Po prvním dni jsem zjistila, že je to velká výhoda. Organizace se se mnou operativně domlouvala na aktivitách, které jsem si chtěla vyzkoušet. A tak mne čekala práce v mateřské školce, kde mezi běžnými žáky byli i žáci se znevýhodněním nebo v centru s dětmi s poruchou autistického spektra.
To založila matka jednoho dítěte, kterému byl diagnostikován autismus, ale nikdo už jí neporadil, jak na výchovu, takže všem výzvám musela čelit sama. Přišla tedy s nápadem pomáhat dalším matkám a tak vznikla podpůrná skupina, která se začala pravidelně stýkat. V odpoledních hodinách jsem chodila do knihovny, kde se pracovalo s předškolními dětmi a já je učila angličtinu hravou formou. 

Pro dobrovolníky, kteří pracují pro místní organizaci, jsem si připravila povídání o předchozích workcampech, což bylo pro mnohé zajímavé, protože nikdy nevycestovali za hranice.

Na mnoha místech zjistíte, jak se u nás máme dobře, že si můžeme cestovat, kam chceme a prostřednictvím dobrovolnictví i s poměrně nízkými náklady. 

Ke všemu v životě je třeba odvaha – žít, užívat si život, pomáhat. S mým prvním výjezdem se mi změnil život. Dřív jsem se bála do něčeho pustit, dnes beru vše jako výzvu.

Vyzkoušejte si workcamp, zjistíte, že se dozvíte spoustu zajímavostí o zemích, které vás lákají, a navíc je procestujete úplně jiným způsobem. Jako bonus na vás čekají víkendy, které můžete strávit s místními a ti vás vezmou na místa, kam byste se s cestovkou nedostali.

Ptáte se, co mi konkrétně tento workcamp přinesl? Asi mi nedělá problém vystoupit ze své komfortní zóny, naopak se na to těším. Ale tentokrát jsem mohla pomoc svými kontakty a obohatit další lidi o cenné zkušenosti a přijíždět s pocitem, že můj život je zajímavý a stojí za to pomáhat.

Takhle v Kyrgyzstánu vypadají popelnice na plasty (J.Pultarová, červenec 2022)

Práce ve školce (J.Pultarová, červenec 2022)

Přednáška i dobrovolnictví (J.Pultarová, červenec 2022)

Výlet na Altyn Arashan aneb jak se dá skvěle strávit víkend (J.Pultarová, červenec 2022)

Bydlení u místních lidí (J.Pultarová, červenec 2022)

Chceš taky zažít něco vyjmečného?