O organizaci samotné jsem věděla od doby, co jsem s nimi roku 2019 byla na dobrovolnictví ve Španělsku. Tehdy jsem poznala jejich vstřícnost a ochotu odpovědět mi na všechny otázky a pomoci mi přesně s tím, s čím potřebuji. Proto když jsem byla vyzvána mou současnou školou k najití si stáže, vzpomněla jsem si právě na INEX a chtěla jsem se stát jejich součástí.

Vzala bych to však popořádku. Ke stáži samotné jsem se dostala přes vytrvalé psaní emailů, protože jsem tak úplně nebyla ideální kandidátkou (rozuměj, nemohla jsem docházet do kanceláře, protože studuji v zahraničí😊). Po velice vstřícné konverzaci a odpovědi z vedení organizace jsem však dostala příležitost stát se členkou INEXího týmu a zapojit se do aktivit s tím souvisejících.

INEX nabízí více rozmanitých pozic a příležitostí pro stážisty, mou pozicí ale bylo PR a mediální komunikace. Pod tím si lze pravděpodobně představit všechno možné, více různorodých úkolů a povinností najednou. A víš co? Ono to tak i bylo. Ale pouze v tom nejlepším možném mínění. Dostala jsem skvělé ‘buddies‘, kterým jsem mohla psát otázky i různé připomínky, oni naopak mi úkoly zadávali a svým způsobem nade mnou „drželi“ ochranou ruku. Musím říct, že pracovat právě třeba pod Markét nebo Markem mi bezesporu pomohlo se lépe začlenit mezi problematiku a obsah v INEXu jako takový.

A co že jsem to vlastně dělala? Od psaní příspěvků do facebookových skupin, psaní příruček, překladu z češtiny do angličtiny až po psaní a rozesílání tiskových zpráv. Pravdou je, že práce v INEXu je hodně o samotné myšlence, která organizaci vede a se kterou já osobně souzním. Proto pak i práce pro mě měla větší význam, s ohledem na to, co jsem skrze ní říkala a čemu jsem pomáhala. Nebudeme si lhát, bez správné motivace by žádná práce nedávala smysl.

Ale kromě samotných úkolů jsem začala cítit i vývoj v osobní rovině. Začneš být samostatnější, jednat více cílevědomně a s větším přehledem o celkové situaci. Tvé komunikační schopnosti se zlepší, nestydíš si říct si o pomoc a o radu, a vnímáš i zdravý nárůst sebevědomí. Navrch, aspoň v mém případě, se přidává i hrdost a radost z odvedené práce, která má význam.

Tudíž, pokud se nyní rozhoduješ, zda je stáž u INEXu právě pro tebe, můžu ti zaručit jediné: je pro kohokoliv, kdo má jen trochu chuť pomoci ve věci šíření myšlenky dobrovolnictví a podpory právě těchto aktivit a s nimi věcmi spojenými. Řada pozic, kterou INEX nabízí se zaměřuje na mnoho oborů a tím dává příležitost si vybrat právě ten, který je ti osobně nejblíž. Narozdíl od jiných stážistických pozic po tobě nepožadují dlouhé spisy kvalifikací a doporučení, ale naopak tě přijmou takového*ou, jaký*á jsi, jen s tím rozdílem, že na konci odcházíš obohacen*a o tolik nového. Jinak řečeno, přijdeš s ničím, odcházíš se vším. Pro mě osobně byla stáž skvělou zkušeností, z které můžu a budu do budoucna čerpat dovednosti. Tak neváhej a přidej se do týmu i ty!