Narodil jsem se v Praze, kde stále žiji. Studuji na gymnáziu, kde jsem právě dokončil třetí ročník. Svůj volný čas trávím hlavně sportem. Věnuji se cyklistice, běhu, plavání, horské turistice a lezení. Ale asi nejvíc času trávím na cestách. Už od malička cestují s rodiči, ale minulý rok, po mých 18.  narozeninách jsem začal cestovat sám. V létě 2022 jsem vlakem projel 14 evropských zemí.  

Během loňského léta jsem se poprvé setkal s dobrovolnictvím, kdy jsem se zúčastnil workcampu na severu Německa, kde jsem potkal spoustu nových  lidí z celého světa, se kterými jsem stále v kontaktu. Naučil jsem se spoustu nových věcí a hlavně jsem si zkusil, co vůbec dobrovolnictví je. Po létě jsem byl ještě na jednom projektu v Česku a dobrovolnictví mě začalo hodně bavit.  

V průběhu roku jsem pořád seděl u počítače a hledal, kam bych se mohl vydat na workcamp toto léto, ale vůbec se mi nedařilo najít projekt, který by mě zaujal natolik, že bych se rozhodl na něj přihlásit.  

Hledal jsem hlavně mimo Evropu, protože vnímám dobrovolnictví jako skvělou příležitost, jak poznat cizí země jiným způsobem. Při práci a kontaktu s místními obyvateli máme možnost poznat jejich zemi a kulturu úplně jinak, než při klasickém cestování.  

Ze všeho nejvíc mě zajímala Jižní Amerika a Střední Asie, ale v těchto oblastech moc projektů nebylo.

Pak se v databázi INEXu objevil projekt v Bataypoře, který mě hodně zaujal. Je to projekt v české komunitě v Brazílii a nejen proto jsem se rozhodl poslat přihlášku. Tento rok jsem navštívil české vesnice v rumunském Banátu, což pro mě byl obrovský zážitek a proto mě velmi zajímá, jak vypadá česká vesnice v Brazílii.  

Kromě Afriky a právě Jižní Ameriky už jsem procestoval všechny kontinenty a navštívit Brazílii v rámci workcampu beru jako obrovskou příležitost, jak poznat tuto oblast, do které bych se asi sám jen tak nevydal.  

S workcampy pořádanými INEXem mám skvělou zkušenost, proto jsem rád, že tam jedu právě přes ně. Už jsem se zúčastnil školení CGD a moc se těším na samotný projekt, ale i na všechno s ním spojené a také na sdílení zážitků z něj s ostatními lidmi v Česku.
Na workcampu v Brazílii budu společně s Alžbětou. Sleduj naší cestu ve stories na INEXím Instagramu pod: #AlMaWorkcampujou.

Marek pojede do Brazílie s Alžbětou: