Evropský sbor solidarity

Jeď na 2 až 12 měsíců do zahraničí na pracovní nebo dobrovolnický pobyt v neziskové nebo státem zřizované organizaci.

Obecné informace

Klíčové podmínky pro přijetí

Věk 17–30 let, trvalé bydliště nebo legální pobyt v ČR, volný čas 2-12 měsíců, základní úroveň angličtiny.

Pestrá témata projektů

Práce s mládeží (volnočasové kluby, školky, nízkoprahová zařízení), ochrana životního prostředí, rozvojová pomoc nebo divadlo. Hostitelské organizace jsou většinou neziskovky, příp. organizace typu DDM apod.

Lokalita

Ve všech zemích EU a partnerských státech. Programovými zeměmi jsou: Belgie, Bulharsko, Česká republika, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Chorvatsko, Irsko, Island, Itálie, Kypr, Lichtenštejnsko, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Makedonská republika, Malta, Německo, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Spojené království, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko a Turecko). Mezi partnerské země patří: Albánie, Alžírsko, Arménie, Ázerbájdžán, Bělorusko, Bosna a Hercegovina, Černá Hora, Egypt, Gruzie, Izrael, Jordánsko, Kosovo, Libanon, Libye, Maroko, Moldavsko, Palestina, Ruská federace, Srbsko, Sýrie, Tunisko a Ukrajina. Omezeně je do programu zapojeno také Švýcarsko.

Požadavky

Znalost jazyka hostitelské země ani skvělá znalost angličtiny není potřeba, stačí, pokud se dokážeš na základní úrovni domluvit anglicky nebo jazykem dané země. Evropský sbor solidarity by měl vést k tomu, aby se dobrovolník v hostitelské organizaci něco naučil a rozvinul své schopnosti.

Náklady

Z grantu je hrazen příspěvek na cestovné na místo projektu a zpět, ubytování, strava, kapesné, jazykový kurz, zdravotní pojištění a cestovní pojištění. Zde je seznam zákroků, na které se toto pojištění vztahuje. Podrobnější informace ti pak jsou k dispozici zde. Informace o sociálním a zdravotním pojištění v České republice během tvého pobytu v zahraničí nalezneš na tomto odkazu.

Informace v kostce najdeš na Souhrnné informace. Dům zahraniční spolupráce také vytvořil informační leták, který je k dispozici na odkazu Informační leták.

Jak to funguje?

INEX bude tvou tzv. vysílající organizací. Pomůžeme ti s přípravou na dobrovolnický projekt a budeme s tebou v kontaktu během celé doby pobytu v zahraničí.

  • Zamysli se nad svou motivací. Proč chceš pracovat jako dobrovolník? V jaké oblasti? Co tě baví a zajímá? Která země tě láká?
  • Najdi si pro tebe zajímavé projekty a jejich hostitelské organizace v centrální databázi všech projektů (jde vyhledávat podle země nebo tématu).
  • Odepiš na vybrané projekty (oslov jich více, ne všichni se ozvou zpátky, popř. jim zatelefonuj). Pokud hledáš v databázi, zeptej se nejdříve na dostupnost projektu v daném termínu, databáze tuto informaci neudává.
  • Napiš motivační dopis a spolu s životopisem v angličtině (nebo příslušném jazyce) ho pošli hostitelské organizaci.
  • Vyplň případné potřebné formuláře.
  • Jakmile jsi přijat/a hostitelskou organizací nebo máš naopak nějaký problém, obratem nás kontaktuj. Smlouva s hostitelskou organizací může vypadat takto.

Vyber si projekt

Jak probíhá vyřízení žádosti

INEX společně s tebou podá žádost o grant k národní agentuře. Uzávěrky pro podání žádostí jsou třikrát ročně (4. 2., 26. 4., 1. 10.). Když bude žádost schválena, tvůj projekt může začít 3 měsíce po uzávěrce. Např. když je žádost podána k 1. 10., tvůj program může začít nejdříve 1. 1. následující rok.

Občas se ale stane, že jsme grant předpřipravili a teprve až po jeho schválení hledáme dobrovolníky. V takových případech může pro tebe projekt začít dřív. Měj proto oči na stopkách a pečlivě čti jednotlivé výzvy.

Co se děje po schválení projektu?

INEX tě pozve na zajímavé předodjezdové školení vedené neformálními metodami, na kterém si můžeš promluvit s ostatními dobrovolníky, kteří odjíždí, a také s někým kdo má Evropský sbor solidarity už za sebou a může se podělit o své zkušenosti (naši školitelé jsou bývalí dobrovolníci Evropského sboru solidarity). Na tomto školení se zkrátka dozvíš vše, co potřebuješ před cestou vědět.

Užitečným pomocníkem před odjezdem ti může být také Info kit, který se skládá z:

Průvodní dopis
Obecné informace
Průkaz dobrovolníka
Checklist
Jak na to

Mohlo by tě zajímat

Přečti si zkušenosti našich dobrovolníků na našem blogu.

Článek od Rosie, naší dobrovolnice z Itálie

Kontakt:

Alena Cabalka
evs@inexsda.cz
+420 222 362 715

Konzultační hodiny: Úterý 14:00 – 16:00

Sezónu uzavíráme workcampem Společné kořeny

Poslední letošní workcamp proběhne v termínu 11. - 24. října a bude představovat skvělou kombinaci fyzické práce a objevování historie. Přečti so o něm víc a nechej se zlákat...