Dobrovolnické léto v zahraničí: zabal to a vyjeď na workcamp

Přidej se k archeologickým vykopávkám ve Španělsku, zapoj se do příprav festivalu ve francouzské vesnici nebo do oprav středověkého hradu v Německu, pomáhej v národním parku v Irsku nebo připrav nezapomenutelné prázdninové zážitky pro děti v Estonsku. Pojeď v létě dobrovolnický projekt a nudit se rozhodně nebudeš. Poznáš svět i sám sebe, zajímavé lidi, získáš spoustu zkušeností a nevšedních zážitků a navíc můžeš přidat ruku k dílu na smysluplném projektu. To všechno a mnohem víc může být workcamp!

P%c5%99%c3%adrodn%c3%ad original
Pr%c3%a1ce grab%c5%a1tejn %c4%8dervenec 2014 johana ho%c5%a1kov%c3%a1
D%c4%9brti normal podklad

Co je vlastně workcamp?

Workcamp je 2-3 týdenní dobrovolnický projekt, kde spolu pracuje a tráví volný čas skupina dobrovolníků z různých koutů světa. Je to jedinečná příležitost poznat různé země a jejich kulturu z úplně nové perspektivy, podpořit svou prací veřejně prospěšný projekt a naučit se nové věci, poznat zajímavé lidi i sebe sama.

Obrovským zážitkem a překvapením pro mě bylo, jak se i v dnešní hektické době dokáže 14 lidí z různých zemí spojit a udělat něco, co přinese druhým radost, aniž by za to byli nějak finančně odměněni. Účast na workcampu mi dala možnost poznat nové prostředí, kulturu a život na francouzské vesnici, kde byli všichni neuvěřitelně vstřícní a měli upřímnou radost z naší práce. Zároveň jsem si také vyzkoušela způsob života v rozmanité skupině lidí, kdy určité chvíle nebyly úplně snadné, ale přesto jsme si vždy dokázali vyjít vstříc a naučili se jednat tak, aby to neubližovalo nikomu druhému,” říká o své dobrovolnické zkušenosti Karolína, která se loni vydala na renovační workcamp do Genainville ve Francii. Letos pro změnu zamíří do národního parku v Litvě.

S ostatními dobrovolníky budete společně komunikovat většinou v angličtině, ale někdy narazíš také na projekty v němčině, francouzštině, španělštině či v jiném jazyce.

O ubytování a stravování se strachovat nemusíš, zajistí je zahraniční organizace na místě. Dost možná budeš mít ale příležitost předvést své kulinářské umění a podělit se s ostatními o ten nejlepší recept na bramboráky.

Na tobě je pak zajištění si cesty na workcamp a zpátky a připojištění.

Dobrovolnictví v globálních souvislostech

I když většina českých dobrovolníků vyjíždí na workcampy v rámci svého nejbližšího okolí, tedy po Evropě, můžeš v rámci tzv. Cyklu globálního dobrovolnictví vyjet na projekt také do Střední a Jižní Ameriky, Afriky nebo Asie.

Předodjezdové přípravné setkání ti umožní nahlédnout na globální témata z různých úhlů pohledu a zasadit vlastní dobrovolnickou zkušenost do širšího kontextu. Workcampy jsou v dnešní době ideální příležitostí, jak bez předsudků získat přímou zkušenost s interkulturním prostředím, porozumění a respekt k jiným kulturám.

Workcamp v Tanzánii se pro mne stal prostředkem k vzájemnému učení, sdílení zkušeností a názorů, bourání zažitých představ, stal se též průvodcem tanzanskou kulturou, přírodou a jejími dennodenními rituály, a v neposlední řadě mi přinesl spoustu radosti, ostatně jako každý jiný workcamp,” říká o své zkušenosti z Tanzánie Lucie. O jejich zážitcích si můžeš přečíst víc v tomto článku.

Za dobrovolnictvím nejen do zahraničí

Dobrovolníci si často myslí, že na workcamp se dá vyjet jen do zahraničí. Ale není to tak. Můžeš se zúčastnit i workcampu v Česku. Zvlášť zajímavou příležitostí je pak vedení workcampu. Vedoucí je dobrovolník, který zprostředkovává kontakt zahraniční skupiny s místními lidmi. Mnohé se při tom naučí a zároveň podpoří smysluplný projekt.

A jak na to?

Většina dobrovolnických projektů v zahraničí je otevřena všem nad 18 let. Existuje ale i řada projektů pro teenagery (15 – 17 let) nebo nadšené rodiny s dětmi.

V databázi dobrovolnických projektů si můžeš vybrat workcampy podle věku, zaměření dobrovolnické práce, délky trvání, termínu nebo země. Do jedné přihlášky doporučujeme vybrat 4 – 6 workcampů pro případ, že by příhláška na první projekt v pořadí nebyla úspěšná.

Svoje odhodlání vydat se za dobrovolnickým dobrodružstvím potvrdíš registračním poplatkem a do 2 – 3 týdnů budeš vědět, jak to dopadlo. Většina přihlášek je ale úspěšných a téměř každý si ten svůj projekt najde.

Kdo za tím stojí?

INEX – Sdružení dobrovolných aktivit
Jsme nevládní nezisková organizace, která se od roku 1991 zabývá mezinárodním dobrovolnictvím a mezikulturním vzděláváním. Naším posláním je prostřednictvím dobrovolnických projektů, vzdělávacích programů a kampaní podporovat rozvoj tolerantní otevřené společnosti a aktivního odpovědného přístupu k okolnímu světu nejen v Čechách, ale i na celém světě. Jsme členy mezinárodních sítí (např. Aliance evropských dobrovolnických organizací), díky kterým ti můžeme nabídnout dobrovolnické projekty našich zahraničních partnerů.

Chceš vědět ještě víc?

Přečti si víc informací o workcampech a přihlašování

Přijď na informační setkání pro nové dobrovolníky

Staň se vedoucím na workcampu

Přečti si o zkušenostech jiných dobrovolníků

Oslav s INEX-SDA 25 let dobrovolnictví

No nezní to přesně jako něco, co hledáš? Není na co čekat! # zabalto a vyjeď na # workcamp!

Out web small

Novinky