Virtuální workcampy

Svět je online! Karanténa nás uzavřela doma, ale nezničila dobrovolnického ducha. Zúčastni se virtuálního workcampu.

Co jsou virtuální workcampy?

Možná jsi se připravoval/a se přidat k environmentálnímu workcampu a práci v přírodě na dva týdny. Nebo jsi chtěl/a pomoci s renovací starého hradu nebo vybudováním dětského hřiště. Asi ses těšil/a na naučení nových dovedností a potkání nových lidí. V této chvíli se ale všude skloňuje koronavirus, hranice jsou zavřené, lety jsou znemožněné a země uzavřené. To tak znamená, že dobrovolníci a dobrovolnice momentálně nemohou cestovat. Také to znamená, že workcampy, které byly plánovány v nejbližších týdnech, musely být zrušeny.

Podívejme se ale na to z lepší stránky. Současná doba nám dovoluje potkávat se s lidmi z nejrůznějších zemí v online prostředí. Zapoj se do virtuálního workcampu!

Workcamp bude přístupný všem s internetovým připojením. Žádné hranice, žádná víza, žádná uhlíková stopa způsobená cestováním. Ačkoli je důležité udržovat si fyzický odstup, můžeme si být na blízku v digitálním světě.

Jak to bude probíhat?

Mnoho organizací nalézá různé smysluplné činnosti, které je možné dělat společně online. A tak přišly s několika „do it yourself“ workshopy, kde se můžeš naučit vyrábět všemožné k přírodě šetrné produkty, přírodní kosmetika nebo také školení zaměřené na zahrádkaření. Najdeš také program, který chce být nápomocný rodinám s dětmi. Hledají tak dobrovolníky a dobrovolnice s ochotou pomoci s tvorbou krátkých edukačních videí.

V databázi najdeš také tzv. „Virtual Speaking Clubs“, kde si můžeš procvičit angličtinu, němčinu, řečtinu, portugalštinu a ruštinu zábavnou a neformální cestou.

Na virtuálním workcampu navíc budeš moci sdílet své nápady, zkušenosti nebo třeba recepty s ostatním účastnicemi a účastníky tak, jako to bývá na klasickém „offline“ workcampu.

Jak se zapojit?

Stačí si projít databázi online workcampů. Ta bývá neustále doplňována, a tak se tam další workcampy ještě budou objevovat. Potom si zřídíš účet na platformě Slack (pokud ho ještě nemáš) a následně vyplníš přihlášku. Přihláškou se zapisuješ do celé iniciativy online workcampů. Přijde ti pozvánka a pak už ti nic nebrání se plně zapojit do jednoho nebo více workcampů.

Speciální přihláška pro „Virtual Speaking Clubs“

Podmínky účasti

Za virtuální workcampy nic platit nemusíš. Letos je to přesně sto let od doby, kdy se nedaleko Verdunu odehrál první workcamp. Naše společné velké výročí jsme si všichni představovali jinak. Nicméně se nehodláme vzdát a než nám bude umožněno opět vysílat dobrovolnictvo do zahraničí, chceme podpořit dobrovolnický spirit alespoň takto. Po absolvování jedné nebo více aktivit virtuálního workcampu je možné vystavit certifikát potvrzující tvé aktivní zapojení a nabyté zkušenosti.

Kontakt

Aneta Slavíčková  
workcamp@inexsda.cz
+420 731 163 670