Workcampy v zahraničí

Vyjeď dobrovolničit na týden, dva nebo tři do jedné ze 70 zemí světa. Vyraž na jeden z až 2000 projektů nejrůznějšího zaměření.

workcampy v roce 2022

Workcampová sezóna je spuštěna! Převážná většina projektů se bude konat už tradičně v letních měsících od června do srpna, ale některé projekty začínají už teď.
Věříme, že situace s Covidem bude přívětivá a budeš moct vyrazit na svůj vysněný projekt bez větších problémů, ale samozřejmě budeme situaci společně monitorovat.

Co je workcamp?

Workcamp je 1 až 3 týdny trvající dobrovolnický projekt, kde spolu pracuje, tráví volný čas, poznává okolí a místní obyvatele mezinárodní skupinka dobrovolníků. Obvykle se pracuje 6 hodin denně, 5 dní v týdnu. Práce většinou nepředpokládá zvláštní kvalifikaci nebo předchozí zkušenosti a je neplacená. Důležitá je především tvoje motivace.

Země

Spolupracujeme s více než 140 partnerskými organizacemi po celém světě a díky tomu máš možnost vyrazit na workcamp do jedné ze 70 zemí světa. Naše partnerské organizace workcampy realizují ve spolupráci se svými místními partnery – tvojí hostitelskou organizací.  Každý rok se s partnerskými organizacemi setkáváme a pokračujeme ve spolupráci jen s těmi, jejichž workcampy mají kvalitu a jsou smysluplné. V databázi najdeš workcampy v Evropě, Africe, Asii a Americe.

Zaměření

Zaměření workcampů najdeš v databázi až 20. Oblíbené jsou třeba stavební nebo renovační práce. Pokud tě více zajímají sociální témata, najdeš workcampy zaměřené na práci s dětmi, se seniory nebo s lidmi se znevýhodněním. Dále je tu řada projektů v přírodě a na ekofarmách a také kulturní workcampy, kde můžeš třeba organizovat hudební festival.

Volný čas

Workcampy nabízí prostor pro společnou zábavu, návštěvy zajímavých míst v okolí a kulturní aktivity s ostatními dobrovolníky nebo místními obyvateli. Návrhy na program pro volné chvíle může dávat místní partner, ale není to jeho povinnost, neváhej tedy přijít se svými nápady.

Strava a ubytování

Strava a ubytování jsou zajištěné hostitelskou oganizací. Někdy dobrovolníci vypomáhají při vaření nebo si vaří společně. Ubytování je většinou skromné, v prostorách místní školy, tělocvičny, kulturního domu, v ubytovnách nebo ve stanech. V některých případech je potřeba vzít si s sebou vlastní spacák a karimatku. Někdy je ubytování zajištěno v hostitelských rodinách.

Proč vyjet na workcamp?

Důvodů, proč se stát mezinárodním dobrovolníkem můžeš mít mnoho. Někdo chce získat cenné zkušenosti a osamostatnit se. Pro někoho představují workcampy možnost, jak si procvičit angličtinu, zlepšit se v komunikaci, týmové práci nebo organizování. Můžeš vyjet i kvůli získání nových přátel z různých částí planety nebo kvůli tomu, že je dobrovolnictví v podstatě levnou formou cestování. A pak může být tvou motivací přiložení ruky k dílu na nějakém smysluplném projektu. To všechno jsou relevantní důvody pro účast na workcampu.

Chceš víc informací? V druhé epizodě DOBRO.CASTu si můžeš poslechnout zkušenosti Kamči, která se zúčastnila čtyř workcampů v Rakousku, Německu a Belgii. Nestačí? Mrkni i na naše články.👇

Pro koho workcamp je?

Věříme, že zúčastnit se může každý. Od dobrovolníků se očekává aktivní zapojení do všech částí dobrovolnického projektu – práce, volnočasových aktivit, vaření apod. a stát se tak součástí skupiny. Důležitá je flexibilita a ochota přizpůsobit se místnímu prostředí a podmínkám.

Věk

Nejčastěji na workcampu potkáš dobrovolníky mezi 18-26 lety. Stále častěji však na projekty vyražejí také mladší a starší zájemci. Dochází tak k setkáním napříč generacemi, což může být pro všechny účastníky/účastnice velmi zajímavá zkušenost.

 • 18+ nejvíce workcampů je otevřených od 18 let a pokud není v popisu projektu uvedeno jinak, není maximální věk stanoven
 • -18 projekty mohou být buď pouze pro nezletilé (tzv. TEEN-workcampy 14 – 17), nebo pro širší věkovou skupinu včetně nezletilých (např. 16 – 26). Pro účast na těchto workcampech musí dobrovolník*nice zaslat souhlas rodiče nebo zákonného zástupce.
 • 18-30 workcampy v rámci Evropského sboru solidarity mají spodní i horní věkové omezení a v databázi je najdeš tak, že klikneš na zkratku ESC ve filtrační sekci „Zaměření workcampu“

TIP PRO PŘIHLÁŠENÍ: Jako nezletilý*á se můžeš hlásit na workcamp pro plnoleté, pokud ti v době jeho konání již bude 18 let.

Jazyk

Velká většina workcampů je v angličtině. Není vůbec nutné hovořit plynně anglicky, ale hlavně nebát se komunikovat. Workcamp je skvělá příležitost jak se rozmluvit. Doporučujeme komunikativní znalost angličtiny, není-li specifikováno jinak. Nebudeš tedy potřebovat žádný jazykový certifikát ani doklad o dosažené jazykové úrovni. Někdy může být vyžadována dobrá znalost angličtiny např. když se jedná o výuku AJ pro děti.

Některé workcampy mohou být i v jiných jazycích např. v němčině, ruštině, francouzštině nebo španělstině. Tato informace je vždy uvedena v popisu konkrétního projektu.

Co o účasti říkají dobrovolníci?

Finanční náklady

Registrační poplatek

Zpracování přihlášky na workcamp je podmíněno zaplacením registračního poplatku. Přihlášku nemůžeme vyřizovat, dokud k ní neobdržíme poplatek.

 • Evropa, USA, Kanada, Japonsko, Jižní Korea, Rusko, Turecko
  poplatek: 2 200 Kč
 • Země spadající do Cyklu globálního dobrovolnictví: Střední a Jižní Amerika, Afrika, Asie (s výjimkou zemí výše)
  poplatek: 2 500 Kč (2 200 Kč poplatek za projekt + 300 Kč víkendová předodjezdová příprava).
 • Pro každý další projekt ve stejném kalendářním roce je registrační poplatek snížen na polovinu – tedy 1 100 Kč.
 • Registrační poplatek za účast na druhém workcampu v zemi Cyklu globálního dobrovolnictví ve stejném kalendářním roce činí 1 100 Kč + částka za předodjezdové setkání.

Pokud byste naši práci rádi podpořili, můžete registrační poplatek navýšit o jakoukoliv částku, která poputuje na program Dobrovolnictví pro všechny a vzdělávací aktivity pro naše dobrovolníky. Děkujeme!

Způsob platby

Registrační poplatek budeš moci zaplatit převodem na účet nebo v hotovosti v pražské kanceláři. Detailní informace ti přijdou v potvrzovacím emailu. Poplatek je platný v rámci jednoho kalendářního roku.

Storno poplatky

Když budeš na projekt přijat/a, hostitelská organizace počítá s tvou účastí. Pokud by se však stalo, že z nějakého důvodu budeš muset účast na workcampu zrušit, vrátíme ti část registračního poplatku zpět. Přihláška podléhá storno poplatkům uvedených v podmínkách účasti. Pokud nebudeš moct vyjet na workcamp ze zdravotních důvodů, domluvíme se na postupu individuálně.

Další náklady

Některé hostitelské organizace mají ještě tzv. účastnický poplatek, který jim pomáhá financovat náklady na stravu a ubytování dobrovolníků. To se dočteš v detailu workcampu v databázi.

Ber v úvahu i cestovní náklady, které tě na projektu čekají. Dopravu, cestovní pojištění, vízum nebo očkování si hradíš sám. Zařízení těchto okolností je na tobě, se vším ti ale můžeme pomoci, pokud to bude potřeba.

Výběr workcampů

Jak si vybrat?

V nabídce najdeš až 2000 workcampů v 70 zemích světa a ty chceš vyjet na jeden z nich. Workcampy si v databázi můžeš filtrovat podle termínu, země a zaměření workcampu. Záleží jen na tobě, jestli je pro tebe důležitější to, co na workcampu budeš dělat nebo kde se workcamp bude konat. Výběr země je důležitý i z hlediska celkových nákladů. Pokud si vybereš třeba workcamp v Německu bez účastnického poplatku místní organizace, může tě čtrnáctidenní projekt přijít celkově na 5 000 Kč. Pokud toužíš potom, podívat se někam dále, nebo jdeš po nějakém konkrétním zaměření projektu, neváhej prozkoumat možnosti ve všech koutech světa – od Tanzánie, přes Nepál až po Brazílii.

Pokud se rozhodneš pro workcamp v zemi globálního Jihu spadající do Cyklu globálního dobrovolnictví, počítej s víkendovým předodjezdovým setkáním. Na takový workcamp doporučujeme hlásit se s dostatečným časovým předstihem (ideálně 2 měsíce a více). Před podáním přihlášky se podívej na termíny předodjezdového setkání a ověř si prosím tvoji dostupnost během celého víkendu.

Jak se přihlásit?

V databázi si vyber maximálně 3 workcampy a seřaď je podle preference. Vyplň anglicky přihlášku a odešli ji. Krátce na to dostaneš automatický email s dalšimi instrukcemi. Poté, co od tebe obdržíme registrační poplatek a potřebné dokumenty (u některých workcampů je vyžadován motivační dopis), pošleme tvou přihlášku naší partnerské organizaci, která rozhodne o tvém přijetí (často ve spolupráci s hostitelskou organizací). Na projekt, který máš na druhém nebo třetím místě tě budeme přihlašovat až v případě, že nebudeš přijat/a na ten první. Vyřízení přihlášky trvá 1 až 20 dní v závislosti na partnerské organizaci. O výsledku tě budeme informovat emailem. Podrobné informace o workcampu, na který budeš přijat/a, dostaneš minimálně měsíc před konáním projektu formou tzv. infosheetu.

Aby se na workcampu vytvořila mezinárodní skupinka dobrovolníků, vysíláme obvykle jednoho či dva české dobrovolníky. Workcampy jsou však otevřené zájemcům téměř z celého světa a místa na některých workcampech se rychle zaplňují. Proto doporučujeme přihlášku neodkládat.

I v roce 2022 bude potřeba vyplnit Čestné prohlášení o neexistenci virového onemocnění COVID-19 a Čestného prohlášeni o účasti na dobrovolnickém projektu. Dokument ti zašleme na email po přihlášení na projekt.

Podívej se jak jednoduše se můžeš přihlásit 🙂

Specializované projekty

Lidé se speciálními potřebami

Věříme, že všichni by měli mít stejnou možnost účastnit se dobrovolnických projektů, poznávat a učit se na nich. Jsi dobrovolník se specifickými potřebami, postižením, či jiným druhem znevýhodnění, nebo organizace, která s těmito skupinami pracuje? Kontaktuj nás na evs@inexsda.cz či telefonem na +420 731 163 670 před přihlášením na projekt pro konzultaci a výběr vhodného projektu. V případě potřeby poskytujeme podporu při výběru projektu, dbáme na veškerou přípravu k účasti i plánování cesty. V některých případech můžeme zajistit alespoň částečné finanční pokrytí. Přečti si více o programu Dobrovolnictví pro všechny.

Dlouhodobé projekty

Pokud jsou pro tebe workcampy krátké nebo jsi nenašel/nenašla projekt, který by ti vyhovoval, zvaž účast na dlouhodobém projektu. Ty se v mnohém workcampům podobají, jen jsou delší (od 1 měsíce do 1 roku) a díky tomu může být dopad tvé dobrovolnické činnosti intenzivnější. Na projektu většinou pracuješ individuálně, ne ve skupince dobrovolníků. Více informací se dočteš v sekci Dlouhodobé projekty.

Skupinové projekty

Skupinový projekt je 2-3 týdenní workcamp, umožňující skupině českých dobrovolníků vyjet za dobrovolnickou prací do zahraničí nebo po České republice společně. Máš kolem sebe kamarády, spolužáky nebo kolegy, s nimiž chceš získat nové zkušenosti a přitom podpořit svojí prací místní komunitu? Vezmi je s námi na skupinový projekt! Přečti si více o skupinových projektech.

Rodiny

Rodinných workcampů se mohou účastnit rodiče, prarodiče, tety, strýčkové či jiní příbuzní s dětmi. Vhodný věk dětí bývá uveden v popisu projektu. Na workcampu jsou děti v rozumné míře a vhodným “hravým” způsobem zapojeny do pracovních činností. Stejně jako u běžných workcampů, skupina žije, pracuje i stravuje se společně. Za děti na rodinných workcampech se neplatí registrační poplatek INEXu. V minulém roce se pořádaly projekty např. v Turecku, Estonsku, nebo Francii. Popisy workcampů se zobrazí ve vyhledávání při volbě filtru zaměření “family”.

Nejčastější dotazy

Nemáš představu o tom, v jakém předstihu se na workcamp hlásit? Není ti jasné financování? Kdo rozhoduje o tvém přijtetí a co se stane, když budeš muset svou účast zrušit? To vše a mnoho dalšího ti zodpoví tato sekce. Pokud tu přesto odpověď nenajdeš, napiš nám na chat nebo na workcamp@inexsda.cz.

Kontakt

Alena Cabalka 
workcamp@inexsda.cz
+420 731 163 670

Informační setkání

Chystáš se na workcamp poprvé? Přijď na informační setkání pro nové dobrovolníky.