Volunteering for the Future - dobrovolnictví pro budoucnost > Inexsda.cz

Volunteering for the Future - dobrovolnictví pro budoucnost

Společně s INEX-SDA se partneři z Německa, Irska a Velké Británie v rámci tříletého projektu zaměřují na podporu aktivní občanské role dobrovolníků, kteří se po návratu ze zemí globálního Jihu chtějí dále společensky angažovat a rozvíjet.


Projekt probíhá mezi lety 2016 - 2018 a bude založen na mapování situace aktivního občanství ve spojení s dobrovolnictvím. Na základě výzkumu vyústí v řadu školení a fundovaných vzdělávacích aktivit, kterými chce účastníkům poskytnout podporu v dalším odborném vzdělání a seberozvoji.


Projekt se uskutečňuje v rámci programu Erasmus+. Podílí se na něm společně s INEX-SDA sdružení COMHLAMH – DEVELOPMENT WORKERS IN GLOBAL SOLIDARITY (Irsko), Forum für internationale Entwicklung +Planung (finep, Německo) a VOLUNTEERING MATTERS (Velká Británie).


Výstupy projektu

A co dál? – Online Kurz


Kurz je primárně zaměřen na dobrovolníky, kteří se vrací z workampů a dlouhodobých projektů v zemích Globálníh jihu. Nicméně své si v něm najdou také lidé pracující na rozvojových projektech v zahraničí a dobrovolníci vracející se domů ze všech koutů světa.


Online Kurz A Co DÁl?Vlastní projekt? To chceš! - projektový seminář


Jednou z podob aktivního občanství je realizování vlastních nápadů a jejich přetavení do funkčních projektů. V lednu 2018 proběhlo v Praze jednodenní školení projektového plánování. Školení se účastnilo celkem 13 lidí, kteří společně pracovali na 4 projektových záměrech zaměřených na outdoorové vzdělávání, česko-francouzské dětské tábory nebo up-cycling blog.A co dál? – manuál kurzu


Na základě mnohaletých zkušeností organizací zapojených do projektu a výsledcích pilotního kurzu pro dobrovolníky po návratu ze zahraničí vznikl manuál nazvaný “What Next?”/A co dál?. Ten umožňuje vytvořit kurz a provést v něm účastníky ve čtyřech fázích od jejich dobrovolnické zkušenosti k aktivnímu občanství.


A co dál? (česky) What next? (anglicky)Příručka pro práci s dobrovolníky a rozvojovými pracovníky po návratu ze zahraničí


Tato příručka podporuje školitele, kteří v rámci svých dobrovolnických programů pro mládež nabízejí vysoce kvalitní aktivní globální občanskou přípravu. Je určena pro dobrovolnické vysílající organizace a facilitátory, kteří pracují s dobrovolníky, kteří cestují nebo se vracejí z jiných zemí. Příručka je rozdělena do následujících dvou částí, které mají za cíl podporovat školitele při podpoře dobrovolníků:


Sekce 1: reflexe a kritické zkoumání našich kontextů
Sekce 2: začlenění těchto úvah do praxe


Příručka (česky) Companion manual (anglicky)What next? – mezinárodní kurz pro dobrovolníky po návratu ze zahraničí


Na přelomu září a října 2016 se na chatě Doubravka na Vysočině uskutečnil 6-denní kurz pro 35 účastníků ze 4 partnerských zemí (ČR, Irsko, VB, Německo). Kurz vytvořil prostor, ve kterém mohli dobrovolníci reflektovat svou zkušenost a proměnit ji do akčních projektů. Během kurzu také byla pilotovaná nová metodika, která později, v roce 2017, dostala podobu ucelené publikace A co dál?.


fotografieZapojování dobrovolníků do aktivního občanství – výzkum, učení se a příklady dobré praxe ze čtyř zemí


Jako první krok projektu v roce 2016 organizace zapojené do projektu hodnotily podobu aktivního občanství ve své zemi (ČR, Irsko, VB, Německo) a identifikovaly příklady dobré praxe pro podporu aktivního občanství. Projekt inicioval také celoevropský průzkum týkající se aktivního občanství u lidí s dobrovolnickou zkušeností ze zahraničí. Výsledkem je 12 doporučení, jak dobrovolníky po návratu aktivizovat.


Stáhnout (anglicky)


partneri:

Novinky

Kontakt

T: +420 222 362 713
A: Varšavská 30, Praha 2
E: inexsda@inexsda.cz
Workcampy: workcamp@inexsda.cz
CHCEŠ BÝT STÁLE V OBRAZE?

odebírej newsletter
FANDÍŠ NAŠIM AKTIVITÁM?

Podpoř nás

Partneři

Tyto webové stránky používají soubory cookies. Pomáhají k jejich funkčnosti a umožňují analýzu návštěvnosti. Více informací o jejich použití a nastavení