O nadcházející akci

V listopadu se chystáme na třetí letošní Dobrovolnictví na den. Znovu budeme ve spolupráci s Centrem pro všechny asistovat lidem se znevýhodněním, tentokrát na výletě do Brna. Kromě toho, že pomůžeš dobré věci, získáš nevšední zkušenost, potkáš zajímavé lidi a také si užiješ výlet na Špilberk a do VIVA! věděckého centra.
Spolu s dalšími asi 10 účastníky*cemi budeš doprovázet lidi se znevýhodněním (dospělé i děti) na výletě a asistovat jim. Může se jednat o znevýhodnění mentální nebo fyzické. Cílem je, abychom klientům*kám a pracovníkům*cím Centra pro všechny pomohli si užít návštěvu těchto zajímavých míst v Brně. Vstupy budeš mít uhrazené. K asistenci nepotřebuješ žádné kvalifikace nebo zkušenosti. Po celou dobu budou k dispozici odborní pracovníci*ice Centra pro všechny, kteří ti vysvětlí vše, co bude potřeba.

Informace k akci:
Kdy? Sobota 25. listopadu
Kde? Brno

Důležité:
Přihlašování je otevřeno pro všechny nadšené dobrovolníky*ice starší 18-ti let.
Uzavírka přihlášek je 31.10.2023
👉bit.ly/3ZUUt1v

Cesta do/z Brna:
Vyjíždět se bude z Prahy, sraz na nádraží bude v 7:45
Můžeš se ale připojit v Kolíně, Pardubicích a České Třebové a nebo přímo v Brně..
Na všem se domluvíš s vedoucím akce.
Náklady na veřejnou dopravu nebudeš hradit, koupíme skupinovou jízdenku. V případě, že se budeš připojovat po cestě, domluvíme se spolu předem.
Akce končí kolem 22:00 príjezdem do Prahy (podle energie, nálady, atd.). Tak jako ráno, i večer se můžeš odpojit i dřív.

Co potřebuješ s sebou?
Pohodlné oblečení, trpělivost a chuť si trochu povídat. 🙂
Oběd bude zajištěn v restauraci, ale doporučujeme si vzít svačinu a pití.

Registrace 👉bit.ly/3ZUUt1v

Pro rezervaci místa na dobrovolnické akci, prosím, uhraď účastnický poplatek 250 Kč na INEXí účet 2100114178/2010, do poznámky uveď “Dobro na den_tvoje příjmení”. Po zaslání poplatku budeš mít rezervované místo a pomůže nám částečně zaplatit tvou cestu, oběd a vstupy.
Pro jakékoliv dotazy neváhej napsat na vzdelavani@inexsda.cz


Jak jsme se k dobrovolnictví na den dostali?

S nápadem pořádat dobrovolnické akce na den přišla jedna projektová skupina, která vznikla v rámci Dobrovolnického klubu INEX-SDA. Říkali si Na Den a v letech 2014-2018 udělali několik povedených jednodenních akcí.

Projekt Na Den dnes už aktivní není. V INEXu jsme se ale po téměř pěti letech rozhodli tento koncept oprášit. Dobrovolnictvím na den chceme reagovat hlavně na to, že hodně lidí má zájem dobrovolničit, avšak nemají čas vyjet na několikatýdenní workcamp. Také nám to přijde, jako fajn možnost pro ty, co na workcampu už byli a chtějí něco podniknout i po létě, nebo se prostě jen chtějí zase potkat s INEXem. Zároveň i jednodenní akce můžou pomoct našim místním partnerům, kteří často ocení výpomoc i mimo letních workcampů. V poslední řadě to i nabízí super možnost lidem, kteří o dobrovolnictví mají zájem vyzkoušet si jaké to je a zažít takovou dobro „ochutnávku“. 🙂

Zatím máme za sebou tři akce. V listopadu 2022 a červnu 2023 jsme se vydali do pražských Kunratic ve spolupráci se spolkem Zygón. Sešlo se nás jedenáct a spolu jsme si vyzkoušeli ekozemědělsví na komunitním poli. Tradičním způsobem jsme vykopali a posklízeli několik koleček brambor a také třeba sbírali bylinky. Zygón nám připravil skvělý veganský oběd a nechybělo ani kafe a koláčky. Po obědě asi na pět minut sprchlo a tak jsme si mohli vyfotit duhu jak z učebnice 🙂
Tento rok jsme se poprvé na Dobrovolnictví na den spojili s Centrem pro všechny, které se zaměřuje na poskytování integračních volnočasových aktivit pro znevýhodněné. Centrum sídlí v Nymburku, odkud v rámci tzv. integračních dní podnikají výlety po ČR.
V březnu 2023 jsme společně vyrazili na Sladký výlet do Tábora, kde devět dobrovolníků a dobrovolnic doprovodilo skupinku znevýhodněných lidí a jejich asistentů*ek do Muzea čokolády a marcipánu. V muzeu jsme si užili tvorbu marcipánových postaviček, které jsme si odnesli jako vzpomínku. Po prohlídce Muzea čokolády jsme se přesunuli do místní restaurace na výbornou svíčkovou. Po obědě jsme si vyčistili hlavy venku při hrách a závěr dne jsme strávili u kuželek na bowlingu a karaoke. Celý den byl plný zábavy a skvělých okamžiků, které nám zůstanou v paměti.

Chceš mít takový skvělý zážitek taky? Pak se k nám přidej.

Pokud tě jednodenní dobrovolničení zaujalo, máme pro tebe dobré zprávy. Díky projektu Erasmus+ máme v rámci pilotní a finální testovací fáze aktivity Dobrovolnictví na den v pláně nejbližší rok uspořádat ještě několik podobných akcí. Stay tuned 😉

Donor