Jak jsem se k INEXu dostala? 

Cestou necestou, o INEXu jsem se poprvé dozvěděla díky své kamarádce. Mírně vyčerpané studiem a stereotypem dní, jsme se totiž jednou společně zasnily o tom, jak až dostudujeme, vyrazíme na naše parádní poslední studentské prázdniny dobrovolničit někam za teplem. Teď už díky stáži vím, že bychom mohly vyrazit například do Mexika. A taky už vím, že na dobrovolničení člověk nepotřebuje měsíce, ale že stačí týden, dva… a že i za tu dobu se toho dá spoustu stihnout a spousta získat.

To ale není předmětem tohoto článku, takže k věci: poslala mi tedy instagramový profil INEXu s tím, že po magistru vyrážíme! Nadšená projekty i celou vizí organizace jsem začala profil sledovat, abych zůstala v obraze. A dobře jsem udělala!

V prosinci minulého roku jsem se totiž porozhlížela po stáži, kterou bych doplnila nějaké dovednosti a zároveň jsem se už delší dobu snažila nasbírat zkušenosti v neziskovém sektoru. A osud tomu chtěl: na stories INEXu na mě vyskočil inzerát právě na PR stáž. Jelikož pracuju v marketingu a studuju mediální studia – stáž přesně podle mého gusta! 

Když jsem pak v pracovní náplni viděla sociální sítě, články, komunikace, dlouho jsem neváhala (což mi není moc podobné) a poslala CV a motivační dopis. Po vypracování úkolu a příjemném pohovoru s Markét (marketingovou manažerkou) a Markem (PR koordinátorem), mi přišla krásná zpráva: bereme tě! Slovo dalo slovo a první pracovní den v novém roce už jsem vyrážela do krásné vinohradské kanceláře. Co si budeme nalhávat, chodit do práce přes Náměstí Míru je prostě fajn! 
Moje INEXácká zkušenost začala. 🙂

Dobrovolník, dobrovolnice, dobrovolníci?

Svět dobrovolnictví pro mě byl nový, ale myslím, že jsem do něj pronikla celkem rychle. Vše mi krásně a trpělivě vysvětlovala Markét, které mě celou stáží vedla a prováděla. A teda, to je svět! Takových možností, co člověk s INEXem má. 

Na začátku stáže jsem se věnovala přípravě Průvodce dobrovolnictvím –  tedy spíše jeho aktualizaci. Jde o dokument, který dostane každý dobrovolník před tím, než vyrazí za dobrodružstvím. Pomůže mu s přípravou na cestu i na projekt samotný. Text bylo potřeba upravit, aktualizovat, zeditovat a také převést do trochu aktuálnějšího jazyka. Přidali jsme do něj také nějaké tipy navíc a vybrala jsem do něj nové fotky, které mají za úkol celého průvodce rozveselit. 

„Jak na sítě?“, to mi ukázala Markét

Jakmile jsme průvodce odevzdali grafikovi, přišla na řadu výživnější (časově i náročností) část stáže. Stál před námi obsáhlý a důležitý úkol – seznámit naše sledující na sociálních sítích s možnostmi, které jim INEX v rámci dobrovolnictví přináší. Kam mohou vyrazit, v rámci jakého projektu, na jak dlouho, co všechno tam mohou dělat, čemu se věnovat, co tím získat, na co se připravit a jak jim s tím vším pomůžeme. 

Daly jsme s Markét dohromady plán na následující skoro tři měsíce, podle kterého jsme následně sledujícím představovaly to nejdůležitější, k čemu jim INEX otevírá dveře. Musím přiznat, že to nebylo jen tak… plán byl opravdu nabitý a chtěly jsme toho sdělit tolik! Vždy jsme to ale s Markét zvládly. Jsem moc ráda, že ve mě vložila důvěru a nechala vytváření příspěvků i stories v podstatě pouze na mně. I když jsme samozřejmě výsledný content před publikováním konzultovaly spolu. I tak jsem ale měla spoustu prostoru k tomu, se kreativně vybít a přiučit se spoustě nových věcí. Markét mi ukázala skvělé tipy v Canvě, na co si mám při tvoření obsahu dávat pozor (ať už jde o rozložení textu nebo copywriterské záležitosti) a celou dobu mi byla mentorkou, na kterou jsem se vždy mohla obrátit. Někdy jsem si ani nestíhala tipy, které mi Markét dávala, zapisovat! 😀 Jsem ráda, že si mohu svou stáž připomínat výběry na Instagramu, kde je většina stories uložena, určitě se taky podívej (mrkni tady a tady) a někam vyraž!:)

Dostala jsem se také k editování a korektuře článků, to mě bavilo tak moc, že jsme se s Markét dohodly, že bych v tom mohla pokračovat i po oficiálním skončení mé stáže.

Děkuju!

Koukám, že jsem se nějak rozepsala – určitě vás tu nechci unudit nekonečným slohem! Jen jsem se snažila předat nadšení a zkušenosti, které jsem díky stáži získala.  
A chtěla bych tu taky poděkovat všem, které jsem během stáže poznala! 

Jsem moc ráda, že jsem se na stáž přihlásila. Nejen, že jsem se naučila spoustu super věcí (a zlepšila se v práci s textem, v grafice i v copywritingu), které se mi budou hodit v dalším kariérním životě, poznala milé a do dobré věci zapálené lidi, nahlédla pod pokličku neziskové organizace, ale hlavně strávila krásně naplněné tři měsíce.
Tak do toho pojď taky, protože to určitě stojí za to! 😊

Zaujala tě Jolany zkušenost? Pak se k nám přidej. Zrovna hledáme nového*ou stážitu*ku.