Slza mi ukápla nad myšlenkou, že ten čas se už nikdy nevrátí. I když se někdy do Ugandy vrátím, už nikdy neprožiji to stejné, jako když jsem poprvé vkročila na půdu subsaharské Afriky. Rok uběhl pomaleji, než bych si kdy dokázala představit. Skočila jsem do rozjetého semestru – ze školy jsem odcházela s tím, že se budu raději učit doma nebo psát seminární práce, ale brečela jsem do polštáře a hořekovala, jak mi Uganda chybí a že je mi tady zima. Ten známý, prvopočáteční pocit, že nepatřím nikam a nikdy patřit nebudu, jsem ale musela docela rychle poslat pryč. Vlastně to bylo spíš sebeuvědomění, že jsem do toho uspěchaného západního světa ani patřit nechtěla. Ještě dobrého půl roku po příjezdu, jsem vždy 19. dne v měsíci truchlila, pouštěla si Ugandskou hudbu a vzpomínala na dramatický odjezd.

Celý rok jsem přemýšlela nad tím, co mi několik měsíců na tak odlišném kontinentu dalo a vzalo a zdali mě toto dobrodružství nějakým způsobem změnilo. Přemýšlela jsem nad různými věcmi. Jak můžu k zemi, odkud pocházím, cítit takové odosobnění? Co vede mladé cestovatele stát se nomády a cizinci ve vlastní zemi?

Každý den jsem nucena si časově rozplánovat, musím používat všechny možné technologie a musím se překonávat, abych neutrácela peníze za zbytečnosti. Abych dokázala žít s málem. V Bibli je napsáno, že Bůh ví, co potřebujeme a že nemáme mít starost o sebe nebo svůj život. Bůh se o nás stará a není možné, abychom měli nedostatku. V Ugandě jsem mu byla denně tak blízko a spolu s lidmi okolo jsem na něm byla skutečně závislá. Naučit se nepotřebovat skoro nic je výzva, kterou si od příjezdu snažím stále připomínat.

Autorka: Vendula Brtnická, účastnice GLENu (v organizaci Somero Uganda spolupracovala na grassroot projektu zaměřeném na vzdělávání dívek ze sociálně znevýhodněného prostředí)

Co je to GLEN?
Global Education Network of Young Europeans. Jedná se o roční cyklus globálního vzdělávání, jehož součástí je tříměsíční stáž v neziskové organizaci v zemi globálního Jihu. Smyslem programu je umožnit mladým lidem získat vhled do globálního rozvojového vzdělávání v kombinaci s přímou zkušeností s prací v Africe nebo Asii. Více o projektu zde