Proč na den?

INEX se tradičně zaměřuje hlavně na workcampy, tedy 1-3 týdny dlouhé letní dobrovolnické pobyty v ČR i zahraničí. To funguje vskutku parádně. Chceme ale, aby dobrovolníci*ice měli příležitost zapojit se i mimo workcampovou sezónu. Pro většinu lidí, jakkoliv silná je jejich motivace pokračovat s dobrovolnictvím i po létě, je ale náročné vyčlenit si na dobrovolničení dva týdny volna. Proto na den.

O čem to bude?

Bude to v podstatě takový jednodenní workcamp. Za den toho sice nestihneme udělat a zažít tolik co za dva týdny. Pro některé naše místní partnery může být velkou pomocí i jednorázová návštěva dobrovolníků*ic. Budeme se snažit nabídnout pestrost lokalit a dobrovolnických činností, kterými se budeš moci zapojit. Kromě stávajících místních partnerských organizací, se kterými už workcampy pořádáme, oslovíme i organizace na nových lokalitách. Na akci pak budeme nejen pracovat, ale také se seznámíme – mezi sebou navzájem, s lokalitou a s činností partnerské organizace. Také se pobavíme o dobrovolnictví, o tom, co v INEXu děláme a co s námi můžeš zažít. Konkrétní program bude pak bude pro každou akci trochu jiný v závislosti na lokalitě, typu práce a zaměření partnerské organizace.

Jak se můžeš zapojit?

Účastí – bez účastníků*ic toho samozřejmě moc neuděláme. Přijel*a jsi z workcampu, ale chceš dobrovolničit dál? Rád*a dobrovolničíš, ale nemáš čas na dlouhodobější projekty? Zajímá tě, o čem je dobrovolnictví s INEXem? Chceš si zkusit, jestli je dobrovolnictví něco pro tebe? Chceš poznat až dvacítku dalších dobrovolníků*ic? To všechno jsou skvělé příklady důvodů, proč může být účast na Dobrovolnictví na den dobrý nápad. 

Organizováním – dobrá organizace je klíčem k úspěšné akci. Máš nápad na celodenní dobrovolnickou aktivitu, kterou bys rád*a zorganizoval*a? Chceš si rozšířit své zkušenosti s organizováním akcí? Chceš si vyzkoušet být “campleaderem*kou na den” před tím, než budeš leaderem*kou na delším workcampu? Prošel*la jsi INEXím školením pro campleadery*ky, ale ještě ses nedostala k vedení? Pokud máš alespoň jedno “ano”, organizace jednodenní dobrovolnické akce může být rozhodně něco pro tebe. A neboj, nebudeš na to sám*sama 🙂

Doporučením – v projektu bychom rádi dali slovo i tobě a pozvali tě rozvíjet koncept dobrovolnictví na den. Pokud máš tip, kde by uvítali dobrovolníky*ice na den, dej nám vědět. Čím víc nápadů, tím líp a tím větší šance, že se nám podaří nasměrovat dobrovolnickou pomoc tam, kde bude mít opravdu smysl.

Kdy to proběhne?

Akce proběhnou na podzim během října a listopadu. O jednotlivých akcích budeme průběžně informovat na webu a na našich sociálních sítích. Stay tuned.

Co můžeš udělat teď? 

Pokud tě zaujala možnost zapojit se jako účastník*ice, nebo organizátor*ka, pokud máš tip, kam bychom mohli vyjet, nebo pokud prostě jen chceš vědět o všem, co je v rámci Dobrovolnictví na den nové, dej nám vědět vyplněním stručného formuláře. Slibujeme, že ti pak žádné důležité info neunikne 🙂