Nápad na projekt Re-sáčkujeme vznikl v Praze, městě plném pekáren, z nichž si denně stovky lidí odnáší pečivo v jednorázových obalech. Zamyslely jsme se nad tím, jaký dopad má tolik plastových a papírových sáčků na životní prostředí a položily jsme si otázku, jak bychom mohly tuto zátěž snížit. Napadlo nás nabídnout pekárnám a jejich zákazníkům řešení, které je nejen ekologičtější, ale i stylové – jednoduché bavlněné sáčky, které jsou lehké, skladné a dají se používat donekonečna. Sáčky vyrábíme eticky a v Česku.

Doufáme, že se naše sáčky rozšíří do mnoha pekáren a osloví tak i zákazníky, kteří se doposud o ekologii nebo snižování odpadu nezajímali, ať už protože je tato témata minula, nebo protože se jim zdálo, že jeden člověk se znečištěním Země nic sám nezmůže. V Re-sáčkujeme jsme přesvědčeni, že když každý z nás udělá byť jen malý krůček k udržitelnějšímu způsobu života, v součtu bude změna obrovská. Tak proč si nenakoupit do bavlněného sáčku?

Během začátku projektu jsme uspořádaly workshop zaměřený na výrobu voskovaných ubrousků a šití vlastních sáčků. Workshop vzbudil veliký ohlas a my proto chystáme další živé akce. Workshopy chceme mít v budoucnu pravidelně, aby se jeho přínos dostal mezi co nejvíce lidí, kteří tak budou moci minimalizovat svůj odpad a odlehčili tak Zemi, aniž by to pro ně bylo finančně nákladné. Navíc pokud účastníci budou chtít, můžou darovat své výrobky lidem, kteří sáčky nemají.

Od té doby, co jsme se pustily do Re-sáčkujeme, jsme se naučily opravdu mnoho věcí a učení nepřestává, teprve začalo. Baví nás rozmanitost, které se nám dostává během plnění různých aktivit a přemýšlení nad všemožnými variantami. Přejeme si, aby si lidé začali uvědomovat, že i jeden člověk znamená mnoho – pro ostatní i pro Zemi.

Pokud máš zájem podílet se na projektu Re-sáčkujeme, napiš nám na našich facebookových stránkách.

Máš zájem realizovat vlastní projekt v rámci programu INEXup? Chceš se připojit k jednomu z aktuálních projektů?