Jak to vše začalo?

Bylo to koncem června, kdy mi skončilo zkouškové a já chtěla za každou cenu někam vyjet. Zkoušela jsem více organizací, ale nakonec se pro mě nejlepší volbou stala INEX-SDA! Úžasný přístup ze strany koordinátorů v Praze, kteří mi pomohli vše zařídit. Na mě tedy zbývalo jen vybrat si projekty, kterých bych se mohla zúčastnit, no, a pak vyčkávat. I přes malé překážky jsem se nakonec dostala na workcamp, který jsem chtěla nejvíce a to Summer holiday for asylum-seeking children 2. Takže když mi psala slečna z INEX, jestli jsem schopna odjet již za čtrnáct dní, neváhala jsem ani minutu a okamžitě jsem napsala ,,ANO!“

Nějaké to vyřizování…

K tomuto není moc co napsat. Respektive nebylo toho tolik k zajišťování. Pouze připojištění do zahraničí, které požaduje INEX, ale to já měla automaticky ke své kreditní kartě u KB. Jak se dopravit do Švýcarska? Hledala jsem vlaky, autobusy, ale nakonec jsem zvolila cestování vzdušnou čarou u společnosti Lufthansa přes Student Agency. Letenky mě přišly na 7.500,-. Nějaké ty penízky vyměnit s sebou a kreditku jsem měla radši v pohotovosti, kdyby se cokoli stalo. Jediné, co by se u mě dalo považovat za komplikaci, bylo to, že jsem do Belp měla přiletět v pátek večer a meeting s ostatními dobrovolníky byl až v sobotu odpoledne. Ale jak už jsem psala, spolupráce koordinátorů v ČR byla úžasná a dokázali mi sehnat dobrovolnici z Bernu, u které jsem tu jednu noc mohla přespat.

Očekávání 

Popravdě řečeno, dodnes si nejsem jistá, co jsem si od tohoto workcampu slibovala. Nemohu říct, že bych měla nějakou určitou představu… Zkrátka jsem věděla, že chci jet pomáhat, a to mi v tu danou chvíli stačilo. Nicméně, v campu jsem našla nové přátelé a to nejen mezi mými „kolegy“, ať už to byli místní koordinátoři z SCI nebo další dobrovolníci z jiných zemí, ale především mezi lidmi z táboru. S některými z nich jsem neustále v kontaktu pomocí Facebooku, Whatsappu nebo klasicky přes SMS. S naším dobrovolnickým týmem jsme si dokonce založili skupinu na Facebooku a už plánujeme další projekt na příští rok! Mám v plánu se vrátit do táboru v prosinci, ale to opravdu jen v rámci týdenního tripu, pozdravit děti a dovést nějaké dárečky na Vánoce 🙂

Závěr

Lidé mohou být z různých zemí, mít odlišnou kulturu a tradice, či vyznávat jiné náboženství, ale v závěru stejně přijdete na to, že jsme v jádru všichni stejní. Nemáte ani tušení, jak moc se mi stýská po lidech z táboru. Ale jak jsem napsala, mám v plánu se tam vrátit. INEX-SDA jsem za tuto zkušenost velmi vděčná, dalo mi to hodně a věřím, že mě to posunulo zase někam dál. Když už říkám dál, tak to myslím doslovně. Takže se můžete spolehnout, že zase napíši článek o nějakém tom workcampu, ale tentokrát už z Afriky!

Jana Petrů v Olomouci studuje posledním, tedy třetím rokem, obor záchranář na VOŠz. Už nějaký ten pátek dělá CrossFit, chodí běhat a ráda tráví čas na stěně nebo v horách. Pracuje pro Český červený kříž v Olomouci zhruba šestým rokem a ráda přijímá výzvy. Takže když už se do něčeho pustí, tak naplno. Jednoho dne by ráda pracovala pro Lékaře bez hranic.

Chceš zažít svůj vlastní příběh na workcampu? Tak si vyber z naší aktuální nabídky a vycestuj také!