Dne 24. února 2022 zaútočily ruské vojenské síly na Ukrajinu. Tento den se stal pro Ukrajince černým datem – většina obyvatel si rusko-ukrajinskou válku nedokázala představit ani ve svých nočních můrách. Města jako Bachmut, Bucha, Borodjanka, Irpin, Gostomel, Mariupol, Charkov, Cherson a další se stala dějištěm válečných zločinů a ničení. V mnoha částech země byla zničena civilní infrastruktura ukrajinských měst a vesnic.

Malá vesnice Moschun na okraji Kyjeva zastavila ruský útok na hlavní město – za vysokou cenu: na začátku ruské invaze na Ukrajinu pomohla Moschun vyhrát bitvu na obranu Kyjeva. Ve vesnici bylo zcela zničeno 85 budov. Střely udělaly na mnoha dvorech hluboké krátery, ploty byly prošpikovány kulkami. V kdysi malebném městečku nyní není jediný kout, který by nebyl poškozen. Po stažení ruských vojsk z Kyjevské oblasti se však vesnice Moschun začala vzpamatovávat.

Naši ukrajinští kolegové z neziskovky Alternative-V společně s místními úřady organizují mezinárodní workcamp na pomoc při obnově a rekonstrukci této vesnice.

Datum

16.-30. července 2023

Deadline přihlášení

20. června 2023

O čem je tento workcamp?

Skupina dobrovolníků a dobrovolnic bude rozdělena do 3-4 menších pracovních skupin, které se budou podílet na obnovovacích pracích na území obce. Průměrně se pracuje 4,5 až 5 hodin denně, vyjma víkendů. V naléhavých případech může být pracovní doba navýšena.

Mezi úkoly patří např:

  •      Oprava a obnova poškozených plotů,
  •      obnova autobusové zastávky poškozené střepinami a kulkami,
  •      vyplňování trhlin vzniklých po výbuchu granátu,
  •      natírání obrubníků v centru obce,
  •      další práce, které vzniknou během workcampu.

Jak to bude s ubytováním a jídlem?

Místem setkání všech dobrovolníků*ic je kancelář Alternative-V v Kyjevě. Odtud se se bude společně cestovat. Ubytován*a budeš v modulových domcích v Hostomelu, který se nachází asi 15 km od Moschunu. Doprava do vesnice a zpět bude zajištěna.

V domcích jsou pokoje a v každém z nich jsou palandy s veškerým vybavením pro 4 osoby. Dobrovolníci*ice se domluví na rozpisu služeb a snídaně si připravují sami. Obědy a večeře připravují místní kuchaři*ky. Očekávej, že se důkladně seznámíš s ukrajinskou kuchyní.

Kulturní program by měl být pestrý: Účast na workshopech, setkání s místní mládeží a svědky současné okupace. V Kyjevě se připravuje komplexní kulturní program.

Důležité informace o účasti

Na Ukrajině v současné době panují vojenské podmínky, což znamená, že dochází k bojovým akcím, raketovým a leteckým útokům. Vzdušný prostor je uzavřen. V Kyjevě a na dalších místech je v případě potřeby vyhlášen zákaz vycházení – a to i v krátkém čase. Odjezd a příjezd do země je možný pouze pozemní dopravou.

Všichni*všechny dobrovolníci*ice musí být připraveni*y na nepředvídatelné okolnosti, které mohou nastat (např. sirény, útoky, výpadky proudu nebo vody). Kyjev a jeho region jsou však většinou chráněny protivzdušnou obranou, takže útoky raket a dronů jsou ve většině případů odraženy. V případě náletu se všichni dobrovolníci*ice odeberou do bunkrů v blízkosti svých pracovišť a bydlišť.

Vzhledem k tomu, že účast na projektu na Ukrajině není v současné době z mnoha důvodů srovnatelná s našimi ostatními, „běžnými“ workcampy, se všemi vybranými účastníky*icemi proběhne online setkání, na kterém budou dobrovolníci*ice informováni o podmínkách a budou zodpovězeny případné dotazy.
První pondělí na workcampu proběhne instruktáž o krytech a bezpečnostních technikách a všichni dobrovolníci*ice se budou muset podepsat na instruktážní list. Každý zároveň bude muset předložit kopii svého cestovního pasu ke kontrole Státní bezpečnostní službou.

Registrace dobrovolníků a dobrovolnic

Kromě online registrace je třeba předložit motivační dopis, ve kterém vysvětlíš, proč se chceš tohoto projektu zúčastnit.
Uzávěrka přihlášek – 20. června 2023