1. Kdy a kam ses vydala poprvé na workcamp?

První a zatím jediná zkušenost s INEX-SDA workcampy byl letošní workcamp v malém německém univerzitním městečku Marburg zaměřený na výuku němčiny jako mého druhého cizího jazyka. Že je Marburg univerzitní městečko, jsem věděla už dříve, ale že je to místo, kde bydleli bratři Grimmové, a tudíž město pohádek jako u nás například Jičín, jsem se dozvěděla až po příjezdu na workcamp. Jelikož byl camp zaměřený na práci v blízkém lesoparku, bydleli jsme jako dobrovolníci v Naturfreundehausu, což se dá přirovnat k základně ochránců přírody. Krásný dřevěný dům s úkrytem pro chráněnou rodinku plchů, ze kterých byli všichni velmi unešeni.

2. Kde jsi všude na workcampu byla?

Byla jsem zatím jen v Německu, ale už pomalu plánuji další workcamp, tentokrát bych se ráda podívala do severní Evropy.

3. Proč ses rozhodla, že se staneš dobrovolnicí?

O dobrovolnických campech jsem se poprvé dozvěděla od mých spolužáků, kteří buď plánovali účastnit se některého z dobrovolnických projektů nebo se už účastnili. Dobrovolnické campy mě oslovily svým nápadem, protože spojují cestování s nějakým cílem, ať už je to pro člověka poznat nové lidi, strávit nějaký čas smysluplnou činností a zároveň někomu pomoci, nebo chcete jako student levně cestovat. Workcampy jsou navíc poměrně otevřené, co se týče časového programu, a určitě se nestane, že se budete nudit nebo budete muset dělat práci, která vás nebaví. Je to ale samozřejmě workcamp a bez práce to nejde.

4. Jaký je tvůj nejlepší zážitek z workcampu?

Pokud nejlepší zážitek mohu rozšířit na nejlepší den, je to rozhodně den, kdy jsme navštívili německé město Kassel, které je známé svým parkem s kaskádami. Návštěvu parku jsme spojili s prohlídkou místní galerie zaměřené na nizozemské umělce. Poté jsme v centru města narazili na místní dočasnou výstavu v podobě velké konstrukce ze sloupů obalených knížkami. Užila jsem si i volnočasové aktivity jako jógu od koordinátorky z Jižní Koreje, která se józe aktivně věnuje, a večerní oheň s hudebním doprovodem, hraní různých her a cestování po Hesensku.

5. Bez jaké věci bys už na workcamp neodjela?

Neodjela bych bez teplého oblečení, jelikož změny teplot v oblasti, kde se camp konal, byly poměrně časté. Jinak je dobrý nápad vzít nějaké české sladkosti, aby i ostatní měli možnost ochutnat něco z České republiky a vy z ostatních zemí.

6. Co sis přivezla z workcampu?

Na workcampu jsem poznala mnoho lidí, se kterými jsem stále v kontaktu, což je za mě asi to nejdůležitější. Poté jsem si přivezla samozřejmě mnoho vzpomínek a zážitků. Seznámila jsem se během výuky němčiny se zajímavostmi ohledně německé kultury, ale také ohledně zemí, ze kterých pocházeli jiní dobrovolníci.

7. Co bys vzkázala či doporučila workcampovým nováčkům?

Že se nemusí ničeho bát, workcampu se může zúčastnit opravdu každý. Už po prvním workcampu jsem velmi nadšená a nelituji, že jsem se rozhodla zúčastnit něčeho takového.

Chceš zažít svůj vlastní příběh na workcampu? Tak si vyber z naší aktuální nabídky a vycestuj také!