Cyklus globálního dobrovolnictví

Projít Cyklem globálního dobrovolnictví znamená postupovat s INEXem krok za krokem od přípravy, účasti na projektu až ke společnému setkání po návratu z dobrovolnického projektu, a získat tak ucelenou a vědomou dobrovolnickou zkušenost. Předodjezdové setkání je neoddělitelnou součástí účasti na všech projektech v zemích Afriky, Asie, Střední a Jižní Ameriky, ale ostatních částí Cyklu globálního dobrovolnictví se můžeš zúčastnit nezávisle na jiných.

Přihlášení na dobrovolnický projekt

Vyber si workcamp, nebo dlouhodobý projekt z nabídky INEX-SDA, odešli přihlášku a registrační poplatek. Poté rovnou vyplň v angličtině a pošli na email (workcamp@inexsda.cz) motivační formulář, který je součástí přihlášky. Bez něj nemůže být tvoje přihláška zpracována.

Naše koordinátorky vyřídí tvoje přijetí na projekt a poskytnou ti potřebné informace. Na více informací o workcampech nebo dlouhodobých projektech se můžeš přijít zeptat v konzultačních hodinách v pražské kanceláři, nebo e-mailem a telefonicky (workcamp@inexsda.cz, 222 362 713).

Před i po přihlášení průběžně sleduj aktuální vývoj a podmínky vstupu do dané země na stránkách Ministerstva zahraničních věcí.

Předodjezdové setkání

Neoddělitelnou součástí výjezdu na projekty v zemích Afriky, Asie, Střední a Jižní Ameriky (neboli země globálního Jihu) je předodjezdové setkání. Předodjezdové setkání umožňuje dobrovolníkům zasadit jejich dobrovolnickou zkušenost do širšího globálního kontextu. Zároveň nabízí prostor pro mapování vlastní motivace a sdílení zkušeností s ostatními dobrovolníky.

Na setkání budeš vítán/a i pokud se o účasti na projektu v jedné ze zemí Střední a Jižní Ameriky, Afriky a Asie teprve rozhoduješ. Setkání je otevřené i pro dobrovolníky přijaté na projekty, které do CGD nespadají, a také pro veřejnost. Přečti si ale pečlivě podmínky účasti.

Pokud jsi setkání absolvoval/a od roku 2018 a chystáš se na workcamp do země globálního Jihu znovu, na setkání již nemusíš.

Co je cílem předodjezdového setkání?

Rozvinout kritické myšlení, sebe-reflexi, mediální gramotnost a seznámit se se základy kritického globálního vzdělávání v kontextu mezinárodního dobrovolnictví.

Co není cílem předodjezdového setkání?

Poskytnout podrobné informace k praktické přípravě (např. co si vzít s sebou) nebo informovat o reáliích projektových zemí.

Co tě na setkání čeká?

  • Pronikneš pod pokličku etického globálního dobrovolnictví, a to prostřednictvím metod neformálního učení a kritického myšlení
  • Potkáš se s dalšími dobrovolníky, kteří vyjíždějí na podobné projekty a budeš mít příležitost s nimi sdílet své zkušenosti, očekávání a motivace.
  • I přesto, že cílem setkání není nabídnout komplexní cestovatelské rady, část setkání bude věnována sdílení praktických doporučení zkušených lektorů a užitečných zdrojů informací.
  • Podíváme se na témata jako udržitelný turismus, pozitiva a negativa dobrovolnictví a mnohé další.
  • Čeká tě inspirativní víkend, během kterého budeš mít možnost lépe poznat nejen další dobrovolníky, tým INEX-SDA, ale i sebe.

Chceš získat představu, jak to na setkání vypadá? Podívej se na fotky z některých minulých víkendů tady, nebo tady.

Kdy a kde?

Předodjezdové setkání se uskuteční v termínu 10. – 12. září 2021 v obci Hostinné. Konání setkání se bude odvíjet od aktuální situace šíření COVID-19. Předodjezdové setkání je povinnou součástí výjezdu do zemí globálního Jihu. Prosíme proto všechny dobrovolníky vyjíždějící během roku 2021, aby si termín setkání rezervovali. Pokud plánuješ jet v roce 2022, doporučujeme se na setkání také přihlásit a po podání přihlášky už nemusíš řešit termíny aktuálních setkání,ale rovnou vyjet.

S dotazy ohledně obsahu a účasti na předodjezdovém setkání se obracej na:
Anetu Slavíčkovou, vzdelavani@inexsda.cz.

18. června 2021 proběhlo první letošní předodjezdové setkání, na které finančně přispěla MONETA Money Bank, a.s.

Ponávratové setkání

Nejen příprava předem, ale také zpracování nově nabytých zkušeností jsou důležité. Na podzim proto pořádáme víkendové ponávratové setkání, kde se sejdou účastníci Cyklu globálního dobrovolnictví spolu s vedoucími workcampů v ČR a dobrovolníky z evropských workcampů. Setkání se tak stává unikátní příležitostí sdílet své zkušenosti a naslouchat různorodým příběhům z různých pohledů. V neposlední řadě je setkání ideálním místem pro napojení se na další dobrovolnické aktivity v ČR.

Ponávratové setkání se uskuteční o víkendu 10. – 12. září 2021 v obci Hostinné. Podrobné informace pošleme všem účastníkům cyklu. Účast na ponávratovém setkání je dobrovolná.

Technické úpravy databáze

Používáme novou databázi, ve které ještě vychytáváme nějaké mouchy. :) Prosím měj s námi trpělivost a počkej s přihlášením na projekt ještě pár dní. Dáme vědět až bude vše fungovat jak má.