Zajímalo mě, jak to v této organizaci chodí, co je vše potřeba, aby člověk mohl na workcamp vyjet a jaké další akce třeba pořádá. Tohle všechno a ještě víc jsem díky této stáži zjistila a bylo to pro mě velmi obohacující.

Od června do října 2022 jsem pracovala v INEXí kanceláři u Náměstí Míru. Stáží mě vedla Alča Cabalka, která má mimo jiné na starosti[A(1]  dobrovolníky a dobrovolnice vyjíždějící na workcampy. To byla velká část i mé práce. Mezi mé rozličné úkoly patřila například komunikace s dobrovolníky, kteří na workcampy vyjeli a kontrola, zda je u nich vše v pořádku.
Nahlédla jsem do databáze všech dobrovolníků, vyhledávala a zadávala do ní potřebné informace. Zasílala jsem jim e-maily kvůli kontrole cestovního pojištění, potřebě Covid testu, atd. Také jsem ukládala fotky z jejich workcampů pro případné další použití – bylo skvělé je vidět a připomenout si tak i moje zážitky. Má stáž obnášela i běžné kancelářské práce jako tisk, kopírování a skenování potřebných dokumentů.

Většina z těchto úkolů pro mě byla vcelku jednoduchá, ale některé byly i složitější. Jedním z nich bylo třeba vytváření dokumentů na proplácení cest na workcampy, kde bylo potřeba kontrolovat jízdenky, přepočítávat ceny na eura podle aktuálního kurzu a dávat pozor, aby byly všechny údaje a celková suma správně. Nicméně mě i tento úkol hodně bavil.
Měla jsem možnost pracovat i s European Youth Portal[A(2] . Zde jsem často vyhledávala a kontaktovala potenciální dobrovolníky, kteří by mohli chtít jet na určité workcampy, nebo jsem podle motivačních dopisů pomáhala vyhodnocovat, které dobrovolníky kontaktujeme. Dále jsem také třeba vytvářela propagační příspěvky do FB skupiny ‚Workcampuju v zahraničí‘ týkající se nadcházejících workcampů, což mě hodně bavilo – asi nejvíc rozmýšlení, jakým textem lidi zaujmout a taky vědomí, že to třeba někoho vážně navnadí a na workcamp se vydá.

Chtěla bych zmínit i akci, které jsem se ke konci mé stáže mohla s INEXem zúčastnit – ponávratové setkání dobrovolníků. Byla to víkendová akce ve skautské chatě v Domašově nad Bystřicí, na kterou jsem společně se členy INEXu pomáhala s přípravou a pak jsem se jí účastnila s ostatními dobrovolníky. Jsem za tuto zkušenost moc vděčná, protože jsem zde mohla potkat lidi, kteří měli obdobné zkušenosti a zážitky, jako já. Bylo skvělé slyšet a vidět, co na svých dobrodružstvích zažili oni a sdílet s nimi své zážitky a názory. Pomáhala jsem zde i v kuchyni, což mě také bavilo – zjistila jsem, jak skvělá veganská a vegetariánská jídla se dají uvařit a bylo to pro mě dost inspirující. Velmi jsem si užila i noční společné hry a večerní promítání fotek z workcampů. 

Kdybych měla těchto pět měsíců zhodnotit, určitě to pro mě byla obohacující zkušenost a jsem za ni moc ráda. Doporučila bych ji všem, co INEX znají, vyjeli přes něj na workcamp a rádi by ho poznali ještě více, ale i těm, co INEX neznají, ale zajímají se o dobrovolnictví, rádi cestují a chtěli by získat cenné zkušenosti.