si zkušenosti našich dobrovolníků na našem blogu.

Databáze workcampů

Nahlédni do databáze a vybírej z projektů v 70 zemích světa.

Informační setkání

Chystáš se na workcamp poprvé? Přijď na informační setkání pro nové dobrovolníky.

Kontakt

Aneta Slavíčková  
workcamp@inexsda.cz
tel.: +420 222 362 713

Konzultační hodiny

Kancelář INEXu – Praha, Varšavská 30, Vinohrady
Pondělí: 10:00 – 12:00, 15:00 – 17:00
Úterý: 10:00 – 12:00, 13:00 – 15:00
Středa: 10:00 – 12:00, 13:00 – 17:00
Pátek: 10:00 – 12:00