100 let workcampů
Vydej se na workcamp právě 100 let poté, co mezinárodní dobrovolníci pomohli opravit válkou zničený Verdun a položili základ iniciativě workcampů.
100 let
workcampů
Celé století už uběhlo od doby, kdy světlo světa spatřila iniciativa workcampů. Tehdy se jednalo o poválečnou, mírovou aktivitu. Dnes jsou workcampy obrovským hnutím čítajícím desítky zaměření, stovky organizací a tisíce projektů.
Zajímá tě, jak to celé vzniklo? Samotná myšlenka se zrodila v hlavě švýcarského inženýra a pacifisty Pierra Cérésola. Ten zorganizoval mezinárodní projekt nedaleko francouzského města Verdun v roce 1920 s dobrovolníky z Francie, Švýcarska, Anglie a Německa. Vzhledem k tomu, že to bylo jen pár měsíců od konce první světové války, byla jeho myšlenka a snaha velmi odvážný krok směrem k harmonizaci a obnovovaní napjatých vztahů té doby. Dodnes workcampy slouží jako nástroj pro vzájemné porozumění, mír a soudržnost přesahující hranice jednotlivých států.
100 let se dá rozdělit do 10 desetiletí, provázených rozlišným politickým, sociálním a ekonomickým vývojem, strachem a příležitostmi, změnami ve společnosti, technickým vývojem, novým mírem a novou válkou ve světě. 100 let workampů také reprezentuje spojování lidí různého původu z celého světa, které umožňuje výměnu názorů a vedení dialogu, ovlivňuje lidi ze zahraničí i místní. 100 let workcampů dalo vzniknout novým přátelstvím i rodinám. Zejména působivý je dopad, který mají workcampy na vytváření míru a solidarity a na miliony zapojených lidí s miliony příběhů ukrytých za číslovkou 100.
Všichni jsme si velkolepou oslavu kulatého výročí představovali jinak. Společně jsme jako jednotné hnutí připravovali řadu aktivit na zviditelnění workcampové iniciativy a na oslavy, které si velká stovka zaslouží. Je to trochu jinak. Situace kolem koronaviru značně znemožňuje cestování za hranice. To ale určitě neznamená, že workcampy neproběhnou a my sezonu 2020 nějak odflákneme. Naopak. Napnuli jsme síly a zaměřili se letos na Česko. Workcampy tak proběhnou v domovině. Není to však nijak revoluční myšlenka. Vždyť INEX je v České republice pořádá od roku 1991. Jen byly obvykle hostitelem převážně zahraničních dobrovolnic a dobrovolníků. V roce 2020 jsou ale plně otevřeny i všem český dobrovolníkům a dobrovolnicím!