S pojmem workcamp jsem se poprvé setkala loni v létě. Měla jsem čerstvě po maturitě i přijímačkách na vysokou a hledala něco, co bych mohla dělat o prázdninách, abych se doma nezbláznila. Nějak se mi podařilo na internetu proklikat až na INEX a rozzářily se mi oči. Že bych opravdu mohla cestovat, mít zdarma ubytování a ještě k tomu pomoci tam, kde je potřeba? Upíši vám duši, to co nevím, že na mě čeká doma… cokoliv, ale jedu.

Jelikož jsem se přihlásila bez velkého rozmýšlení, zprvu jsem si ani neuvědomila, že to je poprvé, co někam jedu úplně sama. Teď je chvíle, abych zmínila, že jsem strašná stydlivka a ačkoliv se to možná ostatním tolik nezdá, ze sociálních interakcí mi běhá mráz po zádech. Nakonec jakékoliv obavy byly samozřejmě zbytečné a na čas strávený s lidmi opravováním pevnosti ve Francii vzpomínám s úsměvem od ucha k uchu.

Rok 2021 je pro mě plný osobních výzev, rozhodla jsem se, že začnu chodit do posilovny, zvládnu šílenou zkoušku z římského práva, naučím se nosit sukně a budu víc sociální. Proto když za mnou přišla nadšená kolegyně a řekla mi o možnosti stát se tenhle rok vedoucí českého workcampu a svůj zážitek zdokumentovat, řekla jsem jí, že do toho musím jít. Přihlásila jsem se na vzdělávací cyklus pro vedoucí, vyplnila potřebné dokumenty a pak nastala asi nejtěžší část – vybrat workcamp. 

Důležité bylo si na začátek stanovit, kdy bych mohla někam jet. Již tím bylo několik campů vyškrtnuto. Pak jsem si zhruba vytyčila, čeho by se měla pomoc týkat. Jak jsem dříve naznačila, loni v létě jsem jela opravovat starou pevnost ve Francii a rehabilitace památek se mi zalíbila natolik, že jsem ani tentokrát neodolala. Nebudu lhát, jednou z mých podmínek výběru bylo, abych nesekala trávu a neplela záhony. Chápu, že je to práce potřebná, ale na naší zahradě je toho až až a věřím, že spousta entuziastických lidí to ráda udělá místo mě.

Nakonec se z kombinace všech mých požadavků a volných míst sesumíroval seznam možných workcampů, ze kterých už stačilo vybrat, ten ideální. V mém případě se jím stal Farmstudio – Art, History And Nature, který zahrnuje kulturu, umění, zednictví, a teda i trochu toho zahradničení, kterému mi asi není souzeno se vyhnout.

Čím se vlastně liší pozice vedoucího a ostatních účastníků workcampu? Na tuto otázku jsem dostala odpověď na školení pro budoucí vedoucí v Nymburku, kterého jsem se účastnila v červnu. Leader je jistým zprostředkovatelem komunikace mezi ostatními stranami působících během projektu (tedy dobrovolníci, INEX, místní organizátor a komunita nebo média). Na školení nám vysvětlili, co jednání s těmito stranami obnáší, a dali nám různé tipy na řešení všemožných situací, které by mohly nastat. Velmi mi školení pomohlo pochopit roli a povinnosti vedoucího, ale hlavně jsem díky tomu získala jistotu, že jsem na tuto pozici připravena a i při vzniku nesnází se není vlastně čeho obávat, protože vše má nějaké řešení. 

Osobně se těším na “plánování” celého průběhu a programu workcampu, protože organizování je něco, co mi sice přijde vyčerpávající, ale když pak člověk vidí, že se akce vydařila, je to veliká odměna. Obavy mi stále částečně dělá realizace společenských aktivit a stmelování skupiny dobrovolníků. Jsem nervózní, jelikož chci udělat dobrý dojem a zároveň chci, aby si to všichni užili. Naštěstí na nic z toho nejsem sama a mám skvělé spoluvedoucí, na které vím, že se mohu spolehnout.

Myslím si, že i pokud se nepokládáš za sociálního motýlka a máš strach někam vyrazit sám/a, workcamp je skvělou příležitostí to překonat. Osobně můžu dosvědčit, že se tě nějaký nadšený extrovert ujme. A co se týče výběru programu, na který se vydáš, je mnohem jednodušší si nejprve stanovit pár základních bodů jako kam, kdy a zaměření. Ale věřím, že spontánně vybrat první workcamp, který na tebe vyskočí, může mít také něco do sebe.

Prozatím se s tebou rozloučím. Ještě mám spoustu práce s přípravou infopacku pro dobrovolníky a plánováním dopravy na místo projektu. 🙂 Když se budeš chtít dozvědět víc o mé cestě vedení workcampu, sleduj Instagram a Facebook stories INEXu, kde mě najdeš pod hashtagem #LídaWorkcampuje.
Ode dneška budeš nacházet je ve stories moje představení a už v sobotu tě budu celou zkušeností provádět sama.

Donor