Už jste s INEX-SDA absolvovala několik workcampů. Čím vás právě tyto workcampy zaujaly?

Už jsem byla ve Walesu a Švýcarsku, poté v Rusku a Albánii. První workcamp jsem si vybrala, protože jsem si chtěla procvičit angličtinu a podívat se do Anglie. Druhý workcamp hlavně kvůli nádherné přírodě, které Švýcarsko nabízí, a všechny ostatní workcampy směřuji svým výběrem do míst, kde je nenarušená příroda a kde jsem předtím nebyla.

Co vás baví na dobrovolničení?

Setkání se zajímavými lidmi, poznání místní kultury a návštěva míst, kam bych se jinak nepodívala.

Jaký workcamp byl váš největší dobrovolnický zážitek?

Workcamp v Rusku na Altaji, myli jsme se v řece, vařili na ohni a protože jsme se pohybovali v místech, kde místní šamané rozhodují o mnoha každodenních věcech, i tato zkušenost je velice zajímavá.

Mluvíte někdy o svých dobrovolnických zkušenostech i s vašimi studenty?

Pokaždé, když se vrátím. Učím studenty předmět Cestovní ruch a přímo se nabízí, abych s nimi své zkušenosti sdílela. Dále pracuji jako koordinátor Erasmus + ve škole a žákům nabízím další možnosti, které tento program nabízí (EVS, GLEN atd.)

Jak se vám spolupracuje s dobrovolníky, kteří pochází většinou z řad studentů?

Výborně, jsem na studenty zvyklá, myslím, že dochází k oboustrannému obohacení. Něco se mohou naučit ode mne a spoustu věcí se učím já od nich.

Čím vás dobrovolnictví obohatilo?

Úplně změnilo mé vnímání světa, můj život má další rozměr, prázdniny si užívám a jsou zdrojem zajímavých zážitků. Připadá mi, že můj život je komplexnější a těším se po prázdninách na studenty. Tyto zkušenosti beru jako prevenci před syndromem vyhoření.

Plánujete dobrovolničit i nadále?

Určitě, už mám v plánu další zajímavá místa.

V čem vidíte přínos dobrovolnictví?

Učení se toleranci, obohacení stereotypního způsobu života, snadnému cestování, vyzkoušení si práce, ke které bych se jinak nedostala.

Jitka Pultarová (45) je učitelkou angličtiny na střední škole v Hradci Králové. Přes INEX-SDA už vyjela na čtyři workcampy, letos to byla Albánie.

Chceš zažít svůj vlastní příběh na workcampu? Tak s vyber z naší aktuální nabídky a vycestuj také!