Občas je třeba se v životě zastavit a zeptat se, zda mě mé studium či práce někam posouvá. Někdy se sejde tolik věcí najednou, že člověk stíhá sotva žít, natož tak prožívat. A v tom spěchu a zaběhlých kolejích je jednodušší se nechat jen unášet, na přemýšlení prostě nezbývá čas. Pak se dříve či později člověk najednou probudí a zjistí, že to či ono ho nenaplňuje, že ten život nemá šťávu. Stejná věc se stala mně. A jak jsem ji vyřešila? 

Přihlásit se na stáž do INEXu bylo rozhodnutí, které mi pomohlo vyjít ze stereotypu a objevit své sebejisté a schopné já. Věděla jsem, že mě stáž posune. Netušila jsem však, že ten posun bude na míli daleko, že se dozvím a naučím tolik věcí, že poznám spoustu inspirativních lidí, uvidím mnoho krásných míst, … A přitom stačilo tak málo – mít motivaci a zmáčknout enter.

Na začátku jsem kromě strachu, že mě na stáž nepřijmou, neměla skoro nic. Dokonce i zkušenosti s prací v kanceláři mi chyběly. Na online pohovoru s usměvavou ředitelkou INEXu, Lenkou, mě rázem i ten strach opustil. To hlavní, co jsem mohla nabídnout, jsem byla já sama. A jak už víte, přijímacím řízením jsem prošla a těšila se na spolupráci s Lenkou jako její asistentka.

Celou stáží mě Lenka trpělivě provázela a byla mi spolu s celým INEXím týmem skvělou učitelkou a silnou podporou. Pod jejím vedením jsem si vyzkoušela administrativní práci v kanceláři a přípravu účetních podkladů. Měla jsem také na starost tvorbu Výroční zprávy pro Národní asociaci dobrovolnictví, která mi spolu s účastí na konferenci JobNEST otevřela brány do světa neziskových organizací. Podílela jsem se také na organizaci meetingů, získala znalosti v oblasti marketingu a propagace a přeložila nejeden text do angličtiny. Za zmínku stojí i prohloubení mých znalostí s prací v Excelu a celková orientace v prostředí Google workspace. S výčtem činností, které jsem si vyzkoušela, bych zaplnila snad celou stránku, až by se mohlo zdát, že je stáž jen o práci v kanceláři. Což samozřejmě není…

Díky stáži jsem měla možnost zúčastnit se různých vzdělávacích kurzů a seminářů zaměřených na seberozvoj, práci v grafických a textových programech, pracovní právo a mnoho dalších. Kromě toho jsem si v rámci stáže udělala výlet do nedalekého Nymburku, a dokonce jsem v sobě objevila hereckou duši při natáčení propagačního videa. Hlavně jsem však poznala skvělý tým plný inspirativních a zajímavých lidí, kteří si umí své pracovní dny užít. V kanceláři proto nikdy nechyběla dobrá nálada, smích a domácí sušenky s kávou k tomu. Tyto maličkosti tak vytvořily místo, kam jsem se vždy těšila a kde jsem se stále cítila moc hezky.

Na prstech jedné ruky bych se nedopočítala všech znalostí a zkušeností, které mi stáž v INEXu dala. Už teď vím, že mi pomohla stát se schopnějším a sebejistějším člověkem, posunula mé hranice a ukázala mi cestu za naplněným životem. Bylo pro mě velmi přínosné vidět, jak taková nezisková organizace funguje a s jakým nasazením pracují její zaměstnanci. Po této zkušenosti pro mě dobrovolnictví získalo úplně jiný rozměr a už teď vím, že tu se mnou ještě dlouho zůstane. 

Tímto bych ráda poděkovala celému INEXu za kupu skvělých zážitků a vzpomínek, které mi budou připomínat, jak skvělí lidé tady pracují a že jsem toho všeho byla jednou součástí. 💙

Taky chceš mít podobnou zkušenost?

Podívej se na aktuálně vypsanou stážistickou pozici a pošli nám tvé CV a motivační dopis. 🙂