Náhodou jsem narazila na stránky INEX-SDA a vybrala si z mnoha možností dvoutýdenních výjezdů do zahraničí. Jelikož se jednalo o můj první workcamp, vybrala jsem si nepříliš exotickou destinaci, sousední Německo.

To jsem však ještě netušila, že zažiju tuto pro mnohé nezajímavou zemi v úplně jiném světle. Miluji středoevropskou přírodu, tudíž jsem si vybrala workcamp v malebném východoněmeckém městečku Marburg, zaměřený na ekologii, ochranu přírody a německý jazyk. Do karet mi hrál i fakt, že jsem jako malá mluvila německy, ale už dlouho jsem tímto krásným jazykem nemluvila. Odeslala jsem motivační dopis a hurá na workcamp do Německa!

Bydleli jsme v dřevěné chatě obklopené lesem, co víc si přát! Práce byla různorodá. Uklízeli jsme dům, sbírali dřevo v lese, hrabali trávu, ba dokonce i seškrabávali mech na střeše chaty! To vše jsme se učili dělat tak, abychom chránili a nepoškozovali přírodu a životní prostředí. Odpoledne nás čekaly 2 hodiny výuky němčiny, které se nesly ve velmi přátelském duchu, kde jsme si povídali a učili se o Německu a německé kultuře. Pokročilejší skupina měla možnost jet do skanzenu a staré římské osady. Ve volném čase jsme hráli hry, povídali si, procházeli se v lesích nebo hráli volejbal. O víkendu jsme navštívili města Wiesbaden a Frankfurt.

Vše, co jsem víše napsala, byl ale pouhý zlomek toho, co jsme zažili! Sešli jsme se opravdu úžasná parta. Seznámila jsem se s Mexičany, Francouzi, Italy, Srby, Rusy, Turky a jinými národnostmi, naučila jsem se tančit salsu a srbské tance, plula jsem na raftu v centru Marburgu, zjistila jsem, že slovo window není anglické, ale německé, ochutnala jsem jídlo ze všech koutů světa a mnoho dalšího! Když se na to zpětně dívám, už si ani tu práci nepamatuji, protože i během ní jsme si hlavně povídali jak o sobě, tak i o našich kulturách.

Co jsem si z workcampu odnesla já? Dlouho budu vzpomínat na večery u táboráku a vtipné situace při komunikaci v němčině. Našla jsem si mnoho nových přátel ze všech koutů světa, naučila jsem se být šetrnější k přírodě, zdokonalila jsem se v Němčině a vzrostla ve mně chuť objevovat Německo i dále. Na tento workcamp budu dlouho vzpomínat a budu se těšit na další výjezd i příští rok!

Chceš zažít svůj vlastní příběh na workcamp? Tak si vyber z naší aktuální nabídky a vycestuj také!