Scroll to top

Stereotypy mezi námi – upozorňování vztahy nad/podřazenosti ve společnosti

Popis záměru

Náš projekt má za cíl konfrontovat lidi se stereotypy a s vlastními privilegii, které si často neuvědomují. Měl by přispět k tomu, aby si lidé uvědomovali různé historické a globální souvislosti, o kterých se často vůbec nemluví. Projekt je provokativní a kreativní, ale chce nenásilnou formou poukazovat na vztahy nad/podřazenosti, se kterými se denně potýkáme ve společnosti. Má přimět lidi, aby si tyto absurdní vztahy uvědomovali a popřípadě přehodnotili. Chceme ucelit obrázek k realitě dnešního světa, jeho historických a globálních souvislostí.

Chceme, aby lidi měli informace v jejich celistvosti a zamýšleli se nad kontextem, učili se přemýšlet o faktech, která jsou jim odmala prezentována… Nepřijímali vše, jak přijde, ale vždy kriticky uvažovali.

Naším prvním konkrétním nápadem je přetvořit známý obrázek evoluce člověka, kdy odstraníme z vrcholku evoluce bílého muže. Konkrétně chceme vytvořit sérii triček/textilu/, na kterých by byly různé obrázky nabourávající vžité stereotypy či další souvislosti, a upozorňovaly tak na ně.

Cílová skupina je pak prakticky dvojí: potenciální kupci budou ti, kteří o podobných problémech/věcech již přemýšlí, ale konfrontovat vlastně chceme ty, které potkají, kteří by o podobné věci sami o sobě nepřemýšleli… Ideálně chceme pomocí našich triček otevírat diskusi.

S ČÍM POTŘEBUJEME POMOCI

  • nové nápady na aktivity, doladit cíle
  • více lidí do týmu, kteří nám pomohou projekt rozjet, zatím jsme 2

KONTAKT

Petra Kačabová: petrakacabova@seznam.cz
Terka Suchánková: suchankova.t@gmail.com

Grilování (nejen) vedoucích v Praze, 23.5.

Už tradičně se sejdeme u dobrého jídla a pití. Popovídáme si o vedení workcampů v Česku, co to přesně znamená, co díky tomu můžeš zažít, ale také o všem ostatním. Akce je pro INEXí zaměstance a zaměstnankyně, stážisty*ky, aktivní dobrovolníky a dobrovolnice i všechny ty, kteří na workcampu byli už před delší dobou, nebo neopak ty, kteří nad tím teprve přemýšlí. Těšíme se na tebe!