Od září roku 2023 dobrovolničím ve Španělské Almérii v denním centru pro seniory a lidi s Alzheimerem. Projekt Evropského sboru solidarity mi nabídl možnost si zkusit práci se seniory v naprosto novém prostředí a s cizím jazykem. V sociálních službách jsem se pohybovala už před zapojením do projektu, tato zkušenost mě ale i tak obohacuje v několika směrech – učím se cizí jazyk, poznávám novou kulturu a nové lidi. Od prvního dne, co jsem do centra vstoupila, uplynulo už několik měsíců a za tu dobu jsem si zkusila řadu věcí. S klienty v centru máme různé aktivity – fyzioterapeutická cvičení, hry, tvoření, ranní rozcvičku, aktivity v rámci tzv. ergoterapie a spoustu dalšího. Mezi mé oblíbené činnosti patří hraní domina se třemi klienty z mého centra. I když se to může zdát jako maličkost, velmi mě to s klienty sblížilo. Díky této hodině mám možnost se s nimi pobavit (nebo se spíš o to pokusit) více a vždy se u hraní zasmějeme, i když ne vždy rozumím. Klienti vědí, že nejsem ze Španělska, a často se mi snaží pomoci s mojí španělštinou. Učí mě slovíčka, mluví na mě pomalu, a když něco potřebuji nebo se cítím lehce zmateně, vždy mi nabídnou svojí pomoc. Já pomáhám jim, když potřebují někam dojít, něco podat, při obědech, snídaních či odjezdech, oni mně zase když zrovna něčemu nerozumím. Skvěle se tedy doplňujeme. 

Práce v centru je někdy rutinní, což mi pomáhá si dobře na režim zvyknout. Nicméně jsou dny, které dění v centru oživí. To byl například Halloween, který se ve Španělsku pro mě až překvapivě hodně prožívá. Někteří klienti přišli v tento den v kostýmu, pro všechny ostatní tu ale byla možnost se vyfotit s našimi vyrobenými dekoracemi. 

I když jsou i zde některé dny těžší, vím už teď, že budu vždy vzpomínat na dny s mými dědečky a babičky v centru. 

Zuzka z projektu odjela během Vánoc v roce 2023. V rámci Evropského sboru solidarity ale zůstává aktivní i nadále. Nyní je mentorkou pro dobrovolnici Floru a Mariu, které od února 2024 působí v kanceláři INEXu. O jejich zkušenostech si můžeš přečíst zde: Flora, Maria

Chceš nahlédnout do Zuzčina projektu? Podívej se na sociální média její hostitelské organizace:

Instagram Federación Almeriense de Asociaciones de Personas con Discapacidad (FAAM)

Facebook Federación Almeriense de Asociaciones de Personas con Discapacidad (FAAM)

“Funded by the European Union. Views and opinions expressed are however those of the author(s) only and do not necessarily reflect those of the European Union or Agencia Nacional Española para la Juventud (INJUVE). Neither the European Union nor the granting authority can be held responsible for them.”