Za poslední 3 roky jste už byla celkem na pěti workcampech. Co Vás na workcampech tolik baví?
Neřekla bych, že tolik baví, ale je to prostě něco jiného. Poznání nových lidí i míst, možnost vyzkoušet si různé práce, možnost komunikovat v reálných situacích a v neposlední řadě udělat něco, co má význam a smysl.

Co Vás přivedlo k účasti na svém úplně prvnímu workcampu?
Hlavní impulsy byly dva. Velkou roli v mém rozhodnutí přihlásit se na workcamp hrála moje osobní zkušenost z Anglie, kde jsem v době jazykového kurzu žila v hostitelské rodině, která mě pozvala zúčastnit se s nimi charitativní akce místní komunity. Akce byla velmi zdařilá a hodně na mě zapůsobila. Dalším zdrojem inspirace byl rozhovor v rádiu, který jsem „na půl ucha“ poslouchala – český manažer hovořil o tom, jak strávil 3 týdny v Nepálu, kde pomáhal s opravou školy, co mu to dalo, jak ho to obohatilo i s čím se musel potýkat. Jeho povídání bylo velmi zajímavé a dalo mi popud zkusit to taky. Přesto trvalo téměř 2 roky, než jsem se nakonec odhodlala na workcamp přihlásit.

Na který z těch 5 workcampů vzpomínáte nejradši a proč?
Každý workcamp byl jiný. Jak místem konání, tak i svým obsahem a týmem, který se sejde. V čerstvé paměti mám samozřejmě ten poslední v Jasné Poljaně, který byl pro mne, učitelku ruského jazyka a literatury, nevšední tím, že mi umožnil nahlédnout hodně zblízka do světa spisovatele L. N.Tolstého. Ráda vzpomínám i na Park Lavino v Itálii, který mi připadal jako kousek ráje na zemi.

Podle čeho jste si své workcampy vybrala?
Podle země konání, obsahu a místa. Pokud jde o zemi – první workcamp jsem volila v Anglii, kde jsem byla předtím již mnohokrát – takže jsem „nejela do nového“. I v Itálii a Rusku jsem také byla předtím, než jsem tam jela jako dobrovolnice. Vybírám hlavně země, kam se mohu dopravit po souši a jet vlakem nebo autobusem (mám strach z létání a myslím také na životní prostředí) a pak se soustředím na obsah akce. Letos jsem udělala výjimku a do Ruska letěla letadlem.

Na workcampy jezdí i Váš syn, inspirovala jste ho k tomu Vy?
Částečně asi ano. Pokud vím, během studia na VŠ měl několik spolužáků, kteří vyjeli jako dobrovolníci. Ti a jejich zkušenosti asi sehráli v jeho rozhodování také důležitou roli.

Jste učitelka, takže se s mladými lidmi potkáváte během školního roku neustále. Někteří pedagogové si od mládeže chtějí aspoň o prázdninách odpočinout. Vy ne?
Věková skupina, se kterou pracuji ve škole je přece jen jiná, než ta, kterou potkávám na workcampech – moji studenti jsou většinou o trochu mladší. Na workcampech, kde jsem byla, byli i dospěláci mého věku – nejezdí pouze mladí lidé. A hlavně – já na workcamp nejedu jako učitelka, moje role je zcela jiná. Já tam nejedu organizovat, kontrolovat, vést, učit,…

Mluvíte o svých dobrovolnických zkušenostech i s Vašimi studenty? Jak reagují?
Ano, nejen mluvím, dělám i prezentace a diskutujeme. Téma dobrovolnictví je i v učebnicích, které používáme, takže mám čím doplnit informaci z učebnice. Je to pak osobnější a snad i zajímavější. A jak reagují moji studenti – většinou dost překvapeně, asi by do mě neřekli, že jsem schopná spát na zemi, uklízet WC a koupelny, sbírat odpadky,… . O to víc je to pro ně inspirativnější – když se chce, tak to jde.

Plánujete dobrovolničit i nadále? (Třeba ještě jeden workcamp o vánočních prázdninách?)
V dobrovolnictví bych určitě chtěla pokračovat.

Čím Vás dobrovolnictví obohatilo a v čem vidíte jeho přínos?
Poznání nových lidí a navázání nových kontaktů a přátelství, poznání nevšedních míst, možnost vyzkoušet si různé práce (já osobně jsem si vyzkoušela práci prodavačky, uklízečky, pokojské, servírky, lesní dělnice, ….). Dále také možnost komunikovat v reálných situacích, poučit se z práce vedoucích workcampu při práci s různorodou skupinou lidí, být v jiné roli, než jsem v běžném životě a v neposlední řadě udělat něco, co má význam a smysl. Vím, že nemůžu změnit celý svět, ale snažím se pomoci tam, kde můžu a na co stačím.

Zlatka Zbořilová (48) je učitelkou anglického a ruského jazyka. Mezi její oblíbené volnočasové aktivity patří čtení, cestování, jízda na kole, plavání, lyžování a zahradničení.

Chceš zažít svůj vlastní příběh na workcampu? Tak si vyber z naší aktuální nabídky a vycestuj také!