Můžeš nám nejdříve představit blíže váš projekt RespON?
Cílem dobrovolnické skupiny RespON (zkratka ze spojení Responsibility ON) je větší udržitelnost firem i jednotlivců. RespON vznikl na jaře 2015 a od té doby se snaží motivovat jednotlivce a organizace k větší odpovědnosti k životnímu prostředí.

Co vaší skupince přináší fungování pod záštitou INEXu?
Zejména kontakty – díky INEXu se o nás dozvěděli lidé, kteří se o udržitelnost také zajímají a chtěli by být v této oblasti aktivní. Takto jsme získali některé nové členy Komunikace přes INEX kanály je také prospěšná – dozví se tak o našich aktivitách více lidí. V neposlední řadě možnost rozvoje pro tým – nedávno jsme se zúčastnili workshopu ohledně rolí v týmu, který nám mj. umožnil se „zastavit“ a chvíli se nebavit o operativních věcech, které je potřeba řešit, ale o strategičtějších a dlouhodobějších plánech.

Jak ses ke skupince dostala?
Skupinku jsem na jaře 2015 založila. Po semináři s INEXem jsem se bavila s pár lidmi z INEXu a slovo dalo slovo… Proč si nezkusit řešit udržitelnost ve skupině pro danou věc zapálených lidí? 🙂

Ve skupině se motivujeme navzájem, přinášíme nové nápady, konzultujeme je a posouváme je spolu.

Co tobě osobně přináší účast na projektu?
Motivaci a sílu bojovat za lepší udržitelnost i dál Před založením skupiny jsem založila web s tipy pro větší odpovědnost k životnímu prostředí, nicméně po nějakém čase mi byl web zrušen z důvodu neaktivity. Bylo velmi těžké se sama po práci donutit pravidelně na web přispívat. Ve skupině se motivujeme navzájem, přinášíme nové nápady, konzultujeme je a posouváme je spolu. Baví mě, jak jsme každý jiný a můžeme se snažit zaměřovat se na to, co nás každého baví.

Jak vidíš svou individuální dobrovolnickou budoucnost a jaké jsou plány vaší skupinky?
Chtěla bych určitě pokračovat s RespONem v různých aktivitách na zvyšování povědomí o udržitelnosti a motivaci k ní. Ráda bych, aby se každý člen trochu více specializoval a každý si vedl svůj vlastní miniprojekt Jedna ze členek, která byla se mnou od začátku skupinky, se nyní odstěhovala zpět do její rodné země – teď tedy plánujeme, jak v naší spolupráci pokračovat i na dálku.

Co bys řekl potenciálním zájemcům, kteří rozvažují, že by se do nějaké projektové skupinky zapojili, či by dokonce chtěli stát za zrodem nového projektu?
Určitě pojďte do toho! Kdo má více aktivit než jen práci či školu, více věcí také stihne. A když je ta aktivita smysluplná, dělá to radost.

Odpovídá Markéta Svobodová

Máš zájem realizovat vlastní projekt v rámci programu INEXup? Chceš se připojit k jednomu z aktuálních projektů?