Krátkodobé mezinárodní projekty – workcampy, zůstávají dlouhodobě nejoblíbenějším typem dobrovolnických projektů, které INEX – Sdružení dobrovolných aktivit nabízí. Během až třítýdenních projektů se mladí lidé z různých zemí světa společně zapojí do veřejně prospěšných projektů rozmanitého zaměření. Smyslem workcampů je také seznámení se s místní kulturou i kulturami ostatních dobrovolníků a dobrovolnic, získávání nových zkušeností, schopností a dovedností, navazování přátelství i procvičení cizích jazyků. V nabídce se pravidelně objevují i projekty vhodné pro rodiny s dětmi, seniory či lidi omezenými možnostmi.

V roce 2019 jsme na workcampy do zahraničí vyslali 438 dobrovolnic a dobrovolníků z České republiky. Už tradičně obsadili první tři příčky oblíbenosti  workcampy ve Francii, Německu a Španělsku. Mimo Evropu v rámci Cyklu globálního dobrovolnictví zaměřeného na dobrovolnictví v zemích globálního Jihu odjelo nejvíce našich dobrovolníků a dobrovolnic do Mexika, Keni a Indie. Celkem se naši dobrovolníci zúčastnili projektů v 60 zemích světa.

Sezona 2020 bude mít speciální lesk. Bude to právě 100 let od toho, kdy ve francouzském městě Verdun proběhl vůbec první workcamp. V roce 1920 uspořádal švýcarský inženýr a pacifista Pierre Ceresole první mezinárodní dobrovolnický projekt. Došla mu trpělivost s mírovými aktivisty té doby, kteří mluvili o tom, že je potřeba s válkou zničenou Evropou něco dělat, ale neměli se k činům. Švýcar založil organizaci Service Civil International (SCI) s důrazem na konstrukční práce v konfliktech poškozených částech Evropy a položil tak základ iniciativě workcampů.

Dnes se workcampy rozrostly nejen do více než 70 zemí světa, ale také do nejrůznějších oblastí. Mají environmentální nebo sociální zaměření, můžete vyjet na workcamp učit angličtinu, připravovat festival a mnoho dalšího.

Ideální oslavou stoletého výročí je právě účast na workcampu. Už teď se v databázi nachází celá řada workcampů. Kompletní však bude 9. března 2020. Její spuštění navazuje na setkání partnerských organizací sdružující se v síti Alliance. Společně s našimi zahraničními partnerskými organizacemi se ohlédneme za sezónou 2019 a naplánujeme workcampovou sezónu další. Díky každoročnímu setkání s našimi partnery zajišťujeme kvalitu nabízených workcampů i jejich smysluplnost.

Na většinu workcampů se tak můžeš hlásit od 9. března 2020. Pokud jsi nedočkavec, podívej se, co nabízíme už teď. Jestli chceš, abychom tě  pravidelně informovali o připravovaných infosetkáních, infostreamu a hlavně ti připomněli, až se bude blížit termín spuštění databáze, přihlas se k této facebookové události nebo vyplň kratičký dotazník a informace ti budou chodit na email.