Chceš zvýšit jejich šance na to, aby opravdu vyjeli? Staň se doprovázející osobou a vyjeď s nimi!

V současnosti bojujeme s nedostatkem doprovázejících osob, které by byly ochotné vyjet s lidmi s omezenými příležitostmi a podpořit je tak v jejich aktivitě.

Nejčastějším typem dobrovolnického výjezdu je workcamp. 1 až 3 týdny dlouhý projekt, kde spolu pracuje, tráví volný čas, poznává okolí a místní obyvatele mezinárodní dobrovolnická skupina. Obvykle se pracuje 6 hodin denně, 5 dní v týdnu  lze si vybrat ze 30 různých zaměření – stavební nebo renovační práce, sociální témata, projekty v přírodě a na ekofarmách nebo kulturní workcampy. A právě na workcamp můžeš jako doprovázející osoba vyjet.

Práce většinou nepředpokládá zvláštní kvalifikaci nebo předchozí zkušenosti a je neplacená. Důležitá je především motivace. Hodila by se ti taková zkušenost jako praxe ke studiu? O vykonané praxi ti můžeme vystavit potvrzení!

Kde? Nejčastěji ve Španělsku, Itálii, Francii, Rakousku, Finsku nebo Velké Británii. Výběr země a konkrétního workcampu je na dobrovolníkovi/dobrovolnici, možnostech hostujících organizací a v ideálním případě také preferencí doprovázející osoby.

Kdy? V období letních prázdnin.

S kým? S těmi, kteří potřebují podporu v alespoň jedné z následujících oblastí –  cesta na projekt a z projektu, překlady z/do angličtiny, vysvětlení zadaného úkolu, integrace a socializace v mezinárodní skupině.

Jakou potřebuju kvalifikaci? Ochotu někoho podpořit a přispět tak k budování inkluzivní společnosti. Studium či zájem o sociální práci a přidružených oborů je plus, není však nezbytné.

Proč? Věříme, že tato zkušenost je přínosem pro obě strany – už jen na základě pozitivních zpětných vazeb, které dostáváme od doprovázejících osob i dobrovolníků a dobrovolnic samotných.

A pokud je ti mezi 18 až 30 lety, můžeš navíc mít z Evropské komise proplacenou cestu a sjednané pojištění. Jídlo a ubytování je na tomto typu projektu vždy zdarma.

Příběhy těch, kteří s námi vyjeli (s doprovodem či bez) si pro lepší představu o tom, co by tvoje úloha obnášela, můžeš přečíst na našem blogu dobrovolníků.

V případě zájmu mě kontaktuj na dominika.prikrylova@inexsda.cz.