Zkušenost je taková, že s workcampy je to podobně jako s ostatními pobyty v zahraničí. Díky tomu, že se při nich ve všech denních situacích nějak domluvit prostě potřebuješ, jsou jedinečnou příležitostí k tomu, aby ses rozmluvil a vytáhl svou angličtinu na vyšší úroveň. Ne každý ale umí tuto příležitost beze zbytku využít. Jsou tací, kdo během pár týdnů změní svou angličtinu k nepoznání a naučí se víc, než jejich kamarádi zvládli za několik let angličtiny na základce nebo na střední. Ale jsou i dobrovolníci, kteří projdou pobytem, aniž by to s jejich jazykovou schopností výrazněji zacloumalo. Jak se dostat do té první skupiny a vrátit se domů angličtinou doslova nabitý?

Předem je třeba říct, že ne každému je dáno stejně a někteří mezi námi jsou na jazyky zkrátka talentovanější než jiní. Určitou výhodu mají ti, kteří už jiný cizí jazyk ovládli, ideálně ještě jako malé děti, a učí se jazyk další. Řekli byste ale, že větší talent na jazyky mají také ti, kdo od malička pěstují svůj hudební sluch? Pokud nejsi ani z bilingvní rodiny, ani hudebník, a křičíš teď: “Nespravedlnost!”, nesmutni – nic není ztraceno. Máme pro tebe pár tipů, jak z workcampu co do angličtiny “vytřískat co nejvíc”.

Pasivním posloucháním mnoho nedosáhneš

Ať už jsi od přírody komunikativní nebo ne, dej si na workcampu za cíl povídat si s každým a kdykoli k tomu bude vhodná příležitost. Neproplouvej, buď v komunikaci aktivní. Každý den, při práci na projektu i ve volném čase. Není důležité, jestli se budeš bavit s rodilým mluvčím angličtiny nebo začátečníkem a jestli máte na první dojem něco společného nebo ne. Zkus hledat témata, která tě zajímají a mohla by zajímat i tvé parťáky. Neboj se dělat chyby – vždycky je lepší mluvit s chybami a přesto se dorozumět, než mlčet. Svými příběhy ale ani neunuď k smrti všechny okolo – nezapomínej tedy svým parťákům taky dávat prostor, naslouchat a ptát se jich na to, co tě zaujme.

Z řepy ananas neuděláš …

… a podobně, s aktivní zásobou jedné stovky anglických slovíček budeš s konverzací rychle hotový. Pokud ti do odjezdu na workcamp zbývá ještě nějaký ten týden nebo měsíc, zkus během nich svou angličtinu zvednout co nejvýš. Co si s sebou odvezeš v hlavě, pak oceníš víc než cokoli ve svém baťůžku. Nové fráze, které bys normálně zapomněl ještě rychleji, než jak dlouho ti trvalo se je naučit, si jejich používáním “naživo” na workcampu skvěle protrénuješ a zafixuješ. Dobře ale víme, jak to chodí s předsevzetími typu “oukej, každej den angličtině tu půlhodinku věnuju”. Protože to dobře víš taky, dopřej si ten luxus, že tě k angličtině bude dokopávat někdo jiný. Čili ještě teď, před odjezdem, běž na kurz. Jelikož se chceš na kurzu naučit co nejvíc, ale zároveň si ho i užít, pečlivě vybírej, kam zamíříš. Poptej se kamarádů, jestli někam chodí a jsou spokojení, nebo projeď internetové recenze. Nejvíc recenzí k jazykovým školám a lektorům najdeš na srovnávači jazykových kurzů Jazykovky.cz, speciálně k angličtině pak na webu Angličtina online. Chodit můžeš ve skupině, individuálně, ale domluvit si můžeš třeba i skype kurz – možností je nepřeberně. Jestli to už máš za pár, na hrdinství není čas a je třeba koukat po intenzivních kurzech angličtiny, neboli “nalejvárně”.

Z workcampu si nejvíc odneseš, když tam pojedeš sám

Vyjeď raděj bez kámoše, se kterým bys tam akorát udělal “českou kliku” a s cizinci se bavil, jen když by se ti zrovna chtělo. Kámoš ti doma neuteče, nebo ho můžeš zkusit navnadit na jiný workcamp a budete si aspoň mít po návratu dlouho o čem povídat. Pokud na workcampu potkáš další Čechy nebo třeba Slováky, klidně se s nimi domluv na konverzaci v angličtině – vůči dalším přítomným, kteří česky neumí, je ostatně vždy slušnější používat jazyk, kterému rozumí i oni.

Dobře si vyber projekt a zemi

Jak moc příležitostí konverzovat v angličtině budeš mít, na jaká témata to bude a jak jazykově zdatní budou ti, které na workcampu potkáš, pochopitelně záleží i na tom, o jaký projekt jde a kde se koná. Nejdůležitější ale vždy bude, s jakou otevřeností, vstřícností a ochotou se učit do toho půjdeš ty.

Buď užitečný i ostatním

Když se budeš řídit tipy, jak se na workcampu co nejvíc zlepšit v angličtině, nepomůže ti to jen s jazykem. Určitě si díky nim pobyt celkově víc užiješ, nasbíráš víc zážitků, nových poznatků a rozhledu a snáze si naděláš spoustu kamarádů z různých částí světa. S lepší angličtinou se dozvíš také mnohem víc od místních, ať už půjde o záměr projektu a jeho specifika, nebo o porozumění místní kultuře. Nejde tu ale ani jen o návod, jak z pobytu získat co nejvíc sám pro sebe. Tím, že do rozhovorů cíleně zapojíš i ty místní nebo dobrovolníky, kteří jsou třeba v angličtině méně zdatní nebo jsou společensky nesmělí, jim zprostředkuješ stejně skvělou konverzační praxi, zážitky a kulturní obohacení jako sám sobě.

Přemýšlíš-li o účasti na workcampu, projdi si naši databázi a vyber si některý z mnoha projektů.

Autor je středoškolský učitel, poradce v oblasti osobního rozvoje, dříve kurzový nomád, nyní nadšený otec a redaktor Nazkusenou.cz