Kde jsi byl na workcampu a co jsi tam dělal

Byl jsem na workcampu ve Štolmíři. Seznámili jsme se a chodili jsme na výlety, hráli jsme spolu nějaké hry a i se koukali na filmy.

A na čem jste pracovali?

Udělali jsme si plán, co budeme přes týden dělat. Napsali jsme si to na papír a vyvěsili. Třeba jsme natírali. Natírali jsme různé dřevo a taky garáž. Na to natírání jsme byli dva.

A celkově vás bylo kolik?

Byli jsme menší skupina. Bylo nás tam asi pět. Kdo zrovna nenatíral, tak dělal něco s dětmi. Různé výrobky a tak.

Když jste něco dělali jako celá skupina, tak jak vám to šlo?

Šlo nám to dobře. Všichni byli spokojení. Byli jsme skupina Čechů. Povídali jsme si různě o škole a tak. Oni tam jeli s tím, že chtěli poznat nové lidi. A já jsem taky chtěl poznat nové lidi. 

Co byl pro tebe silný zážitek?

To, že jsem tam pomáhal. Když jsem tam byl, tak se tam zrovna srazily vlaky. U toho jsem pomáhal. Jeli jsme tam a pomáhali těm lidem z vlaku. A na workcampu mě nejvíc bavilo to, že jsme se spolu všichni bavili. Bylo pro mě pěkné, že jsem se mohl seznámit a povídat si. Byli to fajn lidi. Rozuměli jsme si.

Je něco, co ses na workcampu naučil?

Líp se mi s lidmi povídalo. Bavil jsem se nima, kam nastoupím na školu. Oni mi třeba říkali, co mají v plánu na prázdniny. 

Ještě se na nějaký dobrovolnický projekt vydáš?

Láká mě to dělat dál a ještě se někam podívat. Rád bych do zahraničí. Chtěl bych se třeba naučit práci se dřevem.

A ještě nám prosím pověz, jak ses o dobrovolnictví s INEXem dozvěděl?

Táta mi o tom pověděl. Chtěl, abych se seznámil s dalšími lidmi. Táta říkal, že se mi tam bude líbit a líbilo se mi tam. Když jsme si pak o tom povídali, říkal, že je fajn, že se mi tam líbilo a že bych mohl ještě znova jet. Takže třeba příští rok bych se zas někam vydal.

O Dobrovolnictví pro všechny

Dobrovolnictví pro všechny je program tzv. inkluzivního dobrovolnictví, díky němuž se do dobrovolnických aktivit může zapojit každý, se znevýhodněním i bez. Zájemci mohou dobrovolničit v Česku nebo v zahraničí a mít tak možnost poznat jiné kultury, získat nové přátele a zkušenosti a procvičit se v cizích jazycích. Účast na mezinárodním dobrovolnickém projektu může být silnou zkušeností vedoucí k dalšímu seberozvoji a životnímu nasměrování. U lidí, kteří se v denním životě setkávají s nějakou formou znevýhodnění, pak i krokem k osamostatnění, získání sebedůvěry, pocitu rovnosti, ale i budování vzájemného respektu. Tím má dobrovolnictví potenciál předcházet sociálnímu vyloučení a stereotypnímu uvažování ve společnosti.