Scroll to top

Peacebulding through Workcamps

Jak můžeme využít mezinárodní workcampy jako účinné nástroje poválečného usmířování? Zjistíš s projektem PEWO.

Jak můžeme podpořit pracovníky*ice s mládeží při práci s tématem války, mírové práce a konfliktů v rámci mezinárodních dobrovolnických projektů? V letech 2023-2024 koordinoval INEX-SDA projekt „Peacebuilding through Workcamps (PEWO)“ zaměřený na tyto otázky v partnerství s IBG (Německo) a ve spolupráci s Alternative-V (Ukrajina).

Odvážným krokem k poválečnému usmířování a obnově byl vůbec první mezinárodní dobrovolnický workcamp, který se konal ve Francii v roce 1920, tedy jen několik měsíců po skončení první světové války. Mezinárodní workcampy si dodnes nesou tyto kořeny jako nástroj práce na vzájemném porozumění, míru a solidaritě. V rámci sítě mezinárodních dobrovolnických organizací se projekt PEWO zaměřil na podporu organizací na Ukrajině a využití workcampů k dalšímu budování respektu a porozumění mezi národy, což zúčastněné organizace považují za zásadní pro trvalý mír. Projekt byl financován prostřednictvím programu Erasmus+ KA2.

Průběh projektu:

V návaznosti na potřeby zúčastněných organizací, dobrovolných vedoucích skupin účastníků*ic a také partnerské organizace na Ukrajině byly v rámci projektu PEWO vypracovány metody a materiály týkající se války, mírové práce, traumat a emocionálních situací a konfliktů v rámci mezinárodních workcampů.

V dubnu 2023 se v Praze sešla skupina zkušených lektorů*ek neformálního vzdělávání mládeže a vedoucích workcampů a dobrovolníků*ic mezinárodních workcampových organizací z několika zemí, aby diskutovali o metodách a nástrojích pro práci s těmito tématy. Skupina společně připravila materiály, které školitelům*kám, vedoucím, koordinátorům*kám a případně i místním partnerům*kám mezinárodních workcampů pomůžou řešit potenciálně obtížné nebo konfliktní situace.

Vytvořené materiály byly sdíleny a vyzkoušeny na několika školeních pro nové vedoucí workcampů v České republice a v Německu. Další materiály byly zpřístupněny online pro všechny zainteresované vedoucí workcampů a další pracovníky*ice s mládeží v rámci sítě mezinárodních organizací dobrovolnické služby. Tyto materiály najdeš v online databázi, neboli „handbooku“. Zde se necházejí všechny videa i textové materiály.

V červenci 2023 uspořádala ukrajinská organizace Alternative-V společně s místními úřady mezinárodní workcamp s cilem obnovit a rekonstruovat obci Mošun na Ukrajině. Workcampu se zúčastnilo celkem 12 dobrovolníků*ic z Ukrajiny, USA, Francie, Belgie, České republiky a Německa. V následném článku ti tuto zkušenost popisuje dobrovolnice Milena.



Zpětná vazba od vedoucích mezinárodních workcampů, které se konaly v létě 2023 v České republice, Německu a na Ukrajině, byla shromážděna a analyzována za účelem úpravy a vylepšení vytvořeného materiálu na webu Handbook, aby mohl být sdílen se sítěmi dobrovolnických organizací na národní i mezinárodní úrovni.

Grilování (nejen) vedoucích v Praze, 23.5.

Už tradičně se sejdeme u dobrého jídla a pití. Popovídáme si o vedení workcampů v Česku, co to přesně znamená, co díky tomu můžeš zažít, ale také o všem ostatním. Akce je pro INEXí zaměstance a zaměstnankyně, stážisty*ky, aktivní dobrovolníky a dobrovolnice i všechny ty, kteří na workcampu byli už před delší dobou, nebo neopak ty, kteří nad tím teprve přemýšlí. Těšíme se na tebe!