Nápad na projekt Re-sáčkujeme vznikl v Praze, městě plném pekáren, z nichž si denně stovky lidí odnáší pečivo v jednorázových obalech. Zamyslely jsme se nad tím, jaký dopad má tolik plastových a papírových sáčků na životní prostředí a položily jsme si otázku, jak bychom mohly tuto zátěž snížit. Napadlo nás nabídnout pekárnám a jejich zákazníkům řešení, které je nejen ekologičtější, ale i stylové – jednoduché bavlněné sáčky, které jsou lehké, skladné a dají se používat donekonečna. Sáčky vyrábíme eticky a v Česku.

Doufáme, že se naše sáčky rozšíří do mnoha pekáren a osloví tak i zákazníky, kteří se doposud o ekologii nebo snižování odpadu nezajímali, ať už protože je tato témata minula, nebo protože se jim zdálo, že jeden člověk se znečištěním Země nic sám nezmůže. V Re-sáčkujeme jsme přesvědčeni, že když každý z nás udělá byť jen malý krůček k udržitelnějšímu způsobu života, v součtu bude změna obrovská. Tak proč si nenakoupit do bavlněného sáčku?

Uspořádaly jsme několik workshopů zaměřených na výrobu voskovaných ubrousků a šití vlastních sáčků. Workshopy vzbudily veliký ohlas a proto pravidelně pořádáme živé akce. Pravidelné workshopy chceme pořádat i nadále, aby se jejich přínos dostal mezi co nejvíce lidí, kteří tak budou moci minimalizovat svůj odpad a odlehčili tak Zemi, aniž by to pro ně bylo finančně nákladné. Navíc pokud účastníci budou chtít, můžou darovat své výrobky lidem, kteří sáčky nemají.

Od vzniku projektu Re-sáčkujeme, jsme se naučily opravdu mnoho věcí a učení nepřestává, teprve začalo. Baví nás rozmanitost, které se nám dostává během plnění různých aktivit a přemýšlení nad všemožnými variantami. Přejeme si, aby si lidé začali uvědomovat, že i jeden člověk znamená mnoho – pro ostatní i pro Zemi.

Nejnovější zprávy

Re-sáčkujeme spojujeme recyklaci a mezigenerační spolupráci. Sbíráme zbytkové či nepotřebné látky a s pomocí našich švadlenek a krejčích z nich vyrábíme nové textilní sáčky. Švadlenky jsou převážně dámy v důchodovém věku a rády s nimi spolupracujeme. Látkové sáčky nabízíme v několika partnerských prodejnách.

Poslední rok jsme získali podporu a projekt byl spolufinancován Evropskou unii, a taktéž cítíme podporu ze strany INEXu. Byť nám grant skončil, projekt pokračuje dál. Dámy si o nás říkají mezi sebou a občas se nám stane, že nám zavolá nová zájemkyně o šití. Je stále potřeba udržovat vztah s podniky, švadlenkami, ale i s veřejností. Budeme moc rádi, pokud se k nám přidáš a pomůžeš nám!

Jednou za čas bychom rádi uspořádali udržitelný workshop. Dřív jsme dělali workshopy na šití látkových sáčků a výrobu voskovaných ubrousků. Toho se můžeme, ale nemusíme držet a nové nápady jsou vítány!

Pokud máš zájem podílet se na projektu Re-sáčkujeme, napiš nám na našich facebookových stránkách.

Máš zájem realizovat vlastní projekt v rámci programu INEXup? Chceš se připojit k jednomu z aktuálních projektů?