Workcamp pořádá nevládní organizace Hnutí Brontosaurus Jeseníky, která je aktivní v odlehlém regionu Jeseníky a Rychleby. Brontosaurus se zaměřuje na životní prostředí a udržitelnost, zachovávají opuštěné památky s ohledem na tradiční metody a materiály. Jedním z hlavních projektů je opuštěná vesnice Zastávka v Rychlebech, kde se pěstují staré druhy ovocných stromů a experimentuje s přírodní architekturou. Cílem workcampu je pomoci s obnovou a vytvořením eko-vesnice s ohledem na tradiční metody a přírodní životní styl.

Bydlení v Hobitíně

Zaniklá vesnice Zastávka, část Uhelna v Rychlebech, asi 29 km od města Jeseník. Vesnice leží na kopci a je velmi izolovaná (poslední osadníci odešli před 70 lety po druhé světové válce). Do nejbližší vesnice Uhelná se dostanete pěšky ve vzdálenosti 2 km. Jde o lokalitu v přírodě, kde dříve stávala malá vesnice. Je zde krásná zvlněná krajina a staré ovocné stromy dochované v zahradách domů, které však už zmizely v hlubinách času. Na jednom z míst bývalého stavení jsme postavili přírodní domek zvaný Hobitín, v němž budeme bydlet. Na jiném místě stojí venkovní pec na chleba. Chováme zde i ovce, aby spásaly trávu a aby osada znovu ožila.

Práce bude rozdělena na 2 části. První část práce bude Folklorní kosení. Jde o místní prožitkově pracovní a kulturní festival s významem pro ochranu přírody, který se snaží obrátit pozornost místních lidí k lidovým tradicím, aby se na ně nezapomnělo, ale také k ochraně přírody. Účastníkům workcampu tak nabízíme příležitost poznat část místní komunity, kultury a krás tohoto kraje. Tato první část workcampu probíhá na jiném místě než ostatní části a hodí se na ně oblečení, které připomíná alespoň částečně Folklorní (bílá košile, klobouk, děvčata sukně). V další části budeme v zaniklé osadě sekat trávu, ať už sekačkou, nebo kosou, hrabat a sušit seno. Dále budeme stavět hráz – malý rybníček. V neposlední řadě se budeme starat o zahrádku a dělat různé další drobné udržovací práce. Během volných dní se můžeme podívat do města Jeseníku a do léčebných lázní. Navštívíme také místní rodiny, které se rozhodly žít zde na venkově trochu odlišným stylem života od měst, ačkoli někteří z nich ve městě nějaký čas pobývali.

Hledáme zejména dobrovolníky a dobrovolnice, kteří se zajímají o přírodu, nebojí se ruční práce a základních životních podmínek. Přihlášky posílejte do 31. května! Těšíme se na viděnou.