Workcampová sezóna nám brzy začíná a letos je opravdu pestrá! INEX momentálně nejenom hledá lídry českých workcampů, ale také aktivně usiluje, aby vedení workcampů bylo uznatelnou praxí nebo stáží na akademické půdě. Společně s workcampovou sezónou tedy vedeme výzkum, který v rámci projektu INSPIRIT měří dopad zkušeností z vedení workcampu na rozvoj kompetencí studentů. Pokud se k nám přidáš a zúčastníš se našeho vzdělávacího cyklu pro vedoucí, budeš se tak osobně podílet na formálním uznání dobrovolnictví na vysokých školách!

Proto tedy hledáme tebe – budoucího lídra. Bez vás, lídrů, totiž není možné tento projekt dokončit. Díky projektu INSPIRIT se můžeš stát nejenom lídrem mezinárodního projektu, dobrovolničit tak u nás v Česku a podpořit tím naše české obce a neziskovky, ale také pomůžeš klíčovému výzkumu. To jenom díky tobě budeme mít černé na bílém, co všechno se studenti jako ty, díky vedení workcampů naučí. My v INEXu, stejně tak jako lídři z loňských let, víme, že toho je mnoho. Jen nám to zatím nikdo “neorazítkoval”. A to je k formálnímu uznání potřeba!

Co proto musíš udělat? 

1.   Účast na našem víkendovém školení pro vedoucí (ČR, Nymburk), kde se dozvíš vše, co potřebuješ vědět o vedení workcampů i všem, co tě čeká krok za krokem.
(Možnost výběru z termínů: 18.–20. června a 2.–4. července 2021) – sledujeme situaci ohledně koronaviru a pokud bude nutné, o případné změně budeme včas informovat.

2.   Vedení workcampu dle výběru (v ČR; cca 2 týdny; červen – září 2021)
Workcamp si (společně s naší pomocí) vybereš z nabídky mezinárodních dobrovolnických projektů zaměřených na ekologii, renovaci památek, sociální práci či komunitní rozvoj (pro inspiraci se můžeš mrknout na přehled loňských workcampů v Česku); organizovaných s místními neziskovkami, spolky a obcemi. Určitě najdeme projekt, který tě zaujme jak svou lokalitou, tak i tématikou!

3.   Účast na mezinárodním setkání lídrů (podzim 2021; Anspach, Německo)
Setkání slouží jako reflexe a sdílení dobré praxe a zkušeností napříč campleadery z ČR, Německa a Itálie. Jedná se tedy o týden plný jak národních tak mezinárodních reflexí, her a společných aktivit sloužící k reflektování toho, co se účastníci naučili, a jak svou nově nabytou zkušenost mohou v praxi dále využít. (Setkání je plně hrazené programem Erasmus+) 

Podmínky účasti:
– Být studentem libovolného oboru i ročníku jedné z univerzit v Česku
– Mít komunikativní angličtinu (min. úroveň B1)
– Účastnit se všech 3 kroků vzdělávacího cyklu pro vedoucí (školení, vedení workcampu, mezinárodní setkání)
– Souhlasit s účastí ve výzkumu (vše je anonymní)
(Pokud nejsi studentem, určitě to neznamená, že se nemůžeš lídrem workcampu stát – jen tě nemůžeme zařadit do výzkumu.)

V případě dotazů neváhej kontaktovat koordinárku projektu Veroniku, ráda odpoví!
veronika.markova@inexsda.cz