Proč jsi si vybrala zrovna tenhle workcamp? Jaká byla tvoje očekávání?
Velmi mě zajímá společná česko-německá historie, speciálně v souvislosti dopadu nacistického režimu a krutostí, které se děly během druhé světové války i před ní.
Zároveň jsem chtěla zažít “živou vzpomínku” díky příběhům lidí, kteří to osobně prožili. Hlavně v této době, ve které je myšlenka nacionalismu a pravicového extremismu ve spoustě zemích v Evropě na vzestupu, je podle mě důležité si tuto dobu připomenout. Workcamp se odehrál ve vesnici Rabštejn, poblíž Děčína a asi 20 km od hranic s Německem.
Myšlenka projektu byla udělat údržbu památkového místa věnovaného obětem které zemřely, nebo byly zavražděny v místním koncentračním táboře. Projekt, ale měl za úkol tuto historii dobrovolníkům přiblížit. Tahle kombinace mi přišla zajímavá a užitečná a na projekt jsem se moc těšila.

Splnil workcamp tvá očekávání? Jaký dopad to mělo na tebe a ostatní dobrovolníky?
Pokud se člověk už někdy workcampu účastnil, asi už to zná. Předčil veškerá očekávání. Přesně to se v tomhle případě stalo. Bylo nás celkem 10, dobrovolníci z Německa, Španělska, Francie, Itálie a České Republiky a můžu říct, že následující se týká bez vyjímky nás všech:

Nejen že jsme se toho spoustu naučili o česko-německé historii před, během , ale hlavně po druhé světové válce, ale stalo se to pro nás živé skrze navštívení různých míst a povídáním si s místními lidmi, kteří tu dobu zažili.
Hodně jsme se toho naučili také od iniciátora projektu Prof. Dr. Helmuta Schmidta, jehož dědeček byl starostou České Kamenice do druhé světové války a má tedy k tomuto místu opravdu silný vztah. Vysvětlil nám co se po druhé světové válce dělo nejen v České Kamenici, ale v celém dřívějším Československu, přesněji Sudetech. Během slavnosti jsme měli šanci mluvit se svědky, několika dřívějšími sudetskými Němci, kteří přežili vystěhování do Německa nebo táborů nucených prací, ve kterých zemřelo skoro 20.000 lidí. V roce 1945 se spousta koncentračních táborů, jako například Rabštejn, začaly využívat jako tábory nucených prací pro sudetské Němce.
Skrze poslech zkušeností místních lidí pro nás všechny historie ožila a my jsme chápali důležitost naší práce. I když jsme na pomníku nepracovali dlouho, cítili jsme od místních vděčnost za naši provedenou práci.

Proč bys ostatním doporučila účastnit se workcampu s podobným zaměřením?
Krátce: Myslím si, že to může lidi znovu propojit. Dá ti to úplně jiné a lepší pochopení historie a různých souvislostí. Podle mě je nesmírně důležité, aby lidé měli “živou paměť”, což znamená: znát historii a všechny souvislosti.
Určitě bych doporučila, podívat se na další workcampy se zaměřením na česko-německou kulturní výměnu. Například teď v říjnu, už od 11. začíná nový workcamp, poslední téhle sezóny, “Společné kořeny– Gemeinsame Wurzeln” v Tišnově, poblíž Brna, který také povedu a už se na něj moc těším.
Mimo ekologické části, jako je mapování starých odrůd ovocných stromů a výroba bio uhlí, budeme také objevovat a dávat dohromady příběh česko-německé historie skrze tvorbu interaktivní prezentace o bývalé sudetské němce paní Hedvice Kroker. Tato prezentace pak bude představena místní komunitě. Byla bych moc ráda, kdyby si někteří z vás našli cestičku k podobnému workcampu a prošli si tím úžasným zážitkem.

INEXí poznámka:
Poslední workcamp sezóny je tady a bude se týkat česko-německé historie. Chceme oslavit uzavření sezóny i s tebou! Proto jsme se rozhodli zrušit extra poplatek a tím ho pro tenhle projekt snížit na 1.000 Kč. (platí pro české účastníky) Zároveň se omlouváme se za zmatky, pokud se k tobě ohledně poplatků dostala jiná zpráva. 🙂
Pokud jsou na tebe 2 týdny moc, po individuální domluvě můžeš vyjet na týden. 🙂 Podívej se na detaily workcampu a podílej se na zajímavém ekologicko-historickém projektu.

Jestli máš otázky, neváhej se ozvat na projekty.cr@inexsda.cz, nebo +420 774 736 594, +420 222 362 715