Mohla bys nám nastínit svou „dobrovolnickou cestu“?

Zhruba před 10 lety jsem se poprvé vydala na workcamp jako dobrovolník na sever Itálie. Další léto následovalo Finsko a pak Island. Ale uvědomila jsem si, že lokalita vlastně není stěžejní. Z mého pohledu, co dělá workcamp workcampem, je jedinečná skupina dobrovolnic a dobrovolníků a užitečná práce. Poté jsem se zúčastnila dobrovolnických projektů jako campleader v ČR a na Slovensku. Mimo INEX jsem také spolupracovala s organizací CISV. A také jsem spoluzaložil Library of Things, z.s (poznámka autora: Knihovna věcí) v Praze.

Nyní moje dobrovolnická cesta spočítá v tom, že školím budoucí vedoucí workcampů. Jsem členem INEXu a jeho kontrolního výboru.

Jaký mělo dobrovolnictví dopad na tebe a tvůj život?

Velký! Poznala jsem lidi na stejné vlně v České republice i zahraničí. Dobrovolnictví mě nutí přemýšlet nad věcmi jinak. Psala jsem diplomovou práci na téma sociální podnikání. Určitě mi dobrovolnictví pomohlo stát se aktivním občanem. V neposlední řadě jsem potkala svého životního partnera ze Španělska na dobrovolnickém projektu na Islandu.

Jaký mělo tvé dobrovolnictví dopad?

Po mém dobrovolnictví jsem mohla vidět hned několik důkazů dopadu. Třeba vysekanou cestu v Itálii, uklizenou běžkařskou stezku ve Finsku, nově zasazené stromy na Islandu, šťastné obličeje v centru ošetřovatelské pomoci v Praze a natřené lavičky na Slovensku.

Jiné dopady mého dobrovolnictví nelze přímo spatřit. Díky Knihovně věcí jsme přispěli k cirkulární ekonomice v Praze. Někteří občané si zvykli věci, například vrtačku nebo stan, raději půjčit než ihned pro ně běžet do obchodu.

INEX má ve své vizi následující: „Věříme, že dobrovolnictví a spolupráce na lokální i globální úrovni je cestou ke vzájemnému porozumění a nenásilí.“ Dovedeš si vybavit moment ze svého dobrovolnického života, kdy se tato vize potvrdila?

Když vykonávám dobrovolnickou činnost, potkávám lidi mimo svoji sociální či kulturní bublinu. Přirozeně si spolu během práce povídáme. Mám pocit, že se snažíme si navzájem porozumět, ikdyž spolu nemusíme souhlasit. Respektuji je a jsem respektována.

Kam tvá dobrovolnická cesta bude pokračovat? Bude-li pokračovat.

Jsem otevřena dobrovolnickým příležitostem i do budoucna. Jsem ráda u vzniku nových smysluplných projektů. Chci pokračovat v tom, co dělám nyní.