Scroll to top

Informace pro účastníky*ice

Ke zkušenostem s mezinárodním dobrovolnictvím může být cesta snazší, než sis doposud myslel*a.

Co je Dobrovolnictví pro všechny?

Dobrovolnictví pro všechny je program tzv. inkluzivního dobrovolnictví, do kterého se může zapojit každý, se znevýhodněním i bez. Zájemce*kyně se může stát dobrovolníkem*icí na českém nebo zahraničním workcampu a mít tak možnost poznat jiné kultury, získat nové přátele a zkušenosti a procvičit se v cizích jazycích.

Co je workcamp?

Workcamp je 2 až 3 týdny trvající dobrovolnický projekt, kde pracuje a tráví spolu volný čas skupina lidí z různých koutů světa. Je to jedinečná příležitost jak poznat nové lidi a jejich kulturu, podpořit veřejně prospěšný projekt a naučit se nové věci a poznat zajímavé lidi. Dobrovolník*nice na workcampu kromě práce také poznává okolí, místní obyvatele i ostatní dobrovolníky*ice. Obvykle se pracuje 6 hodin denně, 5 dní v týdnu. Neočekává se zvláštní kvalifikace nebo předchozí zkušenosti, důležitá je především motivace. Dobrovolnická práce je neplacená.

Zaměření workcampu

Zaměření workcampů je pestré. Oblíbené jsou třeba stavební nebo renovační práce. Pokud tě více zajímají sociální témata, najdeš workcampy zaměřené na práci s dětmi, se seniory nebo s lidmi se znevýhodněním. Dále je tu řada projektů v přírodě a na ekofarmách a také kulturní workcampy, kde můžeš třeba organizovat hudební festival.

Proč se stát dobrovolníkem*nicí?

Dobrovolnictví ti dá tu nejlepší školu života. Je to praktický a přirozený způsob rozvoje sociálních kompetencí. Díky workcampu se můžeš osamostatnit a poznat sám sebe. Zkušenost z dobrovolnického projektu posiluje fyzické, emoční a mentální zdraví a vede ke zvýšení kvality života. Pokud vyrazíš do světa, můžeš se procvičit v cizím jazyce a získat kamarády*ky z různých koutů světa. Kromě toho je to nová a obohacující zkušenost, která ti změní pohled na svět. Vyzkoušíš si spoustu nových věcí a činností, které jsou nejen zábavné, ale mohou se ti v životě i hodit. A přitom uděláš něco prospěšného pro místní lidi, památky nebo přírodu. Když překonáš překážky a rozhodneš se dobrovolničit a pomoci ostatním, získáš respekt mezi kamarády*kami, ve škole nebo v nové práci.

#BUĎRESPEKT!

Pro koho je Dobrovolnictví pro všechny?

Pro všechny, kteří jsou ochotní se zapojit do všech částí workcampu – práce, volnočasových aktivit, vaření atd. Je zvykem, že skupina tráví pohromadě i volný čas. Pro hladký průběh workcampu je důležitá flexibilita a vůle přizpůsobit se místnímu prostředí, kultuře a podmínkám. Komunikativní znalost angličtiny je výhodou, rozhodně však ne předpokladem pro účast. Projekty jsou otevřeny všem lidem starším 18 let (výjimky jsou možné).

V rámci tohoto programu s námi vyjeli uživatelé služeb následujích organizací:
Rytmus – od klienta k občanovi, o.p.s.
Člověk v tísni Ústí nad Labem – Nízkoprahový klub Mixer
Lata – programy pro mládež a rodinu, z.ú.
IQ Roma servis, z.s. | Pro důstojné uplatnění Romů
Spolek Opři se

Podporujeme ale i výjezdy dobrovolníků*ic, kteří k nám nepřichází přes žádné organizace. Doposud tak s námi vyjeli*y dobrovolníci*ice se zdravotním postižením, se zrakovým a sluchovým postižením, s autismem, s duševní poruchou, pohybující se na vozíku. Stejně tak i dobrovolníci*ice, kterým by jejich socioekonomický status jinak neumožnil vyjet na workcamp a přišli*y by tak o tuto unikátní příležitost. Naše projekty jsou otevřené úplně všem!

Co o účasti říkají dobrovolníci?

Finanční náklady

Dobrovolníci běžně platí registrační poplatek INEXu (500 – 2500 Kč), dopravu, zdravotní pojištění a pojištění odpovědnosti. Dobrovolníci*ice programu Dobrovolnictví pro všechny mohou získat slevu či zrušení registračního poplatku, vyjet na workcampy s nízkými náklady (v ČR nebo okolních zemích) a získat příspěvek na dopravu, pojištění a kapesné (pouze u projektů s finanční podporou) například skrze projekty Evropského sboru solidarity. Pro podrobnější informace nás kontaktuj.

Jak se přihlásit?

  1. Zamysli se, co by tě bavilo a kam bys chtěl na workcamp vyrazit.
  2. Spoj se s INEXem a prober svoji představu o dobrovonickém projektu.
  3. Vyplníš si přihlášku a INEX ji odešle do vybrané organizace v zahraničí.
  4. Po potvrzení účasti ti pomůžeme zařídit dopravu a pojištění.
  5. Dostaneš instrukce jako co co si vzít s sebou a můžeš si začít balit.
  6. INEX s tebou bude v kontaktu a může tě podpořit i v průběhu workcampu.

Kontakt

Alena Cabalka
evs@inexsda.cz
+420 731 163 670

A co dál? Přidej se na Ponávratové setkání, 27.-29.9.

Jedeš letos na workcamp a nebo ho dokonce povedeš? Nezapomeň se přihlásit na setkání a užij si super víkend, který udělá za tvojí letošní dobrovolnickou zkušeností krásnout tečku.