Cyklus globálního dobrovolnictví

Projít Cyklem globálního dobrovolnictví znamená postupovat s INEXem krok za krokem od přípravy, účasti na projektu až ke společnému setkání po návratu z dobrovolnického projektu, a získat tak ucelenou a vědomou dobrovolnickou zkušenost. Předodjezdové setkání je neoddělitelnou součástí účasti na všech projektech v zemích Afriky, Asie, Střední a Jižní Ameriky, ale ostatních částí Cyklu globálního dobrovolnictví se můžeš zúčastnit nezávisle na jiných.

Přihlášení na dobrovolnický projekt

Vyber si workcamp, nebo středně či dlouhodobý projekt z nabídky INEX-SDA, odešli přihlášku a registrační poplatek. Poté rovnou vyplň v angličtině a pošli na email (workcamp@inexsda.cz) motivační formulář.

Naše koordinátorky vyřídí tvoje přijetí na projekt a poskytnou ti potřebné informace. Na více informací o workcampech nebo dlouhodobějších projektech se můžeš přijít zeptat v konzultačních hodinách v Praze, nebo e-mailem a telefonicky (workcamp@inexsda.cz, 222 362 713).

Předodjezdové setkání

Neoddělitelnou součástí výjezdu na projekty v zemích Afriky, Asie, Střední a Jižní Ameriky je předodjezdové setkání. Předodjezdové setkání umožňuje dobrovolníkům zasadit jejich dobrovolnickou zkušenost do širšího globálního kontextu. Zároveň nabízí metody pro kritickou analýzu vztahů mezi globálním Jihem a Severem a prostor pro mapování vlastní identity.

Co je cílem předodjezdového setkání?

Rozvinout kritické myšlení, sebe-reflexi, mediální gramotnost a seznámit se se základy kritického globálního vzdělávání v kontextu mezinárodního dobrovolnictví.

Co není cílem předodjezdového setkání?

Poskytnout informace k praktické přípravě (např. co si vzít s sebou) nebo informovat o reáliích projektových zemí.

Co tě na setkání čeká?

  • Formou neformálního učení a diskuzí pronikneš pod pokličku etického globálního dobrovolnictví v zemích globálního Jihu.
  • Potkáš se s dalšími dobrovolníky, kteří vyjíždějí na podobné projekty a budeš mít příležitost s nimi sdílet své zkušenosti, očekávání a motivace.
  • I přesto, že cílem setkání není nabídnout komplexní cestovatelské rady, část setkání bude věnována sdílení praktických doporučení zkušených lektorů a užitečných zdrojů informací.
  • Čeká tě inspirativní víkend, během kterého budeš mít možnost lépe poznat nejen další dobrovolníky, tým INEX-SDA, ale i sebe.

Chceš o setkání vědět víc? Přečti si články od našich dobrovolníků a podívej se na fotky z květnového víkendu.

Kdy a kde?

Víkendové setkání v tomto roce se uskuteční (vyber si jeden z nabízených termínů před plánovaným odjezdem):

28. – 30. června 2019 ve skautském středisku Tortuga v Nymburce.

8. – 10. listopadu 2019 
(přihlašování bude spuštěno během léta)

Pro dobrovolníky, kteří plánují odjet na projekt před 12. květnem, uspořádáme individuální předodjezdové setkání v dřívějším termínu (kontaktujte nás včas a domluvíme se).

Na setkání budeš vítán/a i pokud se o účasti na projektu v jedné ze zemí Střední a Jižní Ameriky, Afriky, Asie, Oceánie a Blízkého východu teprve rozhoduješ. Setkání je ale otevřené také pro dobrovolníky přijaté na projekty, které do CGD nespadají, a také pro veřejnost. Přečti si ale pečlivě podmínky účasti.

S dotazy ohledně obsahu a účasti na Předodjezdovém setkání se obracej na vzdelavani@inexsda.cz.

Ponávratové setkání

Nejen příprava předem, ale také zpracování nově nabytých zkušeností je důležité. Na podzim proto pořádáme víkendové ponávratové setkání, kde se sejdou účastníci Cyklu globálního dobrovolnictví spolu s vedoucími workcampů v ČR a dobrovolníky z Evropských workcampů. Setkání se tak stává unikátní příležitostí sdílet a naslouchat různorodým příběhům z různých pohledů. V neposlední řadě je setkání ideálním místem pro napojení se na další dobrovolnické aktivity v ČR.

Zapiště si do diáře, že ponávratové setkání se uskuteční o víkendu 11. – 13. října 2019 na chatě Doubravka u Chotěboře. Podrobné informace pošleme všem účastníkům cyklu.