Scroll to top

Cyklus globálního dobrovolnictví

Projít Cyklem globálního dobrovolnictví znamená postupovat s INEXem krok za krokem od přípravy, účasti na projektu až ke společnému setkání po návratu z dobrovolnického projektu, a získat tak ucelenou a vědomou dobrovolnickou zkušenost. Předodjezdové setkání je neoddělitelnou součástí účasti na všech projektech v zemích Afriky, Asie, Střední a Jižní Ameriky, ale ostatních částí Cyklu globálního dobrovolnictví se můžeš zúčastnit nezávisle na jiných.

Přihlášení na dobrovolnický projekt

Vyber si workcamp, nebo dlouhodobý projekt z INEXí nabídky, odešli přihlášku a registrační poplatek. Poté rovnou vyplň v angličtině a pošli na email (workcamp@inexsda.cz) motivační formulář, který je součástí přihlášky. Bez něj nemůže být tvoje přihláška zpracována.

Naše koordinátorky vyřídí tvoje přijetí na projekt a poskytnou ti potřebné informace. Na více informací o workcampech nebo dlouhodobých projektech se můžeš po domluvě přijít zeptat do pražské kanceláře, nebo e-mailem a telefonicky (workcamp@inexsda.cz, 222 362 713).

Před i po přihlášení průběžně sleduj aktuální vývoj a podmínky vstupu do dané země na stránkách Ministerstva zahraničních věcí.

Předodjezdové setkání

Neoddělitelnou součástí výjezdu na projekty v zemích Afriky, Asie, Střední a Jižní Ameriky vč. Albánie, Arménie, Ázerbájdžán, Bosna a Hercegovina, Čína, Jordánsko, Kosovo, Kyrgyzstán, Libanon, Maroko, Mongolsko, Taiwan, Ukrajina (neboli země globálního Jihu) je předodjezdové setkání. Předodjezdové setkání umožňuje dobrovolníkům*icím zasadit jejich dobrovolnickou zkušenost do širšího globálního kontextu. Zároveň nabízí prostor pro mapování vlastní motivace a sdílení zkušeností s ostatními dobrovolníky*icemi.

Na setkání budeš vítán*a i pokud se o účasti na projektu v jedné ze zemích globálního teprve rozhoduješ. Setkání je otevřené i pro dobrovolníky*ice přijaté na projekty, které do CGD nespadají, a také pro veřejnost. Přečti si ale pečlivě podmínky účasti.

Pokud jsi setkání absolvoval*a od roku 2022 a chystáš se na workcamp do země globálního Jihu znovu, na setkání již nemusíš. (platí 2 roky)

Co je cílem předodjezdového setkání?

Rozvinout kritické myšlení, sebe-reflexi, mediální gramotnost a seznámit se se základy kritického globálního vzdělávání v kontextu mezinárodního dobrovolnictví.

Co není cílem předodjezdového setkání?

Poskytnout podrobné informace k praktické přípravě (např. co si vzít s sebou) nebo informovat o reáliích projektových zemí.

Co tě na setkání čeká?

  • Pronikneš pod pokličku etického globálního dobrovolnictví, a to prostřednictvím metod neformálního učení a kritického myšlení.
  • Potkáš se s dalšími lidmi, kteří vyjíždějí na podobné projekty a budeš mít příležitost s nimi sdílet své zkušenosti, očekávání a motivace.
  • I přesto, že cílem setkání není nabídnout komplexní cestovatelské rady, část setkání bude věnována sdílení praktických doporučení zkušených lektorů*ek a užitečných zdrojů informací.
  • Podíváme se na témata jako udržitelný turismus, pozitiva a negativa dobrovolnictví a mnohé další.
  • Čeká tě inspirativní víkend, během kterého budeš mít možnost lépe poznat nejen další dobrovolníky*ice, tým INEXu, ale i sebe.

Chceš získat představu, jak to na setkání vypadá? Podívej se na fotky z některých minulých víkendů tady, nebo tady.

Kdy a kde?

14.-16. června 2024, Nymburk

Předodjezdové setkání je povinnou součástí výjezdu do zemí globálního Jihu. Prosíme proto všechny dobrovolníky*ice co chtějí vyjet v roce 2024, aby si termín setkání rezervovali.

Ponávratové setkání

Nejen příprava předem, ale také zpracování nově nabytých zkušeností jsou důležité. Na podzim proto pořádáme víkendové ponávratové setkání, kde se sejdou účastníci Cyklu globálního dobrovolnictví spolu s vedoucími workcampů v ČR a dobrovolníky*icemi z evropských workcampů. Setkání se tak stává unikátní příležitostí sdílet své zkušenosti a naslouchat různorodým příběhům z různých pohledů. V neposlední řadě je setkání ideálním místem pro napojení se na další dobrovolnické aktivity v ČR.

Kontakt


Martin Rataj
martin.rataj@inexsda.cz

+420 608 744 146

Víkendové školení vedoucích workcampů, 14.-16.6.

Chceš zlepšit své leadership dovednosti? Přidej ruku k dílu tam, kde je to třeba, zapracuj na osobním rozvoji, poznej v létě lidi z celého světa a odnes si nezapomenutelný zážitek. Staň se vedoucí*m workcampu v České republice!