Nejnovější update

16.7.2021 Cestování je sice stále náročné, ale workcampy se dějí i v zahraničí. V databázi na první pohled uvidíš v jakých zemích je teď situace stabilnější í a podle toho si vybrat na jaký workcamp vyrazíš. Velký výběr je například ve Francii, v Německu nebo Itálii. Nádherné zážitky si, ale můžeš dovést například i z Islandu. Kterou zemí, nebo projektem se necháš uchvátit ty?

23.6.2021 I díky spolupráci na evropské úrovni a zavedení digitálního COVID certifikátu je účast zahraničních dobrovolníků na našich workcampech o trochu jednodušší. Můžeš se tedy těšit na různorodou skupinku dobrovolníků. Přihlaš se na český workcamp a staň se součástí multikulturní skupinky i bez rizika cestování.

8.6.2021 Jednou z podmínek pro tvou účast na českém workcampu je negativní PCR test. Díky tomu, že pojišťovny nově hradí 2 PCR testy za měsíc, to ale pro tebe neznamená náklady navíc.

21.5.2021 S plynulým rozvolňováním můžeme již konkrétněji připravovat naše dobrovolníky a dobrovolnice na školení vedoucích, české i zahraniční workcampy. 🙂 Na školení vedoucích workcampů, která proběhnou 18.-20.6. a 2.-4.7., je vstupenkou negativní antigenní test. Podrobné informace přijdou přihlášeným do emailu. Moc se těšíme, až vás zase uvidíme naživo!

23.4.2021 Školení pro vedoucí workcampů chceme zachovat v offline verzi, protože víme, že ta campleadery připraví na jejich zkušenost nejlépe. Zároveň, ale chceme být zodpovědní a proto jsme se rozhodli oba termíny školení pousnout na červen a červenec. Přesná data zveřejníme hned jak to bude možné. Během školení budeme samozřejmě dbát na opatření a bezpečnost účastníků.

6.4. 2021 Pomalu se začíná mluvit o rozvolňování, my jsme ale nadále ostražití. Bezpečnou variantou jsou proto stále workcampy v České republice, kterých jsme pro vás zatím připravili 28.


17. března jsme oficiálně spustili workcampovou sezónu. V naší databázi teď najdeš workcampy jak v zahraničí tak u nás. 
Zatím tu ale nejsou všechny. Naše partnerské organizace vyčkávají až bude jistější, že budou moct přivítat i mezinárodní účastníky. Databáze se tedy bude v průběhu dubna a května postupně doplňovat. Bohužel v některých zemích kvůli pandemii workcampy tenhle rok nebudou. Týká se to např. Irska, Ruska, Číny nebo Indonésie. Všeobecně v zemích Globálního jihu, kam spadají země Afriky, Asie a Jižní Ameriky, bude letošní nabídka omezenější, což se však týká i některých zemí Evropy. Proto nezapomeň pravidelně kontrolovat nové přírůstky v naší databázi, aby ti neutekl tvůj vysněný workcamp.
Ještě ti nebylo 18, ale chceš dobrovolničit? Žádný problém. Pokud je ti 15-17, najdi si v databázi TEEN workcampy. 🙂

Jaká budou letos speciální opatření?

• 4-6 týdnů před začátkem workcampu obdržíš infosheet, který bude obsahovat informace o tom jak budou jednotlivé workcampy organizovány z hlediska hygienických podmínek.

• Na místě budou campleadeři a místní organizátor, kteří budou dohlížet na tvoje bezpečí. Místní organizace budou také vědět, co dělat v případě, pokud by se u někoho onemocnění Covid-19 projevilo.

• Před tím než se na workcamp vydáš, prosíme o zaslání kopie tvé pojistné smlouvy, která bude obsahovat pojištění jak zdravotní (doporučujeme zvolit pojištění, které pokrývá i „Covid události“ např. AXA), tak odpovědnosti 

Letošní rok je také znovu potřeba zaslat nám podepsaný formulář prohlášení, kde potvrdíš:

• neexistenci virového onemocnění
• seznámení se s podmínkami vstupu do země 
• že v případě vzniku nenadálých nákladů, nebudeš tuto částku vyžadovat po INEXu

Pokud ti nebylo ještě 18 let, formulář za tebe vyplní tvůj zákonný zástupce. Žádáme o zaslání vlastnoručně podepsaného scanu max. 3 dny před tvým odjezdem. 

Jak budou vypadat workcampy v Čechách?

Věříme a doufáme, že se do léta situace dostatečně uklidní a proto jsme tento rok české workcampy otevřeli pro české i zahraniční dobrovolníky a dobrovolnice (půl napůl). 
Samozřejmě ale sledujeme a budeme vždy respektovat aktuální opatření, a pokud to nepůjde, mezinárodní účast zrušíme, a workcampy budou čistě pro účastníky žijící v Česku.

Připravujeme pro tebe momentálně přibližně 30 workcampů po celé České republice, které jsou jako vždy velmi různorodé.

Máme 4 základní kategorie:

1. Pomáhám komunitě – Zúčastni se workcampů v různých komunitách, např. v Jilemnici, ve spolupráci s KRNAPem, či v České kamenici, anebo je tu také naše stálice Odolena Voda, a Kozolupy.

2. Pomáhám památkám – Přiuč se opravě různých památek, jako např. hradů, klášterů, nebo našich stále oblíbených historických pivovarů.

3. Pomáhám lidem – Jedná se o naše sociální workcampy, kde je možnost pomoct na dětských táborech, na táborech pro děti a mládež se znevýhodněním, či také ve velmi oblíbených Camphill komunitách, kde se můžeš přiučit organickému zemědělství.

4. Pomáhám přírodě – Jedná se o naše ekologické/environmentální workcampy, kde můžeš přiložit ruku k dílu při čištění lesů, luk, potoků, přispět k zavlažování krajiny, nebo k opravě a vytvoření eko-center a eko-vesnic.

I na všech českých workcampech se platí registrační poplatek. Kolik a proč se dozvíš tady.

Nechceš jet sám/a? I pro tebe máme řešení –  můžeš se přihlásit ve dvojici, nebo vzít celou partu a vydat se na workcamp společně. Není totiž nic lepšího než se fyzicky rozhýbat, přiložit ruku k dílu něčemu dobrému a zároveň u toho být se svými kamarády.
Tento rok jsou taky připravené 3 family workcampy, které jsou určeny speciálně pro rodiny. Minimální počet jsou dva lidé (1 dospělý a 1 dítě), a maximální počet se liší podle kapacity jednotlivých workcampů. Dva z těchto workcampů jsou tématicky zaměřené na opravu historické budovy, takže se budeš moct přiučit a ukázat dětem jak taková oprava vypadá. Poslední workcamp je pro tebe ideální, pokud potřebuješ “vypnout” a utéct do přírody, daleko od všeho.

Chceš zůstat v Čechách, ale cítíš, že potřebuješ výzvu, nebo větší zážitek?

Co takhle tenhle rok vést dobrovolnický workcamp?

Ke každému českému workcampu sháníme vedoucí. Máš tedy jedinečnou možnost pomoct místní komunitě, ale zároveň pracovat na svém seberozvoji a získat spoustu nových zkušeností. V rámci vzdělávacího cyklu pro vedoucí tě na workcamp připravíme a po sezóně se sejdeme, abysme zhodnotili jak to všechno šlo a co nám to přineslo. Podrobné informace stejně tak jako příběhy vedoucích najdeš tady. 

Pokud se rozhodneš přihlásit na cyklus vedoucí/ho workcampu a momentálně studuješ na vysoké škole, máš jedinečnou možnost zúčastnit se mezinárodního projektu INSPIRIT. Hlavní cíl tohoto projektu je “přinést dobrovolnictví na vysoké školy”, jinými slovy, docílit toho, aby metodika neformálního vzdělávání a zkušenost získaná dobrovolnictvím byla akceptována vysokými školami jako praxe pro studenta. Pro víc informací se mrkni na stránku projektu.

A co workcampy v zahraničí?

Pokud se na workcamp v zahraničí rozhodneš přihlásit, budeš mít naši plnou podporu v tom vyjet. S našimi partnerskými organizacemi jsme v neustálém kontaktu a budeme tě pravidelně informovat o aktuální situaci, ať už co se týče náplně práce workcampu nebo dalších cestovních podmínek.

Předtím než se na workcamp v zahraničí vydáš, je třeba zmínit několik důležitých bodů, na které je dobré myslet:

• Potvrzení o přijetí na workcamp ber spíš jako rezervaci místa.

• S nákupem dopravy vyčkej až bude jisté, že se workcamp bude moci uskutečnit tak, jak byl naplánovaný. Pokud nechceš s nákupem čekat, doporučujeme si dokoupit i pojištění, aby ses vyhnul/a případnému propadnutí jízdenky/letenky, nebo problémy s jejich změnou.

• Průběžně s námi sleduj podmínky vstupu do dané země a to i po přijetí a těsně před odjezdem (např. podmínek testů nebo karantény při příjezdu, možné potřeby Covid pasu atd.) na stránkách ministerstva zahraničí. Odkaz na stránku ministerstva zahraničí pro příslušnou zemi najdeš vždy v popisu daného workcampu.

• Pokud budeš na své cestě přestupovat, seznam se s podmínkami při přestupu v dané zemi. Obvykle tyto informace bývají také součástí informací ministerstva zahraničí.

• Buď prosím tento rok flexibilní ke změně data a náplně práce. 

• Pokud by nastala situace, že by workcamp musel být zrušen, budeme se ti snažit nabídnout workcamp v podobných datech, nebo si můžeš v databázi najít jiný sám/a.

• Pokud si už ani ze zbývajících možností nevybereš, můžeme ti registrační poplatek, přesunout do dalšího roku, nebo ti ho vrátíme snížený o 200 Kč za administrativu.

• Prosím počítej s tím, že na workcampu může být víc místních dobrovolníků, a míň těch mezinárodních.

• Ber také v potaz, že ti mohou vzniknout extra náklady, se kterými jsi nepočítal/a, jako je např. PCR test nebo vyšší náklady na dopravu.

• Pokud bude k účasti na workcampu potřeba PCR test, tyto náklady jsou bohužel na každém dobrovolníkovi. V některých zemích však mohou být testy zdarma, a to i pro cizince (např. v Dánsku).

Chceš si zkrátit čas, něž vyrazíš na workcamp? Mrkni na nabídku našich online workcampů, kde si můžeš vybrat z různých aktivit, do kterých se můžeš zapojit v rámci mezinárodní skupiny.

Přemýšlíš nad dlouhodobým projektem?

Pokud někteří z vás uvažují o tom, že byste se vydali na dlouhodobé projekty, tak tato možnost určitě přichází v úvahu. Tyto projekty najdete v naší databázi, a je možné, že budou ještě některé přibývat, tak jak je nám budou naše partnerské organizace potvrzovat.

Pro dlouhodobé projekty platí to, co už bylo zmíněno výše. Může to s nimi ale být o něco jednodušší v tom, že na nich nejsi součástí skupiny, ale většinou jsi tam v počtu 1-3 dobrovolníků. Pro hostitelskou organizaci tedy může být jednodušší zajistit všechny podmínky, které daný stát vyžaduje. 

Většina dlouhodobých projektů v naší databázi trvá až do konce roku 2021, neznamená to ale že se musíš zúčastnit celé jeho délky. 

Do políčka poznámka v přihlášce zapiš datum od kdy do kdy by ses rád/a projektu zúčastnil/a (např. 1.září až 30.listopad). Naše partnerská organizace nám poté potvrdí, zda jsou tebou zvolená data možná.

Pokud bys rád/a vyrazila do nějaké země, kde dlouhodobý projekt momentálně není a chtěl/a bys tam strávit delší dobu, můžeš si zkombinovat několik workcampů dohromady, a prodloužit si tak svůj pobyt např. až na 6 týdnů. Jen nezapomeň, že se musíš na každý workcamp přihlásit zvlášť (registrační poplatek za druhý workcamp se ti sníží na 1 100 Kč)

Jaká je ještě možnost? Co takhle Evropský sbor solidarity (ESS).

Pokud chceš vyjet na delší dobu máš také možnost přihlásit se na projekty podporované a financované Evropským Sborem Solidarity. Tyto projekty trvají od 2 do 12 měsíců a jejich posláním je pomáhat mladým lidem zapojit se do veřejně prospěšných projektů v zahraničí a při tom pracovat na svém osobním růstu a rozvoji svých kompetencí a dovedností. Více informací tady.

Věříme, že jsme tě zmíněnými informacemi neodradily. My i naše zahraniční partnerské organizace budeme dělat všechno pro to, aby ses workcampů mohl/a zúčastnit, ale aby zároveň proběhly i bezpečně pro všechny. K tomu je určitě důležitá i připravenost vás, dobrovolníků a dobrovolnic. A pokud bys měl/a jakékoliv doplňující dotazy, nebylo ti cokoli jasné, jsme tu pro tebe. Neboj se zkontaktovat jednotlivé koordinátorky projektu, který tě zajímá.


Workcampy v Čechách: Zuzka, +420 774 736 594, projekty.cr@inexsda.cz
Vedoucí workcampů: Janča, +420 608 744 146, campleaders@inexsda.cz
ESS/EVS: Domča, +420 222 362 715, evs@inexsda.cz
Workcampy v zahraničí, Dlouhodobé projekty a Virtuální workcampy:
Aneta, +420 731 163 670, workcamp@inexsda.cz, ltv@inexsda.cz


Pro nejnovější info nás sleduj na Facebooku, Instagramu, nebo odebírej náš newsletter (přihlášení v patičce webu).

A nezapomeň…..Dobrovolnictví a odpovědnost jsou ruku v ruce.