Kdy a kam ses vydala poprvé na workcamp? 
Poprvé jsem zavítala do uprchlického táboru v Lyss Grien, Švýcarsko někdy začátkem srpna 2016.

Kde jsi všude na workcampu byla?
Toto byl zatím můj první a také jediný workcamp, ale určitě chci v budoucnu podniknout další akci.

Proč ses rozhodla, že se staneš dobrovolnicí?
To, že chci být dobrovolnicí a pomáhat, jsem si uvědomila, až po návratu domů z Lyss Grien. Práce v uprchlickém táboře mi přinesla mnoho zážitků a nových přátel, ale především mě donutila přehodnotit své priority.

Jaký je tvůj nejlepší zážitek z workcampu?
Nejlepší zážitek, to je těžké. Asi poslední večer, kdy jsme se rozhodli uspořádat International dinner pro všechny z campu. Ten večer jsem také musela odjet, kvůli brzkému rannímu odletu zpátky do Česka. V ten moment, kdy se to rozkřiklo, že se chystám odjet, tak na mě děti naskákaly, přidali se i ostatní a společně začali křičet, ať se nevracím domů a zůstanu. Nejsem ten typ, který se nechá vyvést z rovnováhy, ale tehdy jsem byla naměkko jak vajíčko.

Bez jaké věci bys už na workcamp neodjela?
To zní jako bych tam něco postrádala, ale tak to nebylo. Vše potřebné jsem měla a opravdu mi nic nechybělo. Věc, bez které bych se ale asi neobešla, tak notebook. Během pobytu v Lyss Grien jsem si psala poznámky o své cestě a práci v táboře. Ráda bych toho časem nastřádala víc, z více akcí a vydala to jako knížku. No a pak také telefon/foťák. Bez pořádné dokumentace by to přeci nešlo 🙂

Co sis přivezla z workcampu?
Toho je široká škála. Kromě nových přátel, s kterými si píšeme a voláme dodnes. Inspiraci pro nové dětské hry. Mnohem lepší angličtina a nejen ta! Během pobytu v Lyss Grien mně kluci z Eritrei po nocích učili jejich jazyk – Tygrinya. A v neposlední řadě vnitřní jistotu, že dokážu i nemožné 🙂

Co bys vzkázala či doporučil/a workcampovým nováčkům?
Nehledejte výmluvy a důvody proč ne. Začněte přemýšlet nad tím, proč ano. Obavy zde nejsou na místě a jazyková bariéra? Žádná neexistuje, po jednom dni jste už rozmluvení a po 3 dnech? Úplně přepnete a myslíte jen anglicky (v mém případě). Takovou zkušenost, jakou vám dá workcamp, tu nikde jinde nenajdete.

Chceš zažít svůj vlastní příběh na workcampu? Tak si vyber z aktuální nabídky a vycestuj také!