Čemu se věnuje Vaše organizace?

Dům dětí a mládeže v Horažďovicích je příspěvkovou organizací Plzeňského kraje a slouží jako školské zařízení pro volný čas dětí, mládeže i dospělých (zájmové vzdělávání). V současnosti je DDM tvořeno třemi pracovišti (Zámek, Přírodovědná stanice, PROUD – Envicentrum Podbranský mlýn). Hlavní činností DDM je zajištění nabídky pravidelné zájmové činnosti během školního roku, tedy především kroužků. PROUD spolu s Přírodovědnou stanicí slouží jako středisko environmentálního vzdělávání, které realizuje jedno i vícedenní vzdělávací kurzy pro školní kolektivy, přes prázdniny slouží jako základna pro pobytové a příměstské tábory a nabízí prostory pro pořádání seminářů, přednášek, workshopů a dalších vzdělávacích či kulturních akcí jak pro mládež, tak pro odbornou a laickou veřejnost. Přírodovědnou stanici v současné době transformujeme ve výukový statek. Takže je zde stále co dělat.

Jak poprvé vznikla myšlenka, že byste u Vás mohli uspořádat workcamp?

Na myšlenku uspořádat family workcamp nás přivedla Katka Lhotková , která na workcampy jezdí do zahraničí (pozn. editora: Katka je dlouholetá workcampářka, která jezdí na workcampy i s rodinou) a shodou okolností měla v PROUDu děti na táboře. Prostor se ji líbil a napadlo ji, že bychom něco takového jistě zvládly také zorganizovat. A jak už to bývá, v Čechách všichni znají všechny a tak i my jsme zjistili, že Katka Trnková (vedoucí workcampu) u Katky Lhotkové kdysi pracovala v Praze.

Jak jste se cítili po absolvování školení „Zrealizuj workcamp ve svém měste“?

Upřímně, trošku divoce. Nikdo před námi family workcamp v Čechách ještě nedělal, nebylo koho se zeptat, na vše jsme šly tak nějak intuitivně.

Co následovalo po něm – do chvíle, než začal workcamp?

Spousta plánování, dopisování a ladění detailů. A taky promýšlení práce tak, aby ji bylo dost pro všechny a aby se ji mohly účastnit i děti. A spolupráce s INEXem probíhala na jedničku. Od Evči se nám dostalo velké podpory.

Jaká jste měli ohledně workcampu očekávání? Báli jste se něčeho? A jak to dopadlo?

Já osobně jsem se bála, že bude špatné počasí a my nebudeme moci pracovat u zvířat. Ale bylo krásné teploučko. 

Jaká vzpomínka na workcamp Vám i teď po čase vykouzlí úsměv na rtech? A naopak – co byste na workcampu změnili?

Největší lekcí pro mě bylo vidět děti z různých zemí, které se spolu domluvily aniž by uměly anglicky. Vyvinuly si spolu speciální dorozumívací jazyk, nás dospělé vůbec nepotřebovaly.
A co bych změnila? Asi bych stála o to, aby se programu neúčastnily dvě rodiny ze stejné země. To nedělalo dobrotu. 

Půjdete do toho znovu?

🙂 Tak to ještě uvidíme.

Co byste doporučili organizacím, keré uvažují o tom, že uspořádají vlastní workcamp?

Připravte si opravdu hodně práce:) A také si připravte hodně nářadí:) Ani jsme nesnili o tom, že dobrovolníci budou tak výkonní. V některých momentech si i stěžovali, že je práce málo a chtěli pracovat ještě víc;) Velkou výhodou našeho workcampu bylo i to, že vedoucí nebyli cizí. Znali dobře dané prostředí i chod výukového statku a mohli tudíž dobře pomáhat s organizací různorodé práce. Proto pokud máte ve svém okolí někoho znalého poměrů, INEX Vám z něj vyškolí vedoucího. A klidně se na nás obraťte, rádi poradíme.

Zuzana Jahnová je vedoucí pracoviště PROUD – Envicentrum Podbranský mlýn a lektorka.

Pokud tě láká zrealizovat workcamp, mrkni na podrobné informace!