Dobrovolnictví v zahraničí je teď na chvíli pasé. Věříme ale, že v létě už budeš moci na workcamp vyjet. Klidně tak brouzdej našimi databázemi workcampů, dlouhodobých projektů nebo zvaž vedoucí roli na workcampu v Česku. V mezičase ale prozkoumej, jak dobrovolničit právě teď. S orientací v současných možnostech ti chceme pomoci, a tak na následujících řádcích najdeš varianty jak se zapojit a být v těžkých dobách aktivním občanem / aktivní občankou.

Pomoc blízkým

Doporučujeme se nejdříve rozhlédnout kolem sebe. Může to být tvoje babička nebo dědeček, kdo může potřebovat tvou pomoc. Dej si ale určitě pozor, jak s nimi hodláš přijít do kontaktu. Nepodceň to a vezmi si roušku. To, co pro tebe může představovat jen zvýšenou teplotu a kašel, může být pro tvé prarodiče vážné ohrožení na zdraví a životě. Že roušku nemáš? Po internetu koluje řada tipů, jak si ji vyrobit. Skvělé tipy poskytuje ve svém videu také Petr Ludwig.

Když už víš, jak na to, brnkni svým prarodičům, jestli nepotřebují pomoct s nákupem nebo třeba s vyvenčením psa.

Šití roušek

Zjistil/a jsi, že máš na šití roušek překvapivý talent? Přidej se do facebookové skupiny Česko šije roušky. Třeba uvítají tvou pomoc.

Databáze dobrovolnictva

Je důležité, aby byla pomoc koordinovaná. Proto podporujeme projekty, které v nás budí důvěru. Jako potenciální dobrovolník/dobrovolnice je možné se zaregistrovat na jednom z následujících webů.

Stránka pomuzeme.si propojuje dobrovolnictvo s místními dobročinnými organizacemi. Stačí vyplnit jméno, kontakt a taky adresu a organizace z tvého okolí už se ti ozve sama, pokud pro tebe najde využití.

Pokud je něco konkrétního, s čím si myslíš, že můžeš ve svém okolí pomoci, najdi si svou obec na stránce pomocdodomu.cz, zaregistruj se a napiš, co nabízíš.

Jsi Pražák nebo Pražačka? Můžeš se zkusit přihlásit na Pomáháme Praze 2020.

Další organizace poskytující pomoc

Pokud jsi u ničeho z výše vypsaných odkazů nepochodil/a, zkus se ozvat některé z následujících organizací, u kterých víme, že koordinaci dobrovolnické pomoc připravují nebo už se jí naplno věnují. Patří mezi ně Charita Česká republika, Diakonie, Adra, Život 90, Pes v nouzi

Jak je vidět, možností je opravdu mnoho. To jen svědčí o tom, že je skutečně potřeba. Pokud se cítíš zdráv/a, buď součástí řešení. Ač představuje dobrovolnictví také cestu k získání zkušeností nebo formu cestování, jeho nejzákladnějším principem je víra v solidaritu a aktivní občanství.

Jak to je s dobrovolnickými projekty?

Jestli se bude moci dobrovolničit letos v zahraničí, nevíme. Víme ale, že dobrovolnická pomoc bude maximálně vítána v létě na českých workcampech. Co to obnáší?