Scroll to top

INEX letos dobrovolničí v Česku. Dobrovolníci se zapojí do 30 veřejně prospěšných projektů

Praha (6. 5. 2020): Organizace INEX – Sdružení dobrovolných aktivit, jež se od roku 1991 věnuje zprostředkování výjezdů na krátkodobé dobrovolnické projekty v zahraničí, z důvodu epidemie viru COVID-19 pro letošní letní sezónu zaměřila své aktivity na lokální úroveň. V součinnosti s partnerskými spolky, organizacemi, obcemi a dalšími subjekty připravuje přibližně 30 veřejně prospěšných projektů, do nichž se budou moci zapojit stovky českých dobrovolníků.

Organizace INEX každoročně zprostředkovává výjezd do zahraničí pro přibližně 450 českých dobrovolníků. Ze zahraničí pak INEX každoročně hostuje přibližně 300 dobrovolníků na tuzemských projektech. V důsledku omezeného režimu na státních hranicích musely být tyto aktivity pozastaveny. „Od našich českých partnerů, kteří hostují zahraniční dobrovolníky, máme zpětnou vazbu, že budou dobrovolnickou pomoc potřebovat v této době více než kdykoli předtím. Jsme proto pevně rozhodnuti workcampovou sezónu zachránit, i když tentokrát workcampy nebudou moci být s mezinárodním rozměrem, nýbrž s českými dobrovolníky v České republice,“ říká Lenka Kadeřábková, ředitelka INEXu. Dobrovolníci se budou svou prací podílet na veřejně prospěšných projektech v oblasti rozvoje venkova, ochrany přírody, sociálních projektů a obnovy památek. Účastnit se je možné individuálně, v páru, celá skupina a na vybraných projektech i jako rodina.

„V současnosti máme s našimi partnery potvrzenou realizaci 27 projektů a právě dolaďujeme možnost spolupráce s dalšími 6 subjekty. V případě další poptávky po pomoci jsme však připraveni jejich počet dále navyšovat,“ říká Zuzana Pitková, koordinátorka workcampů v ČR v INEXu. „Epidemiologická situace se stále vyvíjí a počet realizovaných projektů se proto může snížit. Z dosavadních zveřejněných nařízení a doporučení Ministerstva zdravotnictví jsme ovšem optimističtí. Navíc v případě nutnosti jsme schopni být flexibilní a situaci se přizpůsobit tak, aby dobrovolnické akce mohly proběhnout,“ dodává Pitková. Mezi projekty je například renovace tvrze ve Veselí nad Úhlavou, pomoc ve středisku environmentálního vzdělávání PROUD v Horažďoviciach nebo práce na Svobodném statku na soutoku v Českých Kopistech, který se věnuje biodynamickému zemědělství pro komunitu lidí se speciálními potřebami.

Workcamp své tradiční podobě je 2 až 3 týdny trvající projekt, během něhož skupina dobrovolníků z celého světa společně pracuje na veřejně prospěšné iniciativě a tráví spolu svůj volný čas. Workcampy jsou především mezi mladými lidí oblíbeným způsobem, jak strávit letní prázdniny, neboť účast na projektu v sobě spojuje pomoc veřejně prospěšným iniciativám, poznání cizí země, seznámení se s lidmi jiných kultur a neformální vzdělávání. Letošní workcampová sezóna měla být pak mimořádná svým jubilejním stým výročím, neboť kořeny fenoménu workcampů se datují k roku 1920, kdy byla poblíž francouzského města Verdun uspořádána iniciativa, která si kladla za cíl formou dobrovolnické mezinárodní spolupráce obnovit válkou zničené město.

Stáhnout tiskovou zprávu ve formátu PDF

Odkazy:
Databáze se seznamem projektů
Účast na workcampu v ČR
Organizování workcampu v ČR

Fotografie k použití:
https://drive.google.com/drive/folders/1dyMQmeVl8Cvn2GroUA6je-VN4UyWT5Ks?usp=sharing

Kontaktní osoby:
INEX – Sdružení dobrovolných aktivit
Marek Šurkala – PR/Média
e-mail: pr@inexsda.cz
telefon: 776 748 203

INEX – Sdružení dobrovolných aktivit
Zuzana Pitková – Koordinátorka workcampů v ČR
e-mail: projekty.cr@inexsda.cz
tel: +420 222 362 715
mob: +420 774 736 594

Grilování (nejen) vedoucích v Praze, 23.5.

Už tradičně se sejdeme u dobrého jídla a pití. Popovídáme si o vedení workcampů v Česku, co to přesně znamená, co díky tomu můžeš zažít, ale také o všem ostatním. Akce je pro INEXí zaměstance a zaměstnankyně, stážisty*ky, aktivní dobrovolníky a dobrovolnice i všechny ty, kteří na workcampu byli už před delší dobou, nebo neopak ty, kteří nad tím teprve přemýšlí. Těšíme se na tebe!