Pocházím z malé vesnice nedaleko Sedlčan, asi hodinu od Prahy. Chodím na gymnázium do krásného města Sedlčany a příští rok budu maturovat. Mé dvouměsíční prázdniny před maturitou jsem se rozhodla strávit cestováním. Cestování mě totiž velmi naplňuje a jedním z mých největších životních cílů je procestovat celý svět a všechny jeho země.

Již odmalička jsem s rodiči cestovala a řekla bych, že to vždy bylo mou součástí. Ať už to jsou jen výlety po Česku nebo delší zahraniční cesty. Baví mě poznávat svět, nové kultury, způsoby života a zvyky. Obecně bych řekla, že z cestování sama nemám velké obavy a jdu do toho po hlavě. To ale neznamená, že nejsem opatrná.

Nedávno se mi naskytla možnost jet s mojí mamkou do Nepálu, byl to velmi unikátní zážitek. Úplně odlišné zvyky, jiná mentalita lidí, jiná náboženství a jiný hodnotový systém. Moc se mi tam líbilo, přesto nebo možná i proto, že jsem vystoupila ze svojí komfortní zóny a sociální bubliny. Navštívili jsme tam také školu a bylo velmi zajímavé vidět školní prostředí úplně odlišné od toho, které znám. Určitě se tam někdy vrátím, protože za jednu návštěvu nešlo vstřebat vše. Tato cesta mě přivedla k myšlence, že bych se chtěla podívat někam dál než jen po Evropě, například do Afriky. 

Minulý rok jsem již byla sama na workcampu, zprostředkovaného INEXem, na Islandu u dobrovolnické organizace SEEDS a byl to jeden z velmi silných a naplňujících zážitků mého života. Proto jsem se rozhodla, že se letos opět přes INEX vydám na nějaký workcamp. Jelikož mi mé dvouměsíční prázdniny nedovolují až tak dlouhé cesty, dvoutýdenní workcamp byl pro mě ideální. Ze všech nabídek mě nejvíce zaujal program na rozvoj sportu dětí v Jihoafrické republice. Tento program dává dohromady dvě mně velmi blízké aktivity, sport a práci s dětmi. U dětí se mi líbí, jak jsou bezstarostné a do všeho nadšené. Zkušenost s nimi mám z výuky lyžování, jelikož v zimě pracuji jako instruktorka. Jihoafrická republika mě zaujala i tím, že o ní mám jen základní informace a ráda bych se dozvěděla něco nového. 

Sama na vlastní pěst bych si jet netroufala, ale s INEXem v zádech mám větší jistotu. V Jihoafrické republice nikoho neznám a nevím, jak bych dohledávala nějakou dobrovolnickou organizaci, a výměna dobrovolničení a malého poplatku za ubytování a stravu mi přišla lákavá. Těším se tam i proto, že budu s ostatními dobrovolníky z různých koutů světa začleněna do místní komunity a bude to určitě skvělý zážitek.

Také si myslím, že je úžasné potkávat stejně staré lidi s podobnými zájmy jako je cestování a poznávání světa. Minulý rok jsem se toho na workcampu hodně naučila a doufám, že svoje zkušenosti budu jen prohlubovat. Pokud by i vás zajímaly moje zkušenosti a zážitky sledujte moji cestu na Instragramu INEXu pod #VeruWorkcampuje.