Cyklus globálního dobrovolnictví

Projít Cyklem globálního dobrovolnictví znamená postupovat s INEXem krok za krokem od přípravy, účasti na projektu až ke společnému setkání po návratu z dobrovolnického projektu, a získat tak ucelenou a vědomou dobrovolnickou zkušenost. Předodjezdové setkání je neoddělitelnou součástí účasti na všech projektech v zemích Afriky, Asie, Střední a Jižní Ameriky, ale ostatních částí Cyklu globálního dobrovolnictví se můžeš zúčastnit nezávisle na jiných.

Přihlášení na dobrovolnický projekt

Vyber si workcamp, nebo dlouhodobý projekt z nabídky INEX-SDA, odešli přihlášku a registrační poplatek. Poté rovnou vyplň v angličtině a pošli na email (workcamp@inexsda.cz) motivační formulář, který je součástí přihlášky. Bez něj nemůže být tvoje přihláška zpracována.

Naše koordinátorky vyřídí tvoje přijetí na projekt a poskytnou ti potřebné informace. Na více informací o workcampech nebo dlouhodobých projektech se můžeš přijít zeptat v konzultačních hodinách v pražské kanceláři, nebo e-mailem a telefonicky (workcamp@inexsda.cz, 222 362 713).

Předodjezdové setkání

Neoddělitelnou součástí výjezdu na projekty v zemích Afriky, Asie, Střední a Jižní Ameriky (neboli země globálního Jihu) je předodjezdové setkání. Předodjezdové setkání umožňuje dobrovolníkům zasadit jejich dobrovolnickou zkušenost do širšího globálního kontextu. Zároveň nabízí prostor pro mapování vlastní motivace a sdílení zkušeností s ostatními dobrovolníky.

Na setkání budeš vítán/a i pokud se o účasti na projektu v jedné ze zemí Střední a Jižní Ameriky, Afriky a Asie teprve rozhoduješ. Setkání je otevřené i pro dobrovolníky přijaté na projekty, které do CGD nespadají, a také pro veřejnost. Přečti si ale pečlivě podmínky účasti.

Pokud jsi setkání absolvoval/a od roku 2018 a chystáš se na workcamp do země globálního Jihu znovu, na setkání již nemusíš.

Co je cílem předodjezdového setkání?

Rozvinout kritické myšlení, sebe-reflexi, mediální gramotnost a seznámit se se základy kritického globálního vzdělávání v kontextu mezinárodního dobrovolnictví.

Co není cílem předodjezdového setkání?

Poskytnout podrobné informace k praktické přípravě (např. co si vzít s sebou) nebo informovat o reáliích projektových zemí.

Co tě na setkání čeká?

  • Pronikneš pod pokličku etického globálního dobrovolnictví, a to prostřednictvím metod neformálního učení a kritického myšlení
  • Potkáš se s dalšími dobrovolníky, kteří vyjíždějí na podobné projekty a budeš mít příležitost s nimi sdílet své zkušenosti, očekávání a motivace.
  • I přesto, že cílem setkání není nabídnout komplexní cestovatelské rady, část setkání bude věnována sdílení praktických doporučení zkušených lektorů a užitečných zdrojů informací.
  • Čeká tě inspirativní víkend, během kterého budeš mít možnost lépe poznat nejen další dobrovolníky, tým INEX-SDA, ale i sebe.

Chceš získat představu, jak to na setkání vypadá? Podívej se na fotky z některých minulých víkendů tady, nebo tady.

Kdy a kde?

Vzhledem k aktuální situaci ohledně nemoci COVID-19 nejsou v tuto chvíli plánována víkendová Předodjezdová setkání. Dobrovolníky, kteří budou mít zájem vyjet do země globálního Jihu (a zároveň to situace dovolí) budeme kontaktovat a na setkání se domluvíme individuálně.

S dotazy ohledně obsahu a účasti na Předodjezdovém setkání se obracej na vzdelavani@inexsda.cz.

Ponávratové setkání

Nejen příprava předem, ale také zpracování nově nabytých zkušeností jsou důležité. Na podzim proto pořádáme víkendové ponávratové setkání, kde se sejdou účastníci Cyklu globálního dobrovolnictví spolu s vedoucími workcampů v ČR a dobrovolníky z evropských workcampů. Setkání se tak stává unikátní příležitostí sdílet své zkušenosti a naslouchat různorodým příběhům z různých pohledů. V neposlední řadě je setkání ideálním místem pro napojení se na další dobrovolnické aktivity v ČR.

Zapiště si do diáře, že ponávratové setkání se uskuteční o víkendu 11. – 13. září 2020, místo bude upřesněno. Podrobné informace pošleme všem účastníkům cyklu. Účast na ponávratovém setkání je dobrovolná.