Dobrovolnictví a komerční sféra nejsou nesmiřitelné protiklady

Novinky

x

Dobrovolnictví a komerční sféra nejsou nesmiřitelné protiklady

6.8.2018

V rámci projektu Youth Employability via Volunteering jsme vydali studii Volunteering and Labour Research. Výsledky studie potvrzují kladný vztah komerčních firem k dobrovolnictví a pro uchazeče/ku o práci může být dobrovolnická zkušenost právě onou výhodou, která rozhodne o přijetí.


Dobrovolnictví je převážně vnímáno jako ryze altruistická aktivita, která si neklade za cíl dosáhnout žádného finančního či jiného obohacení. Jeho význam proto může být pro komerční sférou těžko uchopitelný. Projektem Youth Employability via Volunteering jsme se proto pokusili proniknout do tohoto vztahu a rozkrýt, jestli se mezi těmito oblastmi skýtá potenciál ke spolupráci.


Zjišťovali jsme relevanci dobrovolnických aktivit pro trh práce a jak jsou vnímány dovednosti a znalosti nabyté skrze neformální vzdělávání. Prozkoumali jsme též, nakolik by bylo dobrovolnictví pro zaměstnance atraktivní jako případný zaměstnanecký benefit. „Rozhovory prokázaly, že pro uchazeče o práci je dobrovolnická zkušenost výhodou, zejména pokud v životopise a při pohovorech zmíní konkrétní dobrovolnické projekty, na kterých pracovali či které (v nejlepším případě) iniciovali. Již zaměstnaní lidé zapojení do dobrovolnických aktivit vnímají nejvyšší přínos v nabytých dovednostech a utužování kolektivu; pro zaměstnavatele je pak významnou přidanou hodnotou budování PR a vyšší loajalita zaměstnanců, kteří mají prostor věnovat se užitečným aktivitám mimo svou pracovní činnost. A celkově shledávají, že dobrovolnické aktivity mohou přispět k lepším výkonům jejich zaměstnanců“, vyjmenovává závěry studie Lenka z naší vzdělávací sekce.


Studii Volunteering and Labour Research si můžeš volně stáhnout zde (ENG)


Projekt Youth Employability via Volunteering se realizuje v letech 2016 až 2018 a je zaměřen na podporu a rozvoj zaměstnatelnosti mladých lidí, kteří prošli dobrovolnickou zkušeností. Na realizaci projektu se podílejí společně tři organizace ze tří evropských zemí: INEX- Sdružení dobrovolných aktivit (Česká republika), Zavod Voluntariat (Slovinsko) and Solidarités Jeunesses (Francie). Projekt je podpořen programem Evropské komise Erasmus+.


Kontakt

T: +420 222 362 713
A: Varšavská 30, Praha 2
E: inexsda@inexsda.cz
Workcampy: workcamp@inexsda.cz
CHCEŠ BÝT STÁLE V OBRAZE?

odebírej newsletter
FANDÍŠ NAŠIM AKTIVITÁM?

Podpoř nás

Partneři

Tyto webové stránky používají soubory cookies. Pomáhají k jejich funkčnosti a umožňují analýzu návštěvnosti. Více informací o jejich použití a nastavení