Scroll to top

Na den

Projekt Na Den spojuje širokou veřejnost a neziskové organizace pomocí jednodenních dobrovolnických akcí. Jeho cílem je vzbudit zájem o aktivity neziskového sektoru a obecně prospěšné činnosti a příležitosti v našem okolí. Zároveň má přispět ke zviditelnění neziskových organizací v České republice a představit veřejnosti nové možnosti aktivního a smysluplného trávení volného času.

Co děláme?

  • Propojujeme neziskovky a širokou veřejnost pomocí jednodenních dobrovolnických akcí
  • Organizujeme setkání zájemců o projekt
  • Školíme budoucí organizátory jednotlivých dobrovolnických dní

Co je to dobrovolnický den?

  • jeden den prospěšné činnosti
  • zábava a dobrý pocit z odvedené práce
  • zajímaví lidé
  • nové informace a inspirace
  • neziskové organizace a aktivity v okolí

Účastníci se na jeden den nezávazně zapojí do běžných činností organizace nebo jí pomohou s nějakou mimořádnou aktivitou (dětský den, výstava, úklid apod.). Společně vykonají okolo 5 hodin dobrovolnické práce (v závislosti na předchozí domluvě), vyslechnou si prezentaci dané organizace a případně si formou workshopu v praxi vyzkouší něco z její činnosti.

Tímto způsobem mají dobrovolníci možnost poznat prostředí organizace i její chod a dostat se do kontaktu s jejími konkrétními představiteli. Pro neziskovou organizaci pak akce představuje příležitost se netradičním způsobem prezentovat a setkat s veřejností, ukázat své aktivity a pole působení a v neposlední řadě získat nové stále dobrovolníky.

Koncept dobrovolnických dní vychází z workcampů, dvou- až třítýdenních skupinových dobrovolnických projektů s mezinárodní účastí realizovaných po celém světě. Nabízejí možnost podílet se na veřejně prospěšných projektech a zároveň netradiční formou poznávat cizí země a kultury.


Co již proběhlo?

Lačhe Čhave – příprava multikulturního vzdělávacího odpoledne pro děti ze sídliště Libuš aneb cestujeme napříč světem
CSOP Praha 15 – zpříjemnění dne seniorům v pražském pečovatelském domě, povídání a turnaj v Člověče, nezlob se!
Zákulisí – úklid a zútulnění zkušebny a skladu kostýmů a rekvizit využívaných alternativními divadelními uskupeními

Akce podobného typu, na jejichž organizaci se podíleli také někteří členové našeho současného realizačního týmu, proběhly již v rámci dvou ročníků kampaně Měsíc mezinárodního dobrovolnictví pořádaných INEXem:

KOKOZA – jarní úklid komunitní zahrady
Amiga – multikulturní vaření
LATA – pomoc s renovací kanceláře
Divadlo Kampa – úklid prostorů společenského a kulturního centra

Bližší informace o projektu se můžete dozvědět na našich webových stránkách nebo nám napsat na napis@na-den.cz

Cestovatelský a info večer v Praze: Brazílie a Itálie

Přijď si poslechnout inspirativní přednášky našich dobrovolníků*ic, kteří letos vyrazili na workcampy do Itálie a Brazílie a zjisti, jak se takového projektu můžeš zúčastnit také. Akce je zdarma, ale prosíme o registraci, ať víme s kolika lidmi počítat.