Přihlásit se na stáž do INEXu, bylo zatím mé nejlepší rozhodnutí. V září 2021 jsem dokončila bakalářské studium a nastoupila na magistra. Držel se mě ale nepříjemný pocit, že na to, že už nastupuju na magisterské studium, za sebou nemám žádnou pracovní stáž ani jinou profesní zkušenost. Mohla za to částečně doba COVIDu-19, také nedostatek času pracovat při studiu a přispěla k tomu i moje nejistota, jestli mám na něco takového vůbec dostatek schopností a dovedností. Váhala jsem nad tím, jestli mám potenciálním zaměstnavatelům co nabídnout, jestli jsem dost dobrá. Ale touha po nasbírání zkušeností mi pomohla tento strach z případného neúspěchu překonat. Řekla jsem si, že přeci musím tu spoustu promeškaného času dohnat!

Při scrollování na instagramu jsem narazila na INEX. O workcampech a dobrovolnictví jsem toho moc nevěděla, ale hned od začátku mě to zaujalo. Zakládám si na svých hodnotách a vždy jsem chtěla pracovat na něčem, co má smysl. INEX pro mě představuje organizaci, která věří ve stejné hodnoty jako já a chtěla jsem se na jejích projektech, které jsou užitečné pro společnost, podílet. Dodnes nacházím v pojmech “dobrovolnictví”, “workcampy”, “globální vzdělávání”, “aktivní občanství” inspiraci.

Když jsem si na webu prohlížela, jaké stáže jsou v INEXu otevřené, nejvíce mě zaujala ta ve vzdělávací sekci, vedená Veronikou Markovou. Stáž v EDU jsem si vybrala také kvůli mým předchozím zkušenostem s doučováním angličtiny a online vzděláváním. Veronika mi na pohovoru vysvětlila, co všechno stáž obnáší a nabízí. Plná očekávání jsem tehdy netušila, že mi toho dá ještě mnohem víc.

Stáž mi otevřela svět neziskových organizací, do kterého jsem se okamžitě zamilovala. Získala jsem obrovskou profesní i osobní vzpruhu, nezaměnitelné pracovní zkušenosti a velkou motivaci a chuť pokračovat v dobrovolnictví i nadále. 

Co dělá stážista*ka v INEXu?

Sečteno podtrženo: spoustu věcí. Během mé stáže v EDU sekci jsem se podílela na organizaci mezinárodních školení osobnostního rozvoje Leaders of Change, připravovala jsem podklady a materiály pro různá školení, psala články na web, překládala texty a tvořila grafické materiály (např. booklety pro školení, výstupy z projektů atd.).
Věnovala jsem se také administrativní a účetní práci, kde jsem blíže nahlédla na projekty Erasmus+.
No, naučila jsem se toho opravdu hodně.

Moje mentorka, Veronika, je naprosto úžasný a laskavý člověk. Naše spolupráce mi toho spoustu dala. Jako její stážistka jsem získala možnost pomoci fungování zajímavých projektů. Vždycky mi ráda pomohla, podrobně vysvětlila co mám dělat a co je třeba. Byla jsem si jistá tím, že děláme užitečnou práci… ale vidět, jak Verču práce naplňuje, mě inspirovalo ještě víc.

Stáž není jen o kanceláři

V rámci stáže se mi naskytla možnost vyjet na setkání v Německu, kde jsme se spolu s Verčou sešly s partnerskými organizacemi Egyesek a IBG. Naším společným cílem bylo vytvořit online kurz pro campleadery, což se nám povedlo. Seznámila jsem se tam se skvělými lidmi z Maďarska, Německa a Francie, kteří sdílí stejné hodnoty jako já a jsou dobrovolnictvím a workcampy nadšení. 


Asistovala jsem při setkáních s dalšími organizacemi, které se odehrávali v naší pražské kanceláři. Tam jsem spolupracovala s ředitelkou INEXu, Lenkou Kadeřábkovou. V blízkosti Lenky je zkrátka nemožné, abyste se INEXem a jeho energií neinspirovali. Lenka je nesmírně férová, milá a cílevědomá ředitelka, které na jejím INEXím týmu moc záleží. 

Co dále může stážista*ka v INEXu zažít?

Díky stáži jsem měla možnost zúčastnit se námi pořádaných školení. V listopadu jsem tak vyjela do Maďarska na zmíněné školení osobnostního rozvoje Leaders of Change. Nejenže mi to pomohlo profesně, ale byla to i skvělá osobní zkušenost, která mi dala možnost zapracovat na osobním rozvoji. Z Leaders of Change jsem si přivezla vzpomínky na celý život a nové přátele z celé Evropy. Zúčastnila jsem se i našeho školení Zdokonal se, určeného pro budoucí vedoucí workcampů.
Proč? Jak je z mého článku jasné, dobrovolnictví mě opravdu nadchlo a v létě plánuji vést svůj první workcamp.

Stáž v INEXu mi pomohla k tomu, stát se lepším a sebejistějším člověkem. Pochopila jsem, co obnáší práce pro neziskovou organizaci a jaké jsou mé silné stránky nebo na čem bych naopak měla zapracovat. Potkala jsem spoustu skvělých lidí: ať už z našeho týmu, tak z partnerských organizací a dalších účastníků školení. Dobrovolnictví mi vneslo do života smysl a jsem si díky němu mnohem jistější svou cestou. Už teď už vím, že já a dobrovolnictví budeme parťáci na dlouho. 💙

Být dobrovolníkem*icí ti rozšíří obzory a naplní život krásnými emocemi a vzpomínkami. Umožní ti to stát se aktivním občanem*kou. Zamiluješ se do iniciativ, které zlepšují lidem životy a místa, kde žijí. Zamiluješ se do možnosti přispět k dobru. Zamiluješ se do lidí, kteří na tom všem pracují.

Pokud o stáži v INEXu přemýšlíš, doporučuji neváhat a podat přihlášku. Ať už do EDU, DOBRO či PR sekce. Kdybych mohla na stáž ještě jednou, tak do toho jdu!